Ana Sayfa Yazılım Windows 10’da Başlangıç Programları Kapatma

Windows 10’da Başlangıç Programları Kapatma

Windows 10’da Başlangıç Programları Kapatma

Çoğu insan bilgisayarı ilk aldığında Windows’un çok hızlı açıldığını ancak daha sonra yavaşladığını söyler. Elbette bu durumda, bilgisayar ilk alındığında, bilgisayarda herhangi bir program yüklü olmamasının ve zararlı yazılımlar olmamasının payı vardır. Ancak Windows’un hızlı başlamasına etki eden faktörler sadece bunlar değildir. Windows başlangıç programları Windows açılma hızını doğrudan etkileyen en önemli unsurlardan biridir.

Bilgisayarı ilk aldığınızda Windows başlatılırken yalnızca 1-2 program otomatik olarak başlatılır. Ancak eğer sonrasında dikkat etmezseniz bu programların sayısı giderek artar ve Windows başlangıçta çok fazla program çalıştırdığı için açılış hızı yavaşlar. Özellikle bilgisayara yeni bir program yüklerken, yükleme esnasında karşınıza çıkan “Windows Başlatıldığında xxx Programını Otomatik Olarak Başlat” seçeneğini farkında olmadan işaretlemeniz veya onaylamanız her program yüklediğinizde bilgisayarınızın daha da yavaş açılmasına sebep olur.

Böyle bir durumla karşılaşan ve bilgisayarın geç açılmasından şikayet eden kullanıcılar için bu makalemizde “Windows 10’da başlangıç programları kapatma” işlemini anlatacağız. Dilerseniz sözü fazla uzatmadan işlem aşamalarına geçelim. Bu işlemi gerçekleştirmek için:

Windows 10’da Başlangıç Programları Kapatma

  • İlk olarak Windows görev çubuğundaki arama bölümüne “Çalıştır” yazarak aratın ve karşınıza çıkan “Çalıştır” uygulamasına tıklayın.
  • Daha sonra, açılan “Çalıştır” penceresindeki kutucuğa “msconfig” yazın ve “Enter” tuşuna basın.

Windows 10’da Başlangıç Programları Kapatma

  • Şimdiyse, karşınıza çıkan “Sistem Yapılandırması” penceresinde yer alan “Başlatma” sekmesini seçerek “Görev Yöneticisi’ni Aç” seçeneğine tıklayın.

Windows 10’da Başlangıç Programları Kapatma

Görev yöneticisini aç seçeneğine tıkladıktan sonra, “Windows başlangıç programları”nın görüntülendiği görev yöneticisi penceresi açılacaktır. Bu pencerede listelenen programlardan “Durum” başlığının altında “Etkin” ibaresi bulunan bütün programlar Windows’un açılmasıyla beraber otomatik olarak başlatılan programlardır. Bu programların başlangıç hızınıza etkisiyse “Başlangıç Etkisi” başlığının altında bulunan “Yüksek, Orta, Düşük” gibi ifadelerle belirtilmektedir. Özellikle başlangıç etkisi yüksek ve orta olan programları devre dışı bırakmak Windows açılış hızınızı olumlu etkileyecektir.

  • Bu adımda, başlangıçta açılmasını istemediğiniz ve gereksiz gördüğünüz programları seçerek pencerenin sağ alt köşesinde bulunan “Devre Dışı Bırak” seçeneğine tıklayın ve pencereyi kapatın.
  • Dilerseniz devre dışı durumunda olan ancak Windows’la beraber başlatılmasını istediğiniz programları seçerek “Etkinleştir” seçeneğine de tıklayabilirsiniz (Devre dışı olan bir programa tıkladığınızda pencerenin sağ alt köşesinde bulunan “Devre dışı bırak” seçeneği otomatik olarak “Etkinleştir” seçeneğine dönüşecektir).

Help 724 ailesi olarak sizler için ele aldığımız “Windows 10’da başlangıç programlarını kapatma” konusunun sonuna geldik. Artık belirttiğimiz işlem adımlarını ve paylaştığımız bilgileri dikkate alarak sizler de bu işlemi kolayca gerçekleştirebilir ve Windows başlangıcını hızlandırabilirsiniz.

Uzun yıllar boyunca bilişim şirketlerinde faaliyet gösterdikten sonra, teknoloji, bilgisayar, webmaster konularında edindiğim bilgi ve birikimlerimi burada sizlerle paylaşmaya karar verdim. Bu platform içerisinde sizlere, önemli bulduğum konularda kaliteli içerikler üretmeye çalışıyorum. Dilerseniz paylaştığım içerikler hakkında yorum yazarak hem görüşlerinizi belirtebilir hem de bana destek olabilirsiniz.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin