Yazılım

Windows Update Çalışmıyor Sorunu ve Çözümü

Windows güncelleştirme işlemi sistemin stabil ve sorunsuz çalışabilmesi için son derece önemlidir. Çünkü bu güncellemeler bilgisayarınızın donanımlarının daha iyi çalışmasını sağlamakla beraber Windows’ta bulunan birçok hatayı ve güvenlik açığını da gidermektedir. Ancak kullanıcılar bazı durumlarda “Windows Update çalışmıyor” şikayetinde bulunmaktadır. Dolayısıyla bizler de bu makalemizde söz konusu duruma sebep olan unsurları tespit edip bu sorunu ortadan kaldırmaya çalışacağız.

1.Yöntem: Windows Sorun Giderme Aracı

Size ilk tavsiyemiz bu sorunu ilk önce en basit yöntemle çözmeye çalışmanız olacak. Elbette basit yöntem olarak bahsettiğimiz şey Windows’un sorun giderme aracı. Bu aracı başlatmak için:

  • İlk olarak denetim masasına girin ve pencerenin sağ üst köşesindeki sekme aracılığıyla küçük simgeler seçeneğine tıklayın.

Windows Update Çalışmıyor Sorunu ve Çözümü

  • Daha sonra, açılan penceredeki “Sorun Giderme” seçeneğine tıklayın.

Windows Update Çalışmıyor Sorunu ve Çözümü

  • Karşınıza yukarıdaki pencere geldiğinde, “Sistem ve Güvenlik” başlığının altında yer alan “Windows Update ile İlgili Sorunları Düzelt” seçeneğine tıklayın.

Windows Update Çalışmıyor Sorunu ve Çözümü

  • Son olarak, pencerenin sağ alt köşesindeki “İleri” butonuna tıklayın. Böylece sorun giderme aracı Windows Update çalışmıyor sorununu çözmek için çalışmaya başlayacaktır.

2.Yöntem: Dosya Temizleme

Bazı durumlarda Windows güncelleme hatası, Software Distribution klasöründe yer alan dosyalardan kaynaklanabilmektedir. Dolayısıyla bu klasörde yer alan dosyaları silmek çözüm olabilir. Klasöre ulaşmak için C > Windows > SoftwareDistribution dosya yolunu izlemeniz yeterli olacaktır.

3.Yöntem: Windows Update Tool

Windows Update Tool, Windows’un bu gibi güncelleme sorunlarına karşı geliştirmiş olduğu bir yazılımdır. Dolayısıyla neredeyse bütün Windows işletim sistemlerinde bu araç kullanılabilmektedir. Güncelleştirmelerdeki sorunları tespit ederek onarma amacıyla çalışan bu program etkin bir çözüm sağlayabilmektedir. Bu aracı kullanmak için:

  • Öncelikle bu linke tıklayarak Windows Update Tool dosyasını indirin ve tüm dosyaları masaüstüne çıkartıp “Wureset_x64.exe” dosyası üzerinde sağ tuşa tıklayarak “Yönetici Olarak Çalıştır” seçeneğini seçin. (Bilgisayarınız 32 Bit ise wureset_x86 isimli dosyayı kullanın)
  • Daha sonra sırasıyla; 0(Sıfır)’a Enter’a, Y tuşuna Enter’a ve 2(iki)’ye Enter’a basın.

Böylece Windows Update Tool çalışacak ve bir süre sonra Windows Update çalışmıyor sorunu çözülecektir. Ancak işlem tamamlandıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatmanız gerekmektedir. Bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra Windows’un güncelleştirme bölümüne girerek dilediğiniz güncelleştirmeleri sorunsuz bir şekilde indirip kurabilirsiniz.

Bu yazımızda Windows Update Çalışmıyor Sorununun Çeşitli Çözümlerinden bahsettik. Bu veya başka bir konu hakkında merak ettiğiniz bir durum olursa “yorum yap” kısmını kullanarak bizlere ulaşabilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu