Yazılım

Windows 10’da Dark Mode Nasıl Açılır?

Gözümüzdeki retinanın karanlık ortamda ışığa karşı daha duyarlı bir hale gelerek hassaslaşması ışıksız ortamlarda elektronik cihazları kullanırken birtakım tedbirler almamızı gerektiriyor. Bu yüzden konuya hassasiyet gösteren Twitter ve Facebook gibi sosyal medya siteleri de artık kullanıcılara gece modu özelliğini sunuyor. Windows 10 dark mode özelliği de Windows’un tam da bu sebeplerden karanlık ortamda bilgisayar kullanımını kolaylaştırmak için sunduğu bir özellik. Dolayısıyla eğer siz de ışıksız ortamda bilgisayar kullanıyorsanız bu makalede anlattığımız Windows 10’da dark mode açma işlemini uygulamalısınız.

Windows 10’da Dark Mode Açma

Windows 10’da dark mode özelliğini açmak oldukça kolay. Ancak bu özelliği açmanın yanı sıra birtakım ayarlamalar da yaparak karanlık ortamda bilgisayar kullanırken gerekli önlemleri alabilirsiniz. Yapılması gereken işlem aşamaları, aşağıdaki görsel anlatımda yer almaktadır.

Windows 10’da Dark Mode Nasıl Açılır?

  • İlk olarak görev çubuğunda yer alan arama bölümünden “Renk Ayarları” yazıp aratarak renk ayarlarını açın.

Windows 10’da Dark Mode Nasıl Açılır?

  • Daha sonra açılan pencerenin sol tarafında yer alan “Renkler” seçeneğine tıklayarak “Uygulama Modunuzu Seçin” başlığının altında yer alan “Koyu” seçeneğini işaretleyin. Böylece Windows 10’da dark mode aktif hale gelecek ve arka plan rengi siyah olacaktır.

Windows 10’da Dark Mode Nasıl Açılır?

  • Son olarak “Koyu” başlığının hemen altında yer alan “Yüksek Karşıtlık Ayarları” seçeneğine tıklayın ve açılan penceredeki “Tema Seçin” bölümünden “Yüksek Karşıtlık Siyah” seçeneğini seçerek “Uygula” butonuna tıklayın (Bu işlem sonucunda bütün Windows pencerelerinde arka planınız siyah olacaktır).

Bu adımları uyguladıktan sonra Windows size yüksek ışık yayan beyaz renkli arka plan yerine ışıksız ortamda gözlerinizi rahatsız etmeyen, çok daha düşük ışık yayan siyah bir arka plan sunacaktır.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu