Ana Sayfa Yazılım Windows 10’da BIOS Sürümü Öğrenme ve BIOS’u Güncelleme

Windows 10’da BIOS Sürümü Öğrenme ve BIOS’u Güncelleme

Windows 10’da BIOS Sürümü Öğrenme ve BIOS’u Güncelleme

Açılımı, Basic Input/Output System olan BIOS kısaltması Türkçede temel giriş/çıkış sistemi anlamına gelmektedir. BIOS diğer yazılımlardan farklı olarak bilgisayarın sabit diskine kayıtlı değildir. BIOS bilgisayarın anakartında bulunan özel bir belleğe kayıtlıdır. Dolayısıyla bilgisayarınızda sabit bir disk bulunmasa bile BIOS sistemine erişebilirsiniz.

BIOS’un temel işlevi bilgisayarınızın ekran kartı, Ram, işlemci vb. bütün donanım parçalarının doğru bir şekilde yönetilmesini sağlamaktır. Bu işlevleri yerine getirirken daha stabil çalışması için BIOS’un güncel sürümde olması gerekir. Bu sebepten “BIOS güncelleme” işlemi bilgisayarınızın daha verimli kullanmanızı sağlayacaktır.

Sizlere bazı temel bilgileri aktardığımıza göre “Windows 10’da BIOS sürümü öğrenme” işlemine geçip, ardından “BIOS güncelleme” işlemi için yapılması gereken detaylardan bahsedelim.

Windows 10’da BIOS Sürümü Öğrenme

Windows 10’da BIOS Sürümü Öğrenme ve BIOS’u Güncelleme

  • İlk olarak görev çubuğunda yer alan “Arama” bölümüne “Çalıştır” yazarak aratın ve karşınıza çıkan “Çalıştır” uygulamasına tıklayın.
  • Daha sonra, açılan penceredeki kutucuğa “msinfo32” yazarak “Tamam” seçeneğine tıklayın.

Windows 10’da BIOS Sürümü Öğrenme ve BIOS’u Güncelleme

  • “Msinfo32” komutunu girip onayladıktan sonra, bilgisayarınız hakkında birtakım bilgilerin bulunduğu bir pencere açılacaktır. Bu pencerede bulunan “BIOS Sürümü/Tarihi” başlığının karşısındaki ibare BIOS sürümünüzü ifade etmektedir (Örneğin bu görselde bilgisayarın BIOS sürümü: American Megatrends Inc. E16J9IMS.31A, BIOS tarihi:11.07.2017).

Siz de bu adımları uygulayarak “Windows 10’da BIOS sürümü öğrenme” işlemini yapabilirsiniz.

BIOS Güncelleme

Her bilgisayarın anakartı farklı olabileceği için BIOS güncelleme işlemi de farklılık gösterecektir. Ancak BIOS’u güncellemek için en iyi yöntem bilgisayarı ya da anakartı üreten firmanın web sitesine gitmektir. Bu sitelerden BIOS’un son sürümünü indirebilirsiniz. İndirdiğiniz dosya içerisinde “BIOS güncelleme” işleminin nasıl yapılacağının da ayrıntılı olarak belirtileceği bir PDF dosyası da bulunacaktır. Bu dosyadaki uyarılara dikkat ederek ve adımları dikkatlice uygulayarak BIOS güncelleme işlemini yapabilirsiniz. Ancak bu işlem yanlış yapıldığı takdirde bilgisayarınız çökebilir ve bir daha açılmayabilir. Dolayısıyla BIOS güncelleme işleminin nasıl yapılacağını anlatan PDF dosyasına dikkatlice bakmakta fayda var.

Uzun yıllar boyunca bilişim şirketlerinde faaliyet gösterdikten sonra, teknoloji, bilgisayar, webmaster konularında edindiğim bilgi ve birikimlerimi burada sizlerle paylaşmaya karar verdim. Bu platform içerisinde sizlere, önemli bulduğum konularda kaliteli içerikler üretmeye çalışıyorum. Dilerseniz paylaştığım içerikler hakkında yorum yazarak hem görüşlerinizi belirtebilir hem de bana destek olabilirsiniz.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin