Yazılım

Windows 10 Yazı Tipi Değiştirme > .REG Dosyası İle Windows Yazı Tipi Nasıl Değiştirilir?

Bilindiği üzere bilgisayarımızda kullandığımız Windows işletim sistemini kişiselleştirmek birçok açıdan bize konfor sağlayabiliyor. Masaüstünde göz yormayacak bir arka plan resminin olması ve dosyaları kategorize ederek klasörlere ayırmak bu konforu sağlamak için yaptığımız eylemlerden yalnızca bazıları. İşte tam bu noktada Windows 10’da yazı tipi değiştirme işlemini gerçekleştirmek de Windows’u daha rahat kullanmamıza olanak sağlayan seçenekler arasında. Dolayısıyla dilerseniz siz de aşağıdaki işlem adımlarını takip ederek size uygun olan yazı tipini seçebilir ve Windows’u kullanımınıza özgü özelleştirebilirsiniz.

Windows 10’da yazı tipi değiştirmek için:

  • İlk olarak, Windows arama çubuğunu kullanarak “Denetim Masası” ifadesini aratın ve karşınıza çıkan denetim masası simgesine tıklayın.

Yazı Tipleri

  • Daha sonra, önce “Görünüm ve Kişiselleştirme” devamında “Yazı Tipleri” bölümlerine giriş sağlayın. Böylece karşınıza yukarıdaki gibi bir pencere açılacaktır. Bu pencerede bilgisayarınıza kayıtlı tüm yazı tipleri bulunmaktadır. Bu bölümde size uygun olan yazı tipine karar verin. (ilgili yazı tipini seçip “Önizleme” seçeneğine tıklayarak yazı tiplerini daha detaylı inceleyebilirsiniz.)
  • Sizin için ideal olan yazı tipine karar verdikten sonra o yazı tipinin adını (Örn: Agency FB veya Algerian Normal vb. gibi) herhangi bir yere not alın.
  • Windows 10’da yazı tipi değiştirme işlemine devam etmek için not defterine aşağıdaki ifadeyi kopyalayın.

Windows Registry Editor Version 5.00
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Fonts] “Segoe UI (TrueType)”=””
“Segoe UI Bold (TrueType)”=””
“Segoe UI Bold Italic (TrueType)”=””
“Segoe UI Italic (TrueType)”=””
“Segoe UI Light (TrueType)”=””
“Segoe UI Semibold (TrueType)”=””
“Segoe UI Symbol (TrueType)”=””
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\FontSubstitutes] “Segoe UI”=”NewFont”

  • Yukarıda yer alan kodu not defterine kopyaladıktan sonra metnin sonunda yer alan “NewFont” ifadesinin yerine, tırnak işaretlerini silmeden, kullanmak istediğiniz yazı tipinin adını yazın. (Örn: “Arial” gibi)
  • Sonrasında, not defteri penceresinin sol üst köşesindeki “Dosya” bölümüne girin ve açılan menüdeki “Farklı Kaydet” seçeneğine tıklayın.

Farklı Kaydet

  • Şimdiyse, açılan pencerede, kayıt türü bölümünü “Tüm Dosyalar” olarak ayarlayın ve dosya adını .reg ile bitecek şekilde belirleyin. (.reg kısmından önceki bölüm önemli değildir istediğinizi yazabilirsiniz.)

Başlat Menüsü

  • Son olarak Windows arama çubuğunu kullanarak kaydettiğiniz dosyanın ismini aratın ve ilgili dosyaya tıkladıktan sonra karşınıza çıkan pencerelerde iki kez “Evet” butonuna tıklayın.

Yukarıda bahsettiğimiz işlemleri yapıp bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda Windows 10’da yazı tipi değiştirme işlemi tamamlanmış olacaktır. Eğer yeni yazı tipinizi beğenmezseniz ve eski yazı tipine dönmek isterseniz belirttiğimiz işlem adımlarını yazı tipi “Segoe UI” olacak şekilde yeniden uygulayabilirsiniz.

Windows 10’da yazı tipi değiştirme işlemi hakkında yapamadığınız veya yardımcı olmamızı istediğiniz bir durum olursa “Yorum Yap” kısmında belirterek bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu