Yazılım

Windows 7 Desteği Ne Zaman Son Buluyor? Kullanıcılar Ne Yapacak?

Microsoft, ilk olarak 2009 yılında yayınladığı işletim sistemi Windows 7 için 10 senedir destek sunmaya devam ediyor. Güvenlik güncellemeleri, uygulama uyumları ve daha birçok konuda güncelleme desteği almaya devam eden işletim sistemi için yolun sonu gözüktü. Öyle ki Microsoft tarafından paylaşılan bilgilere göre Windows 7 desteği, 2020 yılında son buluyor. Peki, eski işletim sistemini kullananlar ne yapacak? Süreç nasıl işleyecek?

Windows 7’ye Ne Zaman Son Verilecek?

Sürecin en başından başlamak gerekiyor. Microsoft tarafından yapılan açıklamaya göre, işletim sisteminin desteği 14 Ocak 2020 tarihinde son bulacak. Bu tarihten sonra resmi olarak Microsoft için Windows 7 tarihin tozlu sayfalarına taşınacak.

Windows 7 Desteği Ne Zaman Son Buluyor? Kullanıcılar Ne Yapacak?

Süreç Nasıl İşleyecek?

Kullanıcıların 14 Ocak tarihinde son bir güncelleme aldığını göreceğiz. Bu güncelleme, 14 Ocak tarihine kadar tespit edilmiş olan tüm güvenlik açıklarını kapatacak ve tüm hataları düzeltecek bir güncelleme olacak. Son büyük güncelleme olarak sunulacak olan bu güncellemenin hemen sonrasında bir bildirim sistemi de devreye girecek.

Bildirim sistemi, 15 Ocak tarihinden sonra bilgisayarını açan kullanıcıların karşısına Windows 10 bildirimleri getirecek. Bir nevi kullanıcılara durum anlatılacak. Neden Windows 7’den Windows 10’a geçmek gerektiği konusunda bilgiler verilecek ve mevcut işletim sisteminin desteğinin kesildiği de vurgulanacak. Yani bir nevi kullanıcıların artık Windows 10 sürümüne geçmeleri gerektiği vurgulanmış olacak.

Windows 7 Desteği Ne Zaman Son Buluyor? Kullanıcılar Ne Yapacak?

Değişen Ne Olacak?

Hala Windows 7 kullananların en çok merak ettiği kısım ise değişimin nerede olacağı. Fark ne olacak? Bu tarihten sonra Microsoft eski sistemi bırakıyor. Eski işletim sisteminin desteğinin kesilmesinin ardından güncellemeleri alamayacaksınız.

İlk etapta bu size farklı gelmeyebilir. Fakat birkaç ay sonra uygulama desteklerinin yavaş yavaş kesildiğini göreceksiniz ki zaten sistem güncellenemediği için yeni uygulamalara ya da servislere uyum sağlanmıyor olacak. İkinci büyük sorun ise ekran kartı ve diğer donanımlar için sunulacak olan güncellemelerde sorunlar yaşanacak olması. Yavaş yavaş yazılımların bu sürüme desteği kesilecek.

Windows 7 Desteği Ne Zaman Son Buluyor? Kullanıcılar Ne Yapacak?

Üçüncü bir nokta ise güvenlik olacak. Bundan sonra sistemde çok önemli bir güvenlik açığı çıksa bile, Microsoft müdahalede bulunmayacak ve bir daha güvenlik yamasının sunulmadığını göreceğiz. Güvenlik konusunda tek başınıza kalacaksınız. Son olarak zaman içerisinde oyunların da eski işletim sistemine desteğini keseceğini belirtelim. Özellikle yeni oyunlarda Windows 7 desteğinin zaman içerisinde son bulması bekleniyor.

Windows 7 işletim sistemi için süreç tam olarak bu şekilde işleyecek. Bu süreçte toplu lisans sahibi olan kobiler için farklı bir sistem alternatifi de sunuluyor. Bir sonraki içeriğimizde bu konuda da bilgi vereceğiz. Fakat ev kullanıcıları için eski işletim sisteminde güncelleme desteğinin devam etmesi konusunda herhangi bir yöntem sunulmadığını söylemek lazım. Bu kullanıcılar için seri son buldu demek yanlış olmaz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu