Yazılım

Windows 10’da DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir ? Resimli Anlatım

DNS; açılımıyla birlikte tanımlamak gerekirse Domain Name System, internet kullanıcılarının istediği siteye rahatlıkla ulaşabilmesine olanak sağlayan bir sistemdir. Bu sistem sayesinde kullanıcıların adres çubuğuna yalnızca isim yazarak giriş yapmaları, bununla beraber internet üzerinde seri bir şekilde gezinti yapabilmeleri mümkün olmuştur. Bu bilgiler ışığında DNS’nin görevi , ‘’Kullanıcıyı sitenin ikamet ettiği gerçek IP adresine yönlendirmektir.’’ şeklinde açıklanabilir.

İnternet kullanımını çok daha kullanışlı hale getiren söz konusu DNS sunucularının hizmeti, ISS tarafından gerçekleşmektedir. Bu hizmette ise zaman zaman bağlantı ve erişim gibi konularda sorun yaşanması ‘’Windows 10’da DNS ayarları nasıl değiştirilir?’’ Sorusunu beraberinde getirmektedir.

DNS ayarlarında değişiklik yapılması, DNS kaynaklı bağlantı sorunlarının çözümü için doğru bir yol olabilir. Bununla birlikte, sunucu kaynaklı erişim engelinin çözümü de DNS ayarlarının değiştirilmesi ile mümkün olacaktır. Bu doğrultuda hareket ederek, Windows 10’da DNS ayarlarını değiştirme ise oldukça basit aşamalardan oluşmaktadır.

DNS ayarlarının değişimi, Windows 10’da denetim masası ve komut istemi olmak üzere iki farklı yol üzerinden yapılabilmektedir. Bu yazımızda sizlere denetim masası üzerinden Windows 10’da DNS ayarlarını değiştirme işlemlerini aktaracağız.

Windows 10’da DNS ayarlarını değiştirmek için ilk olarak denetim masasına giriş yapın.

Ardından ağ ve internet seçeneğine tıklayın. Gelen sayfadan ağ ve paylaşım merkezini açın.

Windows 10’da DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir ? Resimli Anlatım

Ağ ve paylaşım merkezinin sol kısmında yer alan sekmelerden ikinci seçenek olan ‘’Bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin’’ yazısına tıklayın.

Windows 10’da DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir ? Resimli Anlatım

Daha sonra ağ bağlantıları üzerinden kullanılmakta olunan ağ bağlantısına sağ tıklayarak, özellikler seçeneğine tıklayın.

Windows 10’da DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir ? Resimli Anlatım

Açılan pencerede ‘’Ağ iletişimi’’ sekmesinde yer alan seçeneklerden ‘’İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4)’’ seçin ve aşağıda bulunan ‘’Özellikler’’ butonuna tıklayın.

Windows 10’da DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir ? Resimli Anlatım

Tıklamayla birlikte DNS değiştirme sayfası açılmış olacaktır. Açılan ‘’Genel’’ sekmesinin alt kısmında ‘’Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan’’ kısmı seçili hale getirilerek, aşağısında yer alan ‘’Tercih edilen DNS sunucu’’ ve ‘’Diğer DNS sunucusu’’ bölümlerine kullanılmak istenen DNS adresi doğru bir şekilde girilmelidir.

‘’Tamam’’ butonuna tıklama gerçekleştiği an DNS ayarlarını değiştirme işlemi de tamamlanmış olacaktır.

Windows 10’da DNS ayarlarını değiştirmek için gerekli işlem adımlarını sizlere aktardık. Bu işlemleri eksiksiz uygulamanız halinde DNS değiştirme işlemi başarılı bir şekilde sonuçlanacaktır.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu