Yazılım

Windows 10 Yüksek Performans Modu Kayboldu – Nasıl Çözerim?

Windows işletim sisteminin kullanıldığı bilgisayarlarda, güç plan ayarı adı verilen bir bölüm var. Bu bölüm üzerinden bilgisayarınız için kullanım planını seçebiliyorsunuz. “Güç Tasarrufu”, “Dengeli” ve “Yüksek Performans” plan ayarlarından o anki kullanımınıza en uygun olanını seçip, bir nevi bilgisayarınızın nasıl bir performans göstermesini istediğinizi belirliyorsunuz. Sistem oldukça kullanışlı olsa da Windows 10 güncellemesinden sonra özellikle “Yüksek Performans” seçeneğinde sorunlar yaşanmaya başlandı. Birçok kullanıcı “Windows 10 yüksek performans modu kayboldu, güç plan ayarlarında gözükmüyor” şeklinde mesajlar gönderiyor.

Özellikle dengeli güç planına geçtikten sonra, güç plan ayarları bölümünde yeniden en yüksek performans moduna geçmek istediğinizde, yüksek performans modunun gözükmemesi sorunuyla karşılaşabiliyorsunuz. Peki, bu sorunu nasıl çözeceğiz?

Windows 10 Yüksek Performans Modu Kayboldu – Geri Getirme

Sorunun çözümü için yine güç planı ayarlarından yararlanacağımızı ekleyelim. Bu detayı verdikten sonra adım adım işlemlere geçelim.

Windows 10 Yüksek Performans Modu Kayboldu – Nasıl Çözerim?

  • Bu sorunu yaşayan kullanıcılar, yukarıda yer aldığı gibi bir ekranla karşılaşacaklardır. Güç plan ayarları menüsünü açtığınız zaman, “Yüksek Performans” seçeneğinin olmadığını görürsünüz. Bunun yanında yukarıda yer aldığı gibi plan ayarlarının yanında yer alan, seçim kutucukları da kaybolacaktır.

Windows 10 Yüksek Performans Modu Kayboldu – Nasıl Çözerim?

  • Yapacağınız ilk işlem sağ alt kısımda yer alan “Pil” bölümüne farenizin sağ tuşu ile tıklamak ve ardından da “Windows Mobility Center” sekmesine girmek olacak.

Windows 10 Yüksek Performans Modu Kayboldu – Nasıl Çözerim?

  • Belli başlı ayarları düzenleyebileceğiniz bir ekran açılacak. Mobility Center penceresi üzerinden pil simgesiyle sunulan “Pil Durumu” bölümünü göreceksiniz.
  • “Pil Durumu” kısmında yer alan açılır menüye tıklayıp buradan “Yüksek Performans” seçeneğini seçin.
  • Doğrudan pencereyi kapatabilirsiniz.

Artık güç plan ayarları kısmına girdiğiniz zaman, yüksek performans ayarlarının işaretlendiğini ve seçeneğin geri geldiğini göreceksiniz. Windows 10 yüksek performans modu kayboldu sorununu yaşayan kullanıcılar için çözüm yöntemi bu kadar basit. Windows 10 için yayınlanan yeni sürümlerle beraber bu sorunun tamamen ortadan kalkmasını da bekliyoruz. Microsoft’un bunun için bir düzenleme planı var.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu