Yazılım

Windows 7 ESU Hizmeti Nedir? Ücreti Ne Kadar?

Daha önceki içeriğimizde Windows 7 işletim sisteminin desteği için alınan kararlardan söz etmiştik. İçeriğimize buradan erişebilirsiniz ancak kısa bir özet geçmek gerekirse, Windows 7 işletim sistemi için güvenlik ve güncelleme desteği son buluyor. Artık güncellemeler sunulmayacak ve işletim sistemine yeni bir yama gelmeyecek. Fakat hala Windows 7 işletim sistemini kullanan çok sayıda işletme ve firma var. Bu noktada yeni bir hizmet karşımıza çıktı. Windows 7 ESU adı verilen hizmet yine Microsoft tarafından duyuruldu ve açıkçası eski işletim sisteminden vazgeçmek istemeyenler için çok önemli bir hizmet olarak ortaya çıkmış oldu.

Windows 7 ESU Nedir?

Windows 7 ESU (Extended Security Updates) eski işletim sistemine özel olarak sunulmuş bir hizmet. Genişletilmiş Güvenlik Güncellemeleri olarak da isimlendirilen hizmet, bir süre daha Windows 7 güncellemelerinin alınmasını sağlıyor.

Hem güvenlik güncellemelerini alıyorsunuz hem de Microsoft destek vermeye devam ediyor. Aynı zamanda, yazılım uyumları konusunda da bir süre daha destek alınmasına izin verilmekte. Yani bir nevi destek süresi uzatma paketinden söz ediyoruz.

Windows 7 ESU Hizmeti Nedir? Ücreti Ne Kadar?

Windows 7 ESU Detayları

Hizmet hakkında bilinmesi gereken detaylardan devam edelim. Windows 7 ESU, sınırlı kullanıcı desteğine sahip bir hizmet olacak. Standart kullanıcılar ESU paketini alamayacaklar. ESU paketi sadece Windows toplu lisanslarını alan kullanıcılar için geçerli olacak. Toplu Windows lisanslarını almış küçük ölçekli kobiler ya da şirketler için sunulan bir hizmetten söz ediyoruz. Öyle ki desteğin kesilmesi, bu firmaların güvenlik sorunları yaşayabileceği anlamına geliyor.

Microsoft bu konuda firmalara desteğe devam etmek istiyor. Fakat bu hizmetin de bir süresi olacak. Bu hizmeti kullandığınız zaman, maksimum olarak 2023 yılına kadar destek almanız mümkün. 2023 yılından sonra yine güncelleme desteği kesilecek. Yani aslında bilgisayarların işletim sisteminin yenilenmesi adına bir süre avantajı sağlanmakta.

Burada 3 farklı paket sunulduğunu da ekleyelim. 1 yıl, 2 yıl ve 3 yıl zaman seçenekleri olacak. Yani maksimum olarak 2023 yılına kadar destek alabileceksiniz ancak seçeceğiniz pakete göre destek süresi 2021 yılına ya da 2022 yılına kadar da olabiliyor. Değişen bir diğer nokta ise işletim sistemi sürümleri. Pro versiyonlarda fiyat biraz daha yüksek olacak.

Windows 7 ESU Hizmeti Nedir? Ücreti Ne Kadar?

Hizmetin Fiyatı Nasıl?

Asıl kilit noktası da tam olarak burası. Windows 7 ESU hizmetini satın almak isteyen işletmeler ya da toplu lisans kullanıcıları, belli bir miktar ödeme yapmak zorunda. Sistemin tüm bilgisayarlar için tek bir kez ödeme aldığını düşünmeyin. Her bilgisayar için ödeme yapılması gerekiyor. Bu da demek oluyor ki özellikle şirketler için çok ciddi bir bütçe ayırmak lazım. Fiyatlar Pro ve Enterprise sürümlerine göre de değişmekte. Rakamlar şöyle:

Windows 7 Pro: 1 Yıl için 50 dolar, 2 yıl için 100 dolar, 3 yıl için 200 dolar.

Windows 7 Enterprise: 1 yıl için 25 dolar, 2 yıl için 50 dolar, 3 yıl için 100 dolar.

Windows 7 desteğini 2023 yılına kadar uzatan Windows 7 ESU hizmeti için detaylar bu şekilde. Microsoft’a soracak olursanız 2020 yılında eski sistem son bulacak. Fakat en azından bu şekilde dediğimiz gibi biraz daha zaman kazanmış olacaksınız. Servis hakkında ilerleyen günlerde herhangi bir değişiklik olup olmayacağını da göreceğiz. Şu an Microsoft’un farklı bir planı yok gibi duruyor.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu