Yazılım

Windows 10’da Arka Planda Çalışan Uygulamaları Kapatma

Günümüzde bilgisayarı sağlıklı bir şekilde kullanabilmemiz için hepimizin çeşitli uygulamalara ihtiyacı oluyor. Bilindiği üzere zararlı yazılımları engellemek için hemen hemen herkesin kullandığı virüs programları da bunların başında geliyor. Ancak bunun dışında biz program penceresini kapatsak bile arka planda çalışan uygulamalar olabiliyor.

Bu durum da bilgisayarımızın işlemcisinin gereksiz yere kullanılmasıyla sonuçlanıyor ve bilgisayarı tam performans kullanmamızı engelliyor. Özellikle oyun oynamak, render yapmak vb. gibi bilgisayarın tam performans çalışması gereken işlemler yaptığımızda bize sorun oluşturuyor ve bilgisayarımız gereksiz yere donmaya başlıyor. Bizler de böyle bir durumla karşılaşmamanız için bu makalemizde Windows 10’da arka planda çalışan uygulamaları kapatma işleminin nasıl gerçekleştirileceğini anlatacağız.

Windows 10’da Arka Planda Çalışan Uygulamaları Kapatma

  • İlk olarak Windows arama çubuğuna “Arka Plan Uygulamaları” yazarak aratın ve menünün en üstünde yer alan bölüme girin.

Windows 10’da Arka Planda Çalışan Uygulamaları Kapatma

  • Daha sonra karşınıza çıkan uygulama listesinden hangi programların arka planda çalışıp çalışamayacağını ayarlayın.

Eğer yukarıdaki pencerenin sol üst bölümündeki “Açık” seçeneğini “Kapalı” hale getirirseniz Windows arka planda hiçbir uygulamanın çalışmasına izin vermez. Ancak bu seçeneği kapalı duruma getirecekseniz dikkatli olmanızı tavsiye ederiz. Çünkü arka planda çalışmasına izin verilmeyecek uygulamalar arasında “Windows Güvenliği” vb. sisteminizin güvenli bir şekilde çalışmasını sağlayan bazı uygulamalar olabilir. Dolasıyla listeyi tek tek kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz.

Bu sayede Windows 10’da arka planda çalışan uygulamaları kapatma işleminin nasıl yapılacağını anlatmış olduk. Böylece siz bilgisayarı açtığınız andan itibaren Windows arka planda sadece sizin izin verdiğiniz programların çalışmasına izin verecek. Dolayısıyla program penceresini kapattığınız anda arka planda çalışmasına izin vermediğiniz uygulamalar tamamen sonlanacak. Ancak bu durumda bazı programlar bilgisayarı açtığınız anda çalışmaya başlar ve bilgisayar açıldıktan hemen sonra Windows tarafından kapatılır. Elbette bu işlem de bilgisayarın açılırken yavaşlamasına sebep olabilir. Eğer böyle bir durumla karşılaşmak istemiyorsanız Windows 10 başlangıç programlarını kapatma adlı makalemizi okumanızı öneririz.

Konuyla alakalı takıldığınız bir kısım olursa “yorum yap” kısmında belirterek bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu