Yazılım

Windows 10’da Renk Ayarı Nasıl Yapılır?

Bu makalemizde Windows 10 kullananlar ve bilgisayarının renk ayarlarından memnun olmayanlar için renk ayarı nasıl yapılır? Sorusunu cevaplayacağız. Böylece sizler de gama, karşıtlık, ton, parlaklık ve renk dengesi gibi ayarları dilediğiniz gibi yapılandırarak istediğiniz renk ayarlarını yapabilirsiniz. Ancak işlem aşamalarına geçmeden önce bu ayarlamaları yaparken zaman zaman bilgisayarınızın ekran parlaklığını değiştirmeniz gerekeceğini belirtelim. Dizüstü bilgisayarlarda ekran parlaklığını “Fn + herhangi bir fonksiyon (F1, F2, F3, F4, F5…) ya da yön tuşu” aracılığıyla değiştirebilsek de masaüstü bilgisayarların klavyesinde böyle bir fonksiyon tuşu olmayabiliyor. Böyle durumlarda:

Windows 10’da Renk Ayarı Nasıl Yapılır?

  • Ekran parlaklığını ayarlamak için, Windows görev çubuğunda yer alan arama bölümünden “Parlaklık” yazıp aratarak, karşınıza çıkan “Ekran Parlaklığı Düzeyini Ayarla” seçeneğine tıklayabilir ve açılan penceredeki “Parlaklık Seviyesini Ayarlayın” ibaresinin hemen altında yer alan çubuğa tıklayıp, çubuğu sağa sola kaydırarak ekran parlaklığınızı ayarlayabilirsiniz.

Ekran parlaklığının nasıl ayarlanacağını anlattığımıza göre artık Windows 10’da renk ayarı yapmak için gerekli işlem aşamalarına geçebiliriz.

  • İlk olarak, yukarıda belirttiğimiz ekran parlaklığı ayarlama penceresindeki, “Parlaklık Seviyesini Ayarlayın” başlığının hemen altında bulunan “Gelişmiş Görüntü Ayarları” seçeneğine tıklayın.

Windows 10’da Renk Ayarı Nasıl Yapılır?

  • Şimdiyse, açılan gelişmiş görüntü ayarları penceresinde yer alan “Renk Ayarı” seçeneğine tıklayın. Böylece karşınıza, Windows’10 da renk ayarı yapabilmeniz için “Ekran Renk Ayarı’na Hoş Geldiniz” yazan bir pencere çıkacaktır.

Windows 10’da Renk Ayarı Nasıl Yapılır?

  • Karşınıza bu pencere çıktığında, bu pencerede ve sonraki iki pencerede (toplam 3 kere) pencerenin sağ alt köşesinde yer alan “İleri” butonuna tıklayın.

Windows 10’da Renk Ayarı Nasıl Yapılır?

  • Bu adımda, gama ayarlarını yapmamız gerekiyor. Gama ayarlarını yapmak için Windows’un da bize belirttiği gibi ekranın sol tarafındaki ayar çubuğunu aşağı yukarı hareket ettirerek ekranda yer alan 9 dairenin orta kısmındaki noktaların görünürlüğünü en aza indirmemiz ve ardından “İleri” butonuna tıklamamız gerekiyor (Örneğin bu görselde noktalar çok belirgin bir şekilde görünüyor dolayısıyla ayar çubuğunu biraz daha yukarı kaydırmamız gerekiyor).

Windows 10’da Renk Ayarı Nasıl Yapılır?

  • Şimdiyse “Parlaklık ve Karşıtlık Ayarlarını” yapmak için yukarıdaki pencerede ve bir sonraki pencerede “İleri” butonuna tıklayarak “Windows 10’da renk ayarı yapma” işlemine devam ediyoruz.

Windows 10’da Renk Ayarı Nasıl Yapılır?

  • Bu pencerede, görseldeki “X” harfinin açıkça görülebilmesi için makalemizin en başında bahsettiğimiz gibi, bilgisayarın ekran parlaklığını ayarlamamız gerekiyor (Örneğin bu görselde X işareti belli olmadığı için bilgisayarımızın ekran parlaklığını arttırmamız gerekiyor).
  • Bilgisayarınızın ekran parlaklığını X işaretinin açıkça görülebildiği şekilde ayarladıktan sonra bu pencerede ve bundan sonraki pencerede “İleri” butonuna tıklayın.

Windows 10’da Renk Ayarı Nasıl Yapılır?

  • Karşımıza yukarıdaki görsel çıktığında, Windows’un da bize belirttiği gibi ve yine önceki adımda olduğu gibi, ekran parlaklığımızı, gömlek üzerindeki kırışıklıkların ve düğmelerin açıkça görülebildiği şekilde ayarlamamız ve yine bu ve sonraki pencerede “İleri” butonuna tıklamamız gerekiyor.

Windows 10’da Renk Ayarı Nasıl Yapılır?

  • Renk dengesini ayarlayacağımız bu penceredeyse, ekranın alt kısmında bulunan 3 çubuğu da sağa sola kaydırarak, renk saçılmalarının olmadığı ve renklerin birbirinden rahatlıkla ayırt edilebildiği şekilde ayarlamamız ve yine “İleri” seçeneğini seçmemiz gerekiyor.

Windows 10’da Renk Ayarı Nasıl Yapılır?

Böylece, Windows 10’da renk ayarları nasıl yapılır? Adlı makalemizin sonuna geldik. Yukarıdaki pencerede sırasıyla “Geçerli Ayar” ve “Son” seçeneklerine tıkladıktan sonra renk ayarı yapma işlemi tamamlanır. Artık yaptığınız ayarlamalarla belirlediğiniz yeni Windows renk düzenini kullanabilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu