Yazılım

Windows Klavye Ayarları Nasıl Yapılır?

Klavye ayarları, çoğu bilgisayar kullanıcısı tarafından bilinmiyor olsa da klavyenizi kendi kullanımınıza göre özelleştirmenizi sağlamakta. Özellikle tuş basış süreleriyle ilgili bir sıkıntı yaşıyorsanız, mutlaka klavye ayarlarınızı kontrol etmeniz ve kendinize göre de düzenleme yapmanız gerekiyor. Peki, klavye ayarları nasıl yapılır? Hangi ayarları değiştirebiliyoruz ya da düzenleyebiliyoruz?

Klavye Ayarları Düzenleme ve Değiştirme

Burada yapacağınız işlemlere geçmeden önce bir detay kısımdan söz etmemiz gerekecek. Klavye ayarları, laptop modellerinde de masaüstü bilgisayar modellerinde de düzenlenebilir. Eğer harici bir klavye kullanıyorsanız ve klavyenizin ayarlar için bir yazılımı varsa, doğrudan bu yazılım üzerinden ayarlamalar yapabilirsiniz. Bunun dışında varsayılan olarak Windows ayarları üzerinden de klavyeleri ayarlamak ve düzenlemeleri yapmak mümkün. Bunu belirttikten sonra geçelim işlemlere.

Windows Klavye Ayarları Nasıl Yapılır?

  • “Denetim Masası” menüsüne girerek işe başlamamız gerekecek. Arama bölümüne “Denetim Masası” yazarak, ayar penceresine giriş yapın.

Windows Klavye Ayarları Nasıl Yapılır?

  • “Donanım ve Ses” bölümüne tıklayın.

Windows Klavye Ayarları Nasıl Yapılır?

  • “Aygıtlar ve Yazıcılar” kısmına girin.

Windows Klavye Ayarları Nasıl Yapılır?

  • “Aygıtlar” bölümünde yer alan klavye simgesine sağ tıklayıp “Klavye Ayarları” seçimini yapın.

Windows Klavye Ayarları Nasıl Yapılır?

  • Burada “Klavye Özellikleri” penceresi açılacak. Tüm düzenlemelerinizi bu ekran üzerinden yapıp “Uygula” butonuna basmanız ve “Tamam” demeniz gerekiyor.

Klavye ayarları bu pencere üzerinden düzenlenebilir. Dediğimiz gibi harici bir klavye kullanıyorsanız ve bu klavyenin özel bir yazılımı varsa, bu özel program üzerinden harici klavyeler için düzenlemeleri yapabilirsiniz.

Merak Edenler İçin

Windows varsayılan ayar penceresi üzerinden hangi düzenlemeleri yapabileceğinizden de söz edelim. Yapabileceğiniz düzenlemeler şöyle:

  • Tuşların yineleme gecikmesi.
  • Yineleme hızı.
  • İmleç yanıp sönme hızı.
  • Yineleme hızı sınamaları.

Tüm bu ayarların dışında “Donanım” bölümüne tıklayarak mevcut klavye aygıtınızı görebilir ve yine özellik penceresini de görüntüleyebilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu