Yazılım

Windows Modules Installer Wordker Kapatma [Çözüm Yolları]

Windows 10 işletim sistemine sahip olan bilgisayarlarda ön planda çalışmayı sürdüren uygulamaların yanı sıra arka planda sessizce çalışan programlar da bulunuyor. Bu programlar her ne kadar cihazın sağlıklı bir şekilde çalışması için gerekli olsa da yersiz bir şekilde cihazın performansını etkilemektedir. “Windows Modules Installer Wordker” adlı program tüm bu anlattıklarımızın tersine cihaz için herhangi bir önemi olmayan ancak çalıştığı zaman diliminde cihazı oldukça yoran uygulamalar arasında yer alıyor. Bu sebeple kullanıcılar cihaz performansını düşürmemek amacıyla ilgili programı kapatmanın yollarını arıyor. Biz de bu içeriğimizde sizlere “Windows Modules Installer Wordkeruygulamasını kapatmak için uygulamanız gereken adımlardan bahsedeceğiz.

1- Windows Güncellemelerinin Otomatik Denetlenmesini Devre Dışı Bırakın.

TiWorker.exe ya da Windows Modules Installer Wordker ismiyle görünen uygulamanın otomatik olarak başlatılmasının sebebi cihaz içerisindeki işletim sistemine ait güncellemelerin sürekli olarak denetlenmesidir. Bu olay cihazın güncel kalmasına fayda sağlasa da gereksiz yere çalıştığında işlemci performansını olumsuz yönde etkiliyor. Hâl böyle olunca ilgili uygulamayı sadece gerektiği durumlarda çalıştırarak bu sorunun önüne geçebilirsiniz.

 • Windows + R” tuşlarını kullanarak “Çalıştır” uygulamasını başlatın.
 • Çalıştır” uygulamasındaki komut kutucuğuna “services.msc” yazın.
 • Hizmetler” başlıklı listeden “Windows Update” adlı uygulamayı bulun ve üzerine çift tıklayın.
 • Durdur” butonuna basın ve hizmetin çalışmasını iptal edin.
  Durdur

Bu adımlar sonucunda TiWorker.exe ve “Windows Modules Installer Wordker” uygulaması artık çalışmayacaktır. Ancak cihazınızı yeniden başlattığınızda otomatik olarak çalışmaya devam edecektir. Söz konusu uygulamanın hiçbir zaman çalışmasını istemiyorsanız “Başlangıç Türü” seçeneğine tıklayarak “Devre Dışı” butonuna dokunun. Bu yöntem büyük olasılıkla ilgili uygulamanın durmasını sağlayacak ancak halen daha karşılaştığınız soruna çözüm sunmadıysa bir sonraki çözüm yolunu deneyebilirsiniz.

2- İnternet Ayarlarınızda Köklü Değişiklikler Yapın.

Windows 10’da performans düşüklüğüne sebep olan TiWorker.exe ve Windows Modules Wordker uygulamasının durdurulması için uygulayabileceğiniz bir diğer adım internet ayarlarında güncelleme yapmaktır. Bu yöntemde takip edeceğiniz işlem adımları internet bağlantınızın kablolu ya da kablosuz olmasına göre değişkenlik gösterecektir. Biz her iki işlem adını da sizlerle paylaşacağız.

Kablosuz İnternet Bağlantısı Kullanan Kişilerin Takip Edeceği Adımlar

 • Başlat > Ayarlar > Ağ ve İnternet > Wi – Fi” yolunu sırasıyla takip edin.
 • Wi – Fi İsmi” üzerine dokunun.
 • Tarifeli Bağlantı Olarak Ayarla” butonunu “Açık” konuma getirin.
  Tarifeli Bağlantı: Açık

Kablolu İnternet Bağlantısı Kullanan Kişilerin Takip Edeceği Adımlar

 • Win + R” tuşlarıyla “Çalıştır” uygulamasını açın.
 • Regedit” yazın ve “Enter” tuşuna basın.
 • Aşağıdaki yolu takip edin.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\NetworkList\DefaultMediaCost

 • DefaultMediaCost” kategorisinin üzerine sağ tıklayın ve “İzinler” seçeneğine dokunun.
  DefaultMediaCost
 • Ekle” butonuna basın ve “Seçilecek Nesne Adlarını Girin” bölümüne “Everyone” yazın.
  Ekle
 • Everyone” adlı kullanıcının üzerine tıklayıp alt kısımdan “Tam Denetim” kutucuğunu işaretleyin.
 • Ethernet” seçeneğinin üzerine dokunup “Değer Verisi” olarak “2” sayısını atayın.

Bu işlem adımlarının hemen ardından cihazınızı yeniden başlatın. Yeniden başlatma işlemi tamamlandıktan sonra cihaz performansını olumsuz yönde etkileyen uygulama artık otomatik başlamayacaktır.

Yöntem 3: Windows 10 “Güncelleştirme Sorun Gidericisi” Uygulamasını Başlatın.

Windows 10 işletim sistemli bilgisayarlarda her türlü sorunun tespiti için kullanabileceğiniz sorun giderici yazılımlar bulunmaktadır. “TiWorker.exe” ve “Windows Modules Installer Wordker” uygulamalarını kapatmak için de ağ bağlantısında karşılaşılan hataların tespitini gerçekleştirmeniz gerekiyor. Bu sebeple aşağıdaki adımları eksiksiz bir şekilde değerlendirmeye almalısınız.

 • Başlat Menüsü > Ayarlar” yolunu takip edin.
 • Güncelleştirme ve Güvenlik” kategorisine tıklayın.
 • Sorun Gider” seçeneğine dokunun.
 • Sorun Giderici” ile sorunun tespitini gerçekleştirin.

Windows 10 “Güncelleştirme Sorun Gidericisi” yazılımı işletim sistemi için gerekli olan güncelleme servislerinin çalışmasında herhangi bir olumsuzluk tespit ederse bu olumsuzluğu anlık olarak düzeltebileceksiniz.

TiWorker.exe” ve “Windows Modules Installer Wordkeruygulamasını kapatmak için değerlendirmeniz gereken üç farklı yöntemi ilgili içeriğimize sizlerle paylaştık. Bu yöntemleri gönül rahatlığıyla değerlendirmeye alabilir ve ilgili programın çalışmasını durdurabilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu