Yazılım

Windows Ekran Döndürme Nasıl Yapılır?

Windows ekran döndürme ile monitörünüzü istediği konuma çevirebilirsiniz. Bu durumu genellikle askı aparatı kullanan kullanıcılar sağlamaktadır. Satın aldıkları askı aparatı sayesinde monitörü istediği gibi konumlandırabiliyor veya döndürebiliyor.

Monitörü istediğimiz konuma döndürdükten sonra bu sefer Windows ekran döndürme işlemi de yapmamız gerekiyor. Böylelikle monitörün aldığını yönü Windows üzerinden de sağlamış oluyoruz.

Ayrıca bu durum bazen istemsiz olarak da yaşanabilmektedir. Ekran ters döndü sorunu yaşayan kullanıcılarda burada işlemleri uygulayarak sorunlarına çözüm bulabilirler. Windows 10,8 ve 7 işletim sistemlerinde ekran döndürme nasıl yapılır hep beraber inceleyelim:

İntel Grafik Kartında Windows Ekran Döndürme

İntel grafik kartına sahip olan Windows kullanıcıları masaüstünde herhangi bir yere sağ tıklayıp, aşağıdaki adımları takip etmesi gerekmektedir.

Windows Ekran Döndürme

“Grafik Seçenekleri” > “Döndürme” >

 • 0 Dereceye Döndür
 • 90 Dereceye Döndür
 • 180 Dereceye Döndür
 • 120 Dereceye Döndür

Seçenekleri ile ekranı istediği noktaya döndürebilir. Ekran ters döndü sorunu için burada “O Derece Döndür” seçeneği seçilmelidir.

Klavye Kısayolları İle Ekran Döndürme

Klavyedeki yer alan bazı kombinasyonlar bizlere bazı işlemi saniyeler içerisinde yapmamıza olanak sağlamaktadır. Windows ekran döndürme işlemi de bu duruma dahil olmaktadır. Ekran döndürmek için hangi klavye kombinasyonları geçerliymiş inceleyelim:

“CTRL” + “ALT” “→” : Ekranı 90 derece sağa döndürür.

“CTRL” + “ALT” “←” : Ekranı 90 derece sola döndürür.

“CTRL” + “ALT” “↑” : Ekranı normal yöne döndürür.

“CTRL” + “ALT” “↓” : Ekran yönünü baş aşağı döndürür.

Windows ekran döndürmenin en kolay ve basit yöntemi yukarıda verdiğimiz klavye kısayolları olmaktadır. Herhangi bir uzun yöntemle uğraşmadan bu klavye kombinasyonlarını kullanarak bu işlemi sağlayabilirsiniz.

Not: Ekran ters döndü sorunu için “CTRL” + “ALT” “↑” bu işlemin uygulanması gerekmektedir. Bu kısayol sayesinde ekran normal yönüne tekrar gelecektir.

Windows Ekran Döndürme Ayarları

Windows içerisinde yerleşik olan “Görüntü Ayarları” sayesinde ekranı ilgilendiren birçok ince ayarı gerçekleştirebiliyoruz. Windows ekran döndürme işlemi de buna dahildir.

Windows Ekran Döndürme

 • Windows masaüstünde herhangi bir boş alana sağ tıklayın ve “Görüntü Ayarları” seçeneğine tıklayın.
 • Görüntü ayarları içerisinden sayfayı aşağı doğru kaydırın ve “Ekran Yönü” başlığına ulaşın.

Ekran yönü içerisinde: “Yatay” > “Dikey” > “Yatay Döndürülmüş” > “Dikey Döndürülmüş” seçenekleri bulunmaktadır. Bu seçeneklerden istediğiniz ekran yönünü belirlemenizin ardından ayarlar direkt olarak geçerli olacaktır.

 • Yatay Döndürme: Ekranı normal yöne geri döndürür.
 • Dikey Döndürme: Ekranı 90 derece sağa döndürür.
 • Yatay Döndürülmüş: Ekranı baş aşağı döndürür.
 • Dikey Döndürülmüş: 90 derece tersine döndürür.

Grafik Özellikleri İle Ekran Döndürme

Grafik özellikleri ile ekran kartı için birçok ayarlama yapmak mümkün. Grafik kartınızın üreticisi tarafından sizlere sunulan tüm özel ayarlamaları buradan yapabilmektesiniz. Ekran döndürme işlemini de ekstra olarak buradan sağlayabilirsiniz.

Windows Ekran Döndürme

 • Windows ekran döndürmek için masaüstünde boş bir alana sağ tıklayın ve “Grafik Özellikleri” seçeneğine tıklayın.
 • Ekran kartı markanıza göre üreticinin ekran kartı yazılımı açılacaktır. Buradan “Döndürme” kısmına ulaşarak “90”, “180”, “270” seçeneklerinden size uygun olan seçeneği tercih edin ve “Uygula” butonuna tıklayın. Ekran ters döndü sorunu için buradaki seçiminiz “0” olacaktır.

Ekran Ters Döndü Sorunu

Windows ekran ters döndü sorunu için yukarıda bulunan seçeneklerden hangisini uygulamanız gerektiğini ayrıca belirttik. Genellikle yönlendirme hep “0 Dereceye Döndür” > “CTRL” + “ALT” “↑” > “Yatay Döndürme” olmaktadır.

Bunlardan hangisini yaparsanız yapın ekran ters döndü sorunu çözülecektir. Tekrar aynı sorunla karşılaşmanızın ardından Windows onarımı sağlamanız soruna neden olan problemleri ortadan kaldıracaktır.

Sizlere içeriğimizde Windows ekran döndürme ve ekran ters döndü sorunlarından bahsettik. İçerik hakkındaki düşüncelerinizi ve sorularınızı yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu