Yazılım

Windows 10’da Bilgisayarı Zaman Ayarlı Kapatma

Bu makalemizde, özellikle bilgisayar başında uyuyakalan Windows 10 kullanıcıları için bilgisayarı zaman ayarlı kapatma işleminin nasıl gerçekleştirileceğini anlatacağız. Bu işlem aynı zamanda, uzun sürecek olan indirme işlemlerinizde, siz bilgisayar başında olmasanız dahi bilgisayarınızın istediğiniz zamanda kapanmasını sağlayacak ve gereksiz yere açık kalmasını engelleyecektir. Dilerseniz sözü fazla uzatmadan sizler için hazırladığımız 2 yöntemi de tüm detaylarıyla anlatmaya başlayalım.

1.Yöntem: Windows Komut İstemi

Eğer isterseniz hiçbir program kullanmadan, yalnızca komut istemcisi aracılığıyla bilgisayarı zaman ayarlı kapatma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Elbette bu işlemi gerçekleştirmemiz için öncelikle Windows arama çubuğuna “cmd” yazarak karşımıza çıkan komut istemini açmamız gerekiyor. Komut istemini açtıktan sonra;

  • İlk olarak shutdown /s /t (aralarında birer boşluk bırakarak) yazın.

Windows 10 Bilgisayarı Zaman Ayarlı Kapatma

  • Daha sonra bilgisayarınızın ne kadar süre sonra kapanmasını istiyorsanız bu zamanı saniye cinsinden yazın örneğin: shutdown /s /t 21600 ve “Enter” tuşuna basın. Eğer saatleri saniyelere çevirmekle uğraşmak istemiyorsanız sizler için hazırlamış olduğumuz bu birimleri kullanabilirsiniz; 1saat=3600 2saat=7200 3saat=10800 6saat=21600 1gün=86400.

Böylece hiçbir program kullanmadan komut istemi aracılığıyla Windows 10’da bilgisayarı zaman ayarlı kapatma işleminin nasıl yapılacağını anlatmış olduk. Son olarak zamanlayıcıyı iptal etmek için komut istemcisine; shutdown /a ifadesini girdikten sonra “Enter” tuşuna basmanızın yeterli olacağını belirtelim.

2.Yöntem: Shutdown Timer Programı

Eğer komut yazmakla ve zaman hesaplamakla uğraşmak istemiyorsanız bilgisayarın kapanma zamanını Shutdown Timer programıyla da ayarlayabilirsiniz. Ancak işlem aşamalarına başlamadan önce sizleri programın sürekli açık kalması gerektiğini hatırlatalım. Eğer zamanı ayarladıktan sonra programı kapatırsanız program arka planda çalışmaya devam etmez dolayısıyla bilgisayarın kapanması için kurduğunuz zamanlayıcı işe yaramaz. Shutdown Timer programıyla bilgisayarınızın kapatılma zamanını ayarlamak için:

  • Öncelikle, buradaki linke giderek programı indirin ve kurun.

Windows 10 Bilgisayarı Zaman Ayarlı Kapatma

  • Programı açtıktan sonra, açılan pencerenin sol üst köşesindeki aşağı ve yukarı yönlü oklar aracılığıyla (veya direkt sayının olduğu kutucuğa tıklayarak) bilgisayarınızın kaç dakika sonra kapanacağını dilediğiniz gibi ayarlayın.
  • Dilerseniz pencerenin sağ tarafında bulunan (13:11 yazan) kutucuğu kullanarak bilgisayarınızın kapanacağı saati, tarih kutucuğunu kullanarak da kapanacağı günü belirleyebilirsiniz.
  • Son olarak, zamanı ayarladıktan sonra “Activate” butonuna tıklayın ve programı simge durumunda küçültün.

Bu sayede sizlerle gerekli işlemleri paylaşmış olduk. Unutmayalım ki bilgisayarın uzun süre açık kalmasının hem dizüstü hem de masaüstü bilgisayarlar için zararlı olabilmektedir. Ayrıca, günlük rutin kullanım için üretilen bilgisayar donanımları belirli bir sürenin üzerinde aralıksız çalışmak için tasarlanmamıştır. Bu yüzden sizlere sunduğumuz yöntemlerden birini kullanmanızı tavsiye ediyor ve makalemize burada son veriyoruz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu