Yazılım

Windows 10 WiFi Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Eğer Windows 10 kullanıcısıysanız çok kolay şekilde bilgisayarınızın bağlı olduğu kablosuz internetinizi Windows 10 WiFi paylaşımı sayesinde diğer cihazlar ile paylaşabilirsiniz. WiFi Hotspot paylaşımı konusunda bir fikir sahibi değilseniz, nasıl yapılacağını daha önceden hiç görmediyseniz sizler için yazdığımız “Windows 10 WiFi paylaşımı nasıl yapılır ?” yazımızı sonuna kadar okumalısınız. İki farklı kolay yöntem ile nasıl WiFi paylaşımı yapılır sizlere anlatacağız.

Windows 10 Creators Update ile WiFi Paylaşımı Nasıl Yapılır ?

Yazımızın birinci bölümünde sizlere Windows 10’un son güncellemesi olan Windows 10 Creators Update sayesinde Windows 10 WiFi paylaşımı nasıl yapılır onu anlatacağız.

Bazen evinize gelen misafirlerinize kablosuz internetinizin şifresini vermek istemeyebilirsiniz. Bu durumda yardımınıza koşan Windows 10 WiFi paylaşımı ile bilgisayarınızı ek bir modem gibi kullanabilirsiniz. Şimdi sırasıyla neler yapmanız gerektiğini yazalım.

“Mobil Etkin Nokta” kullanımını açmak için Windows 10 sürümünde, görev çubuğunuzun en sağında bulunan bildirim simgesine tıklayın.

Windows 10 WiFi Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Karşınıza gelen menüde “Mobil etkin nokta” simgesine tıkladığınızda WiFi paylaşımı doğrudan açılmış olacaktır. Fakat ilk aşamada biz bunu istemiyoruz. Önce ağ adı ve şifre işlemlerini düzenlememiz lazım. Bu yüzden sağdaki resimde görünen simgenin üzerine gelip Sağ tık yapın ve ‘’Ayarlar’a gidin’’ butonuna tıklayın.

Açılan pencerede kablosuz internetinizle alakalı pek çok farklı seçenek ve ayar menüsü bulunmaktadır. Ayarlar’a gidin butonuna tıkladığımız için bizi doğrudan WiFi paylaşım ayarlarına getirmiş oldu.

Windows 10 WiFi Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Açılan menüde Ağ adı ve Ağ şifresi bölümlerini düzenleyebilmek için, Düzenle butonuna tıklayın. Karşınıza aşağıdaki gibi bir pencere açılacaktır. Windows 10 WiFi paylaşımı yapmak için Windows bu bölümü sizin yerinize varsayılan olarak dolduruyor. Bu bilgileri istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Windows 10 WiFi Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Ağ adı ve şifresini düzenledikten sonra son olarak “Mobil etkin nokta” yazısının altında bulunan simgeyi sağ tarafa doğru çekerek açık duruma getirmelisiniz. Bu işlemlerle Windows 10 WiFi paylaşımı nasıl yapılır yazımızın iki alt başlığından biri olan Windows 10 Creators Update sonucunda ağ paylaşımımızı yapmış olduk.

Komut İstemi ile Windows 10 WiFi Paylaşımı Nasıl Yapılır ?

Eğer birinci adımda gösterdiğimiz yolu yapamıyorsanız büyük ihtimalle sizin Windows 10 sürümünüz hala Creators Update yapmamış demektir. Bu yüzden sizlere ikinci yol olan komut satırı ile Windows 10 WiFi paylaşımı nasıl yapılır hemen onu anlatıyoruz.

İlk olarak yapmanız gereken arama satırına “cmd” yazmak ve ekrana gelen komut istemini sağ tıklayarak yönetici olarak çalıştırmaktır. Komut istemini açtıktan sonra karşınıza gelen ekranda belli komutları yazmamız gerekmektedir.

İlk yazmamız gereken komut ise ;

netsh wlan set hostednetwork mode=allow ssid=*-*-*-*-*-* Key=*-*-*-*-*-* yazın.

Tabi dikkatinizi çekmiş olmalı *-* yazılı olan yerlere ssid kısmına ağ adınızı, Key kısmına ise ağ şifrenizi girmelisiniz. Bunu yaptıktan sonra Enter tuşuna basın.

Windows 10 WiFi Paylaşımı Nasıl Yapılır?

İlk komutu yazdıktan sonra komut istemi belli işlemler yapacak. Hemen sonrasında tekrar bir komut yazmamız gerekiyor. Bu komut ise, netsh wlan start hostednetwork komutudur. Bu komutu yazdıktan sonra da Enter tuşuna basın. Son olarak karşınıza hosted network’un çalıştığını gösteren The Hosted Network Started yazısı çıkacak. Buradaki işleminiz tamamlanmış demektir.

Daha sonra yapmamız gereken işlemler ise görev çubuğunun sağında bulunan ağ bağlantılar simgesine sağ tıklayın ve ardından “Ağ ve Paylaşım Merkezi’ni Aç” seçeneğine giriş yapın. Ağ ve paylaşım merkezi sayfasının sol kısmında yer alan “Bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin” sekmesine tıklayın.

Windows 10 WiFi Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Karşınıza çıkan ekranda oluşturmuş olduğunuz kablosuz ağı Yerel Ağ Bağlantısı*3 olarak göreceksiniz. Şimdi mevcut olarak kullandığımız WiFi ağına sağ tıklayıp, Özellikler menüsünü açalım.

Sırada paylaşım ağımızı seçmemiz kaldı. Sağ tıklayıp özellikler menüsünü açtıktan sonra karşımıza gelen pencerede en üstte bulunan Paylaşım sekmesine tıklayın. Altta bulunan seçeneklerden “Diğer ağ kullanıcıları, bu bilgisayarın internet bağlantısı yoluyla bağlansın” yazısının yanındaki tik işaretini işaretleyelim.

Son olarak Ev ağ bağlantısı kısmında da Yerel Ağ Bağlantısı*3’ü seçelim. Yapılan işlemleri kaydetmek için “Tamam” butonuna tıklayalım. Bu sayede belirlemiş olduğunuz ağ adına, tekrar belirlemiş olduğunuz şifreyi girerek istediğiniz cihazdan internete erişebilirsiniz.

Çok kolay iki farklı işlem adımları ile sizlere Windows 10 WiFi paylaşımı nasıl yapılır anlattık. Yukarıda anlattığımız işlem adımlarından herhangi birinde takıldıysanız veya bu konu ile ilgili sormak istediğiniz sorular bulunuyorsa bizlere yorum yapabilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu