Yazılım

Windows Ürün Anahtarı Öğrenme Yöntemleri

Windows ürün anahtarı bilgisayara format attığımızda (Windows 10 hariç) ya da Windows ile ilgili bazı yazılımlarda gerekli olabiliyor. Elbette Laptoplarda kasanın altında bulunan orijinal ürün anahtarı etiketine bakarak ürün anahtarına ulaşabilmek mümkün ancak bu etiket de hepimizin bildiği üzere zamanla yıpranıyor ve etiketin üzerindeki anahtar okunmaz hale geliyor. Masaüstü bilgisayarlarda ise durum çok daha karmaşık. Dolayısıyla bu makalemizde Help 724 ailesi olarak sizlere Windows ürün anahtarı öğrenme işlemi hakkında 3 farklı yöntem önereceğiz. Böylece sizler de bu yöntemleri kullanarak Windows ürün anahtarınızı kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

1. Yöntem: Komut İstemcisi

Bu yöntemle hiçbir programa ve internet bağlantısına ihtiyaç duymadan Windows ürün anahtarı öğrenme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Yöntemi uygulamak için:

Windows Ürün Anahtarı Öğrenme Yöntemleri

  • Öncelikle, Windows görev çubuğundaki arama bölümünden “Komut İstemi” yazarak aratın ve karşınıza çıkan komut isteminin üzerine gelip sağ tuşa tıklayarak “Yönetici Olarak Çalıştır” seçeneğini seçin.

Windows Ürün Anahtarı Öğrenme Yöntemleri

  • Daha sonra, açılan komut satırına, yukarıdaki görselde olduğu gibi; “wmic path softwarelicensingservice get OA3xOriginalProductKey” yazarak “Enter” tuşuna basın (Harflerin büyüklüğü-küçüklüğü ve boşluklar paylaştığımız metinle tıpatıp aynı olmalıdır).

Böylece komut satırında kullanmakta olduğunuz Windows orijinal ürün anahtarı yukarıda olduğu gibi görüntülenecektir.

2. Yöntem: Produkey Programı

Produkey programı Windows ürün kimliğinizi ve ürün anahtarınızı öğrenebilmenizin yanı sıra bilgisayarınıza yüklü tüm Windows programlarının da ürün anahtarını öğrenebilmenizi sağlar. Dolayısıyla bilgisayarındaki diğer Windows ürünlerinin de ürün anahtarını öğrenmek isteyen kullanıcıların bu yöntemi uygulamasını tavsiye ediyoruz. Produkey programı ile Windows ürün anahtarı öğrenme işlemini gerçekleştirmek için:

Windows Ürün Anahtarı Öğrenme Yöntemleri

  • İlk olarak http://nirsoft.net/ linkine tıklayarak programı indirin. Daha sonra indirdiğiniz WinRaR dosyasını açarak “ProduKey.exe” isimli dosyayı çalıştırın.

Windows Ürün Anahtarı Öğrenme Yöntemleri

  • Bu sayede, yukarıdaki görselde de görüldüğü gibi Windows ürün anahtarı öğrenme işlemi tamamlanmış olacaktır. Bunun yanı sıra ProduKey programı sizlere, bilgisayarınızda yüklü olan diğer Windows programlarının ve BIOS’unuzun ürün anahtarını ve ürün kimliğini de listeleyecektir.

3. Yöntem: Not Defteri

Bu yöntem de tıpkı ilk yöntemimiz gibi herhangi bir programa ya da internet erişimine ihtiyaç duymadan ürün anahtarı öğrenme işlemini gerçekleştirebileceğiniz bir yöntem. Bu yöntemimizde oluşturacağımız bir not defteri dosyasıyla Windows ürün anahtarını öğreneceğiz. Dilerseniz sözü fazla uzatmadan işlem aşamalarını aktarmaya başlayalım.

Windows Ürün Anahtarı Öğrenme Yöntemleri

  • İlk adımda, Windows görev çubuğundaki arama bölümünden “Not Defteri” yazarak aratın ve karşınıza çıkan not defteri uygulamasını çalıştırın.
  • Daha sonra, buradaki linkte yer alan kodları kopyalayarak (CTRL-C) açtığınız not defteri dosyasının içine yapıştırın.

Windows Ürün Anahtarı Öğrenme Yöntemleri

  • Önceki adımda sizlerle paylaştığımız kodu, açmış olduğunuz not defteri penceresinin içine yapıştırdıktan sonra, pencerenin sol üst köşesindeki “Dosya” sekmesine tıklayarak açılan menüdeki “Kaydet” seçeneğini seçin.

Windows Ürün Anahtarı Öğrenme Yöntemleri

  • Şimdiyse, açılan kaydet penceresinde, yukarıdaki görselde olduğu gibi; dosya adı bölümüme “key.vbs” yazın ve kayıt türü bölümünden “Tüm Dosyalar” seçeneğini seçerek “Kaydet” butonuna tıklayın.

Windows Ürün Anahtarı Öğrenme Yöntemleri

  • Son olarak, kaydettiğiniz dosyayı açın.

Belirttiğimiz işlemleri gerçekleştirdiğinizde, son görselimizde olduğu gibi Windows orijinal ürün anahtarı görüntülenecektir.

Böylece makalemizin başında bahsettiğimiz yöntemleri, işlem adımlarıyla beraber sizlerle paylaşarak, Windows ürün anahtarı öğrenme işlemini gerçekleştirmek için sizlere 3 farklı yol sunmuş olduk.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu