Ana Sayfa Teknoloji Windows 10 Uygulama Simgeleri Görünmüyor Sorunu ve Çözümü

Windows 10 Uygulama Simgeleri Görünmüyor Sorunu ve Çözümü

Windows 10 Uygulama Simgeleri Görünmüyor Sorunu ve Çözümü

Windows 10 işletim sistemli bilgisayarların masaüstü simgeleri bazı durumlarda tamamen ortadan kaybolabilir. Bu gibi bir durumla karşılaşıldığında herkes simgelerin görünmemesinin hata olduğunu düşünür. Her ne kadar kullanıcılar bunu bir hata olarak görüyor olsa da simgelerin görünmemesi tamamıyla ayarlarda yapılan değişikliklerden kaynaklanıyor. Bu içeriğimizde Windows 10’da uygulama simgelerinin görünmemesi sorununun çözümüne dair detaylara ulaşabileceksiniz.

1- Explorer.exe Komutunu Çalıştırın.

Explorer.exe Komutunu Çalıştırın

Explorer.exe” komutu masaüstünün yenilenmesini sağlar. “Çalıştır” penceresi aracılığıyla uygulamayı yeniden başlatarak kaybolan uygulama simgelerini tekrardan getirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken aşağıdaki işlemleri eksiksiz olarak uygulamaktır.

NOT: Bu işlem Windows 10’da uygulama simgeleri görünmüyor sorununa kalıcı bir çözüm değildir.

  • Win + R” tuşlarına aynı anda basarak “Çalıştır” penceresini açın.
  • “Çalıştır” içerisinde yer alan komut satırına “Explorer.exe” ve “Tamam” butonuna basın.

“Win+R” Tuşlarına Basarak “Çalıştır” Penceresini Açın.

Windows işletim sistemli tüm bilgisayarlarda yüklü olan uygulamanın uzantısını kullanarak açılmasını sağlayan pencere “Çalıştır” penceresi olarak adlandırılır. Bu pencereye ulaşmak için ise genellikle “Win + R” kısayolu kullanılır. Masaüstü uygulama simgelerinin kaybolması durumunda ilk olarak bu kısayolu kullanarak “Çalıştır” penceresini açmalısınız.

Komut Satırına “Explorer.exe” Yazın.

Masaüstü uygulamalarını yenilemek için kullanılan “explorer.exe” komutunu “Çalıştır” bölümünde yer alan komut satırına yazın. Bu aşamanın hemen ardından “Tamam” butonuna tıklayarak komutun aktifleşmesini sağlayın.

2- Masaüstü Uygulama Simgelerinin Görünmesini Engelleyen Programları Kontrol Edin.

Simgelerin Görünmesini Engelleyen Programları Kontrol Edin

Bilgisayara yüklemiş olduğunuz herhangi bir program ya da güncelleme uygulama simgelerinin görünmemesine sebep olabilir. O halde önceliğinizi direkt olarak kısa süre önce indirdiğiniz programı kaldırmaya ya da yaptığınız güncellemeleri geri almaya vermelisiniz. Bunların yanı sıra masaüstü uygulama simgelerinin görünmemesinin en önemli sebeplerinden biri de bilgisayara indirilmiş virüslü bir yazılımdır. Bu yazılımı herhangi bir virüs programı aracılığıyla tespit ederek ortadan kaldırmanız gerekiyor.

3- Tüm Sürücüleri Güncelleyin.

Sürücü Güncelleme Önerisi

Her bilgisayarda cihazın sorunsuz olarak çalışması için birbirinden farklı sürücüler bulunmaktadır. Masaüstü uygulama simgelerinin görünmemesi sorunu da sürücülerin güncellenmemiş olmasından kaynaklanabilir. Bu sebeple sorunu çözmek adına sürücü güncellemelerini kontrol etmeniz gerekiyor.

4- “Masaüstü Öğelerini Göster” Özelliğinin Açık Olup Olmadığını Kontrol Edin.

Masaüstü Simgelerini Göster Özelliği

Microsoft, geçmişten günümüze kadar kullanıma sunmuş olduğu tüm işletim sistemlerinde “Masaüstü Simgelerini Gizleme” özelliğini bulundurdu. Bu özellik sayesinde masaüstünde yer alan tüm uygulamaları görünmez hale getirebiliyor ve tertemiz bir görüntü elde edebiliyorsunuz. Eğer ki masaüstü uygulama simgeleri görünmüyorsa aşağıdaki adımları takip ederek gerekli kontrolleri yapmalısınız.

  • Masaüstüne sağ tıklayın ve “Kişiselleştir” seçeneğine dokunun.
  • Temalar” kategorisine girin.
  • Masaüstü simge ayarları” adlı seçeneğe tıklayın.
  • Karşınıza çıkan pencereden simgelerin başında yer alan kutucukları işaretleyin ve “Uygula” butonuna basın.

Masaüstüne Sağ Tıklayın ve “Kişiselleştir” Seçeneğine Dokunun.

Windows 10 işletim sistemli bilgisayarların tümünde arka plan, renkler, kilit ekranı ve temalar gibi seçenekleri bu bölümden ayarlayabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra uygulama simgelerinin kaybolması durumunda ilk kontrol edeceğiniz noktada yine burası olacaktır.

“Temalar” Kategorisine Girin.

Temalar” kategorisinin içerisinde bilgisayarınızın görünümünü etkileyecek birçok tema seçeneği bulunmaktadır. Uygulama simgeleri de temaya göre değişkenlik gösterdiği için simgelerle alakalı ayarlara da buradan ulaşabilirsiniz. “Kişiselleştir” adımının hemen ardından ekranın sağ tarafında yer alan “Temalar” bölümüne girmelisiniz.

“Masaüstü simge ayarları” Adlı Seçeneğe Tıklayın.

Temalar” bölümünün içinde yer alan “İlgili Ayarlar” kategorisinin altındaki “Masaüstü simge ayarları” seçeneğine tıklayarak gizlenmiş simgelerin önünde bulunan kutucuğa tıklayıp uygulama simgelerini görünmez moddan çıkarabilirsiniz.

5- Öğe Simgelerini Gizli Moddan Çıkarın

Masaüstü Simgelerini Göster Ayarı

Windows 10 işletim sistemli cihazlarda masaüstünde yapılan değişiklikler sonucunda da uygulama simgelerinin görünmemesi sorunu ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda direkt olarak masaüstüne sağ tıklayarak “Görünüm > Masaüstü Öğelerini Göster” yolunu takip etmeniz gerekmektedir. Bu adımların sonucunda görünmeyen simgeler tekrardan aktif hale gelecektir. Simgeleri görünür hale getirdikten sonra tekrardan gizlemek isterseniz aynı adımları tekrarlamalısınız.

Bu içeriğimizde “Windows 10 Uygulama Simgeleri Görünmüyor Sorunu” başlığı altında sizlere çözüm önerileri sunduk. Her birini dikkatlice uygulayarak sorunun çözümüne ulaşabilirsiniz.

Her geçen gün teknoloji ve bilgisayara ilgimin artmasıyla edindiğim bilgileri Help 724 aracılığıyla sizlerle paylaşıyorum. Bu alana olan ilginizi pekiştirmek isterseniz içeriklerimi takibe alabilirsiniz.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin