Yazılım

Windows 7’yi Güvenli Şekilde Kullanmaya Nasıl Devam Ederiz?

Windows 7 işletim sistemi, bugün itibariyle son buldu. Eski işletim sistemi için Microsoft son bir güncelleme yayınladı ve Windows 7 desteği tamamen kesildi. Her ne kadar eski işletim sisteminin desteği kesilmiş olsa da hala bu sürümü kullanan birçok kullanıcı var. Biz de Windows 7 kullanmaya devam etmek isteyen kullanıcılar için bir rehber hazırlamaya karar verdik. İşletim sistemini en azından bir süre için güvenli bir şekilde kullanmak adına yapabileceklerinize bakalım.

Windows 7’nin Son Güncellemesini Mutlaka İndirin

Desteğin son bulmasından hemen önce dediğimiz gibi son bir güncelleme yayınlandı. Yayınlanan son güncelleme, tespit edilmiş olan son güvenlik açıklarını tamamen kapatıyor. Güncellemeyi yüklemedik, Microsoft’un destek bitti bildirimlerini de görmeyiz şeklinde düşünmeyin. Mutlaka yayınlanan son güncellemeyi yüklemeniz gerekiyor. En azından mevcut güvenlik açıklarını bu şekilde kapatmış olacaksınız.

Windows 7’yi Güvenli Şekilde Kullanmaya Nasıl Devam Ederiz?

Güvenlik Duvarı Ayarlarınızı Düzenleyin

İkinci bir kısımda ise güvenlik duvarı ayarlarınızı kontrol etmeniz lazım. Özellikle internet sitelerinden gelebilecek olan risklere karşı, güvenlik duvarı ayarlarınızı en üst seviyeye çıkarmanız ya da belli sınırlamalar koymanız da mümkün olabilir. Bundan sonraki süreçte indirdiğiniz uygulamalar ya da oyunlar güvenlik duvarınızı kapatmanızı isterse, böyle bir seçim yapmayın.

Desteği Devam Eden Uygulamaları Kullanın

Microsoft’un Windows 7 işletim sistemine verdiği desteği kesmesinin ardından, birçok uygulama da güncellemeleri durdurma kararı aldı. Fakat buna karşı güncellemelere devam eden uygulamalar da yok değil. Basit bir örnek vermek gerekirse, Google Chrome 2021 yılına kadar Windows 7 kullanıcılarına güncelleme desteği vereceğini açıkladı. Diğer birçok tarayıcı için güncelleme desteği kesildi.

Bu durumda Google’ın tarayıcısını kullanmanız, güvenli kalmanızı sağlayacaktır. Aynı durum tüm uygulamalar için geçerli. Güncelleme desteği devam eden uygulamaların dışına çok fazla çıkmamaya dikkat edin.

Windows 7’yi Güvenli Şekilde Kullanmaya Nasıl Devam Ederiz?

Korsan Uygulama ve Oyunlara Dikkat!

Windows 7 işletim sisteminin desteğinin kesilmesi, birçok alışkanlığınızı değiştirmenizi gerektiriyor. Özellikle korsan uygulama ya da oyun yükleyen kullanıcıların artık bu yapımlardan uzak durması lazım. Crackli içeriklerin içerisinde güvenli olmayan dosyalar bulunabilir. Eski işletim sisteminde tespit edilen bir açık, crackli dosyalarda yer alan herhangi bir casus yazılım ile kullanılabilir. Bu yönde bir sorun yaşamamak adına artık indirdiğiniz içeriklere, oyunlara ve dosyalara dikkat etmeniz lazım.

Virüs Programı Kullanmaya Devam Edin

Windows güvenlik duvarı artık yeterli gelmeyecektir. Aktif bir virüs programı kullanmaya devam etmeniz gerekiyor. Kullandığınız bir virüs programı varsa, bu virüs programını güncelleyin ve koruma ayarlarınızı kontrol edin. Bu noktada iyi bir virüs programı kullanmanız oldukça önemli. Dediğimiz gibi artık tek korumanız bu kullandığınız virüs programı olacak. Windows güvenlik duvarı için bir daha güncelleme sunulmayacak.

Windows 7’yi Güvenli Şekilde Kullanmaya Nasıl Devam Ederiz?

Yeni Sürüme Geçmeyi Düşünebilirsiniz

Tüm bunlar bir yana, artık sizin için de Windows 10 işletim sistemine geçme zamanı gelmiş olabilir. Sorunsuz bir kullanım ve güvenlik açısından yeni işletim sistemi sürümüne geçiş yapabilirsiniz. Özellikle cihazınızı iş odaklı kullanıyorsanız, yeni sürüme geçmeniz çok daha güvenli.

Windows 7 kullanmaya devam edecek olan kullanıcılar için tüm bu maddelere dikkat etmek oldukça önemli. Ama dediğimiz gibi eğer imkanınız varsa Windows 10 işletim sistemine geçmek en güvenli adım olacaktır.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu