Yazılım

Windows Türkçe Nasıl Yapılır?

Windows 7,8,10 sürümlerinde Türkçe dil olarak nasıl kullanacağınızı bu yazımızda öğrenebilirsiniz. Windows işletim sistemi bilindiği gibi orijinal dili elimize İngilizce dil seçeneği ile gelmektedir. Windows Türkçe dil paketi sayesinde bilgisayarınızın dilini değiştirmeniz mümkün.

Windows 7 Türkçe Yapma

Windows 7 Türkçe sürümü için, Microsoft resmi dil paketi uzun bir süre önce yayınlandı. Biz de bu dil paketini bilgisayarınıza nasıl yükleyebileceğinizi anlatacağız. Windows Türkçe dil paketi yükleyebilmeniz için internet bağlantınızın olması şart, nedeni de dil paketi Microsoft’ tan güncelleme yoluyla geliyor.

Yapmanız gerekenler sırasıyla; Başlat > Control Panel > Windows Update işlemi sonrası Windows Update penceresine girerek ‘Check for update’ seçeneğini seçerek Windows’ un son gelen güncellemeleri kontrol etmesini sağlıyoruz.

Gelen güncellemelerden sonra ‘Also available x optional updates’ i seçerek güncellemelere ulaşabilirsiniz. Dil paketleri bu güncellemelerin altında yayınlanmıştır. Güncelleme listesinden istediğiniz güncellemeleri ve ‘Turkish Language Pack – Windows 7…’li yeri seçtikten sonra güncellemelerin yüklenmesini bekleyebiliriz.

Güncelleme paketi indirilmesi bittikten sonra kurulum aşamasını hallediyorsunuz. Yükleme tamamlandıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatmanızı önerecek, tekrar açılması sonrasında, bir takım işlemler yapacak. Bu sırada ekrandakiler hala İngilizce olacaktır. Bunun türkçe olması için Türkçe dil paketini etkinleştirmeniz lazım.

Bunun içinde; Başlat > Control Panel > Region and Language işlemleriyle geldiğimiz menüde; English kısmını Turkish yapıp onaylıyoruz.

Windows Türkçe Nasıl Yapılır?

Dil değişikliği için oturumu kapatmanız gerektiğini söyleyecek, Log off diyoruz buna da.

Bundan sonra da artık Türkçe Windows 7 hizmetinizde, bu kadar.

Windows 8 Türkçe Yapma

İşletim sisteminiz, Windows 8’ in dili İngilizce ise ve onu Windows Türkçe dil paketi sayesinde Türkçe seçeneğine dönüştürebilirsiniz.

Bilgisayarınıza Windows 8‘ in İngilizce dil seçenekli sürümünü yüklediyseniz ama Windows’ u Türkçe kullanmak istiyorsanız, bu işlem Windows 8′ de çok kolay. Microsoft, Windows’ u Türkçe dil seçeneğine çevirecek, paketini çevrimiçi olarak sunuyor.

Windows dilinizi Türkçe’ ye dönüştürmek için Başlat >  Control Panel > buradan Language öğesini aratın ve çalıştırın.

Windows Türkçe Nasıl Yapılır?

Buradan Options’ a tıklayın. ‘Windows display language: Available for download’ ı göreceksiniz; Windows 8′ de yerel ayarlarınızı Türkçe olarak ayarladıysanız eğer  buradan Türkçe dil paketini indirebilirsiniz.

Windows Update yoluyla, indirme işlemi yapıldıktan sonra Windows 8, otomatik olarak dil paketini yükleyecek. Türkçeye geçiş yapabilmeniz için kullanıcı oturumunuzu kapatıp tekrar açmanız gerekiyor, bu kadar. Windows’ u yeniden başlatmanıza da gerek yok. Windows 8 Türkçe artık sizinle.

Windows 10 Türkçe Yapma

Windows 10’ un dil seçeneğini değiştirme işlemi  Windows 8’ de yapılandan işlemden çok da farklı değil aslında.

Settings > Time & Language > Add Language > Türkçe (Turkish) > Download Language Pack > Son olarak Download butonu ile yeni dil paketini yükleyebilirsiniz. İndirdiğiniz dil paketini geçerli yapmak için türkçe dilin üstüne gelin ve Set as default butonuna tıklayın. Bu işlemleri bitirdikten sonra kullanıcı oturumunu kapatıp açmanız gerekmekte. Bu kadar artık Windows 10 Türkçe bilgisayarınızda.

Windows Türkçe Nasıl Yapılır?

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu