Yazılım

“Windows 10 Güç Seçeneklerinde Yüksek Performans Yok” Sorunu

Son zamanlarda Windows’un bazı sürümlerinde farklı güç seçenekleri görmek mümkün olabiliyor. Bunun yanı sıra eskiden kullanmış olduğumuz yüksek performans seçeneği bazı Windows sürümlerinde hiç olmayabiliyor ya da isim değiştirerek (örneğin “Nihai Performans”) karşımıza çıkabiliyor. Elbette bu sorunu çözmek ve bilgisayarı zorlayan oyunlarda ya da programlarda, bilgisayarın tam performans çalışmasını sağlamak oldukça önemli. Dolayısıyla bu makalemizde hem yüksek performans seçeneğinin nasıl ortaya çıkacağından bahsedeceğiz hem de bilgisayarınızı tam performans çalıştırabilmeniz için güç planında yapabileceğiniz özelleştirmelere değineceğiz.

“Windows 10 güç seçeneklerinde yüksek performans yok” sorununu çözmek için:

  • Öncelikle, Windows’un arama çubuğunda “CMD” yazarak aratın ve karşınıza çıkan “Komut İstemi” seçeneğine tıklayın.

Windows 10 Güç Seçeneklerinde Yüksek Performans Yok

  • Daha sonra buraya yazmış olduğumuz: Powercfg -setactive 8c5e7fda-e8bf-4a96-9a85-a6e23a8c635c kodunu kopyalayın ve yukarıdaki görselde olduğu gibi komut satırına yapıştırın (CTRL+C ve CTRL+V kullanarak).

Windows 10 Güç Seçeneklerinde Yüksek Performans Yok

  • Kodu yapıştırıp “Enter” tuşuna bastıktan sonra işlem tamamlanmış olacaktır. Böylece Denetim Masası> Donanım ve Ses> Güç Seçenekleri yolunu takip ettiğinizde üstteki gibi “Yüksek Performans” seçeneği ortaya çıkacak ve otomatik olarak aktif edilecektir.

Artık yüksek performans seçeneğinin nasıl oluşturulacağını anlattık. Makalemizin devamında bu seçenekten tam performans almak için yapabileceğiniz bazı ayarlamalardan bahsedeceğiz.

Yüksek Performans güç seçeneğini özelleştirmek için:

  • İlk olarak, yukarıdaki pencerede yüksek performans seçeneğinin sağ tarafında yer alan “Plan Ayarlarını Değiştir” seçeneğine tıklayın.
  • Daha sonra, açılan pencerede “Gelişmiş Güç Ayarlarını Değiştir” seçeneğiyle devam edin.

Windows 10 Güç Seçeneklerinde Yüksek Performans Yok

  • Karşınıza yukarıdaki pencere geldiğinde, Intel Graphichs Settings> Intel Graphichs Power Plan seçeneklerine tıklayarak Pilde ve Prize takılı seçeneklerinde Maximum Performance’ı seçin (Bazı bilgisayarlarda bu seçenek olmayabilir).
  • İşlemci Güç Yönetimi> En Düşük İşlemci seçeneklerine tıklayarak işlemci gücünü %100 olarak ayarlayın (Laptoplarda sadece prize takılı seçeneğinde bu şekilde ayarlamanızı tavsiye ediyoruz)
  • Sistem Soğutma İlkesi seçeneğine tıklayarak soğutma ilkelerini “Etkin” hale getirin.
  • Son olarak, tüm ayarlamaları yaptıktan sonra, pencerenin sağ alt köşesinde yer alan “Uygula” butonuna daha sonra da “Tamam” butonuna tıklayın.

Böylece tüm bu işlemler sayesinde hem “Windows 10 güç seçeneklerinde yüksek performans yok” sorununu çözdük hem de bu güç planını nasıl en etkin şekilde kullanacağınızı sizlere detaylarıyla aktarmış olduk.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu