Yazılım

Windows’da Disk Birleştirme ve İyileştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Windows’da disk birleştirme ve iyileştirme işlemini yapmamak, bilgisayarımızda yer alan sabit diskin düzgün çalışmamasına sebep olarak birçok konuda size problem yaratabilir. Örneğin bilgisayarın açılma ve kapanma süresi uzayabilir. Bunun yanı sıra kullandığınız bir program ya da oynadığınız bir oyun bir anda donabilir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamanız için sizlere bu makalemizde “disk birleştirme ve iyileştirme işlemi nasıl yapılır” sorusunun cevabını vereceğiz. Bu işlemi gerçekleştirmek için aşağıda gösterdiğimiz işlem adımlarını sırasıyla uygulayabilirsiniz.

Windows’da Disk Birleştirme ve İyileştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

  • Öncelikle, Windows görev çubuğunda yer alan arama bölümünden “Birleştir” yazarak aratın ve karşınıza çıkan “Sürücüleri Birleştir ve İyileştir” seçeneğine tıklayın.

Windows’da Disk Birleştirme ve İyileştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

  • Bu adımda, karşınıza disklerinizin isimlerini ve durumlarını gösteren bir pencere açılacaktır. Örneğin bu görselde “Recovery” sürücüsünün karşısındaki “Geçerli Durum” başlığının altında “İyileştirme Gerekiyor” ifadesi yer almaktadır. Bunun yanı sıra “Yeni Birim (D:)” isimli sürücünün geçerli durumuysa “Tamam (%3 parçalanmış)” olarak görünmektedir.
  • Bu durumda, disk birleştirme ve İyileştirme işlemi yapmak istediğiniz sürücüyü seçerek “En İyi Duruma Getir” seçeneğine tıklayın. Bu seçeneğe tıkladıktan sonra seçtiğiniz sürücünün yanında %5 birleştirildi vb. ifadeler yer alacaktır. Birleştirme işlemi bitmeden pencereyi kapatmayın ya da bilgisayarda herhangi bir program çalıştırmayın. Bu işlemi bütün sürücüleriniz için uygulayarak sabit disklerinizden en iyi performansı alabilirsiniz.

Windows’da Disk Birleştirme ve İyileştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

  • Dilerseniz önceki görselimizde yer alan penceredeki “Ayarları Değiştir” butonuna tıklayarak, açılan sekmeden disk birleştirme ve iyileştirme işlemini Windows’un otomatik olarak yapmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için “Zamanlamaya Göre Çalıştır” ibaresinin yanındaki kutucuğu işaretleyerek, “Sıklık” ifadesinin karşısında yer alan butona tıklayıp işlem sıklığını ayarlayabilir, “Seç” butonuna tıklayarak hangi sürücüler için birleştirme ve iyileştirme yapılacağını belirleyebilirsiniz (Yaptığınız değişikliklerin kaydedilmesi için “Tamam” butonuna tıklamayı unutmayın).

Böylece, Windows’da disk birleştirme ve iyileştirme işleminin nasıl yapılacağını sizlerle paylaşmış olduk. Ancak bu işlemin genellikle, oldukça uzun süren bir işlem olduğu konusunda sizleri uyaralım. Elbette işlemin tamamlanma süresi diskinizin büyüklüğüne ve türüne (SSD-HDD) göre değişiklik gösterecektir.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu