Yazılım

Windows 10’da Tam Ekran Sorunu Nasıl Çözülür?

Windows 10 birçok konuda önceki Windows sürümlerinden daha iyi olsa da “tam ekran sorunu” gibi birtakım sorunları içinde barındırıyor. Bu sorun yüzünden kullanıcılar, oynadıkları oyunları, izledikleri bir videoyu veya çalıştırdıkları herhangi bir programı tam ekran olarak görüntüleyemiyorlar. Tam ekran yapmaya çalıştıklarındaysa ekran kenarlarında bazı boşluklar kalıyor ve Windows görev çubuğu ekranda görüntülenmeye devam ediyor. Ancak, Windows 10’da “Explorer.exe” işleminin düzgün çalışmamasından kaynaklanan tam ekran sorunu, oldukça kolay bir şekilde çözülebiliyor. İsterseniz sözü daha fazla uzatmadan hemen işlem aşamalarına geçelim. Tam ekran sorununu çözmek için:

  • İlk olarak, klavyenizdeki “Ctrl+Alt+Delete” tuşlarına basarak, karşınıza çıkan ekrandaki “Görev Yöneticisi” seçeneğine tıklayın.

Windows 10’da Tam Ekran Sorunu Nasıl Çözülür?

  • Daha sonra, görev yöneticisi penceresinin üst kısmındaki “Ayrıntılar” sekmesine tıklayarak, listelenen işlemler arasında “Explorer.exe” işlemini bulun ve bu işlemi seçin (Bu pencerede işlemler alfabetik sıralamaya göre listelenirler).
  • “Explorer.exe” işlemini seçtikten sonra, pencerenin sağ alt köşesinde bulunan “Görevi Sonlandır” butonuna tıklayın ve karşınıza çıkan yeni pencerede “İşlemi Sonlandır” seçeneğiyle devam edin.

Bu işlemleri yaptıktan sonra Explorer.exe işlemi sonlanır ve Windows görev çubuğuyla beraber masaüstündeki bütün öğeler kaybolur.

Windows 10’da Tam Ekran Sorunu Nasıl Çözülür?

  • Bu adımda, görev yöneticisi penceresinin sol üst köşesinde bulunan “Dosya” seçeneğine tıklayın ve açılan menüden “Yeni Görevi Çalıştır” seçeneğini seçin.

Windows 10’da Tam Ekran Sorunu Nasıl Çözülür?

  • Karşınıza bu pencere geldiğinde, “Aç” başlığının karşısındaki kutucuğa “Explorer.exe” yazın ve “Tamam” butonuna tıklayın.

Böylece Explorer.exe işlemi yeniden çalışır ve hem görev çubuğu hem de masaüstündeki tüm öğeler görünür hale gelir. Windows 10’da, bahsettiğimiz tüm bu işlemleri yerine getirdiğinizde, “tam ekran sorunu” da ortadan kalkmış olur. Bu sayede Windows 10’da tam ekran sorunu nasıl çözülür? Sorusunu cevaplamış olduk. Artık, herhangi bir videoyu, oyunu ya da programı tam ekran olarak görüntüleyebilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

2 Yorum

  1. Buradaki verdiğin tam ekran yapma bilgisi bilgisayarındaki videolar içindir ben internette bir sitede izlediğim filmlerin kenarlarındaki siyahlıkları yok etmek istiyorum

    1. Merhaba, bu işlem maalesef mümkün olmamaktadır. İnternet üzerinden izlenen video ve filmler tamamen dahili yazılım kodları tarafından kontrol edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu