Ana Sayfa Yazılım Windows 10’da Sürücü Güncelleştirmelerini Kapatma

Windows 10’da Sürücü Güncelleştirmelerini Kapatma

Windows 10’da Sürücü Güncelleştirmelerini Kapatma

Windows 10’da bilgisayarınızın bütün donanımlarına ait sürücü güncelleştirmeleri, internet üzerinden otomatik olarak bulunur ve yüklenir. Elbette burada Windows’un amacı bilgisayarınızın en güncel sürücülerle yüksek verimlilikte çalışmasını sağlamaktır. Ancak bazı kullanıcılar, sürücülerin otomatik olarak güncellenmesi yerine sürücüleri kendileri güncellemeyi isterler. Tabi ki bu durumun belirli sebepleri vardır.

Örneğin online oyun oynayanlar için oyundayken sürücü güncelleştirmesinin başlaması hem interneti yavaşlatarak Ping’in yükselmesine hem de donanımlar kısa bir süreliğine de olsa kullanılamamasına sebep olabilir. Böyle durumlar yaşamak istemeyen kullanıcılarımız için bu makalemizde “Windows 10’da sürücü güncelleştirmelerini kapatma” işlemini ayrıntılı olarak anlatacağız.

Windows 10’da Sürücü Güncelleştirmelerini Kapatma

  • Öncelikle Windows görev çubuğundaki arama bölümünden “Denetim Masası” yazarak aratın ve karşınıza çıkan “Denetim Masası” simgesine tıklayın.

Windows 10’da Sürücü Güncelleştirmelerini Kapatma

  • Daha sonra, açılan sekmedeki “Donanım ve Ses” seçeneğiyle devam edin.

Windows 10’da Sürücü Güncelleştirmelerini Kapatma

  • Şimdiyse, karşınıza çıkan pencerede yer alan “Aygıtlar ve Yazıcılar” seçeneğine girin.

Windows 10’da Sürücü Güncelleştirmelerini Kapatma

  • Bu adımda, açılan “Aygıtlar ve Yazıcılar” penceresindeki “Aygıtlar” başlığının aşağısından bilgisayarınızı seçerek farenin sağ tuşuna basın ve açılan menüdeki “Aygıt Yükleme Ayarları” seçeneğine girin.

Windows 10’da Sürücü Güncelleştirmelerini Kapatma

  • Son olarak, karşınıza çıkan “Cihaz Yükleme Ayarları” sekmesinde “Hayır (cihazınız beklendiği gibi çalışmayabilir)” seçeneğini işaretleyerek “Değişiklikleri Kaydet” butonuna tıklayın.

Bu işlemlerin sonucunda “Windows 10’da sürücü güncelleştirmelerini kapatma” işlemi tamamlanacaktır. Ancak sürücü güncelleştirmelerinin uzun süre kapalı olması bilgisayarınızın donanım birimlerine gelen güncelleştirmeleri yükleyememenize, dolayısıyla bilgisayarınızda performans düşüşüne sebep olacaktır.

Bu yüzden, sizlere tavsiyemiz müsait olduğunuz bir zaman, tekrar bu işlem adımlarını takip ederek son adımda “Evet (önerilen)” seçeneğini işaretleyip “Değişiklikleri Kaydet” butonuna tıklamanızdır. Böylece Windows 10’daki otomatik sürücü güncelleştirme özelliğini tekrar aktif hale getirerek sürücülerinizi güncellemiş olursunuz. Dilerseniz sürücülerinizi güncelledikten sonra otomatik sürücü güncelleştirmeyi tekrar kapatabilirsiniz.

Uzun yıllar boyunca bilişim şirketlerinde faaliyet gösterdikten sonra, teknoloji, bilgisayar, webmaster konularında edindiğim bilgi ve birikimlerimi burada sizlerle paylaşmaya karar verdim. Bu platform içerisinde sizlere, önemli bulduğum konularda kaliteli içerikler üretmeye çalışıyorum. Dilerseniz paylaştığım içerikler hakkında yorum yazarak hem görüşlerinizi belirtebilir hem de bana destek olabilirsiniz.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin