Yazılım

Windows Kayıt Defteri Nasıl Temizlenir

Windows kayıt defteri, bilgisayarınızda bulunan programların, donanımların, ayarların ve buna benzer bilgilerin kayıtlı bulunduğu bir veritabanıdır. Tüm bilgiler bu veritabanında otomatik olarak işlenmektedir. Windows çalışırken sürekli olarak kayıt defterine başvurmaktadır ve bu nedenle kayıt defterindeki herhangi bir problem ciddi sorunlara sebep olmaktadır.

Bilgisayarın yavaşlaması ve performansının düşmesi gibi etkilerle karşılaşmasının bir sebebi de kayıt defterinde yer alan verilerdir. Örneğin; bir yazılım yüklediniz ve daha sonra bu yazılımı bilgisayarınızdan sildiniz.

Oysaki bilmediğiniz bir şey var; bu yazılımın kalıntıları kayıt defterinde kalabilmekte ve kayıt defterinin şişmesine sebep olmaktadır. Bunun sonucunda, veritabanındaki bu şişme performansın düşmesine sebep olmakta ve bilgisayarda yavaşlama problemi ortaya çıkmaktadır.

Kayıt defterinin manuel olarak temizlenmesi sırasında çeşitli problemlerle karşılaşabileceğinizden ötürü bu işlemi bir program ile yapmak en doğrusu olacaktır. Sizler için en iyi kayıt defteri temizleyicisini sunmak istiyoruz. Bu program vasıtasıyla kayıt defterinizi gıcır gıcır bir hale getirebileceksiniz.

Kayıt Defteri Temizleme Programı

CCleaner

Bu konuda en iyi programın CCleaner olduğunu size söyleyebiliriz. Pek çok işlevi olan bu programın kayıt defterini temizleme gibi bir işi başardığını da söylemek istiyoruz. Kayıt defterinizi temizlemek istiyorsanız yapmanız gereken programı indirmek ve kurmak. Daha sonrasında programı çalıştırdığınızda göreceksiniz ki sol tarafta bir menü yer alıyor. Bu menüde” Kayıt Defteri” adında bir bölüm var. Bu bölüme tıklayıp tarama işlemine başlayabiliyorsunuz.

Bu bölümü çalıştırdığınız takdirde tarama yapılacak bazı veriler şunlardır:

  • Kullanılmayan dosya uzantıları
  • Kayıp ya da bozuk DLL dosyaları
  • Windows hizmetleri
  • Uygulamalar
  • Kullanılmayan yazılımlar
  • ActiveX ve Class sorunları
  • Yazı tipleri
  • Uygulama yolları
  • Yardım dosyaları
  • Başlat menüsü sıralaması

Tarama işlemi bittikten sonra program size sorunları bulup sıralayacak. Yapmanız gereken pencerenin sağ alt kısmında bulunan “Tüm sorunları çöz” butonuna tıklamak. Bu butona tıkladığınız zaman karşınıza kayıt defterinde yapılacak değişikler için yedek alınıp alınmayacağı hakkında bir soru yöneltilecek. Bu sorunun cevabı size kalmış ama bizim önerimiz yedek almanızdan yana. Taramayı birkaç defa gerçekleştirmenizde fayda var. Tarama sonuçlarında herhangi bir sorunla karşılaşmayana kadar tarama işlemini tekrarlayın. Bu şekilde kayıt defterindeki sorunların üstesinden gelmiş olacaksınız.

PROGRAMI İNDİR
Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu