Ana Sayfa Yazılım Windows 10 Nasıl Türkçe Yapılır?

Windows 10 Nasıl Türkçe Yapılır?

Windows 10 Nasıl Türkçe Yapılır?

Windows 10 bilindiği üzere Türkçe kullanılmak isteniyor. Ancak bütün menüleriyle İngilizce olarak sunulmuş. Oysa ki Türkçe’ye çevirmek aslında çok kolay. Sizlere bu konuda bilgiler vermeye gayret göstereceğiz.

Özellikle Windows 10 Türkçe dil paketleriyle ilgili de kafanızda soru işaretleri bulunabilir. Bu anlamda sizler de tek tek dil aramanıza gerek olmadan Windows 10 ile çok rahatlıkla sonuç alma şansına sahip olabiliyorsunuz. Sizlere bu sistemleri adım adım anlatacağız. Bu sayede sizler de çok daha rahat bir şekilde işlemlerinizi yapma şansına sahip olabilirsiniz. Bu konuda öncelikli olarak yapmanız gereken sol alt kısımda bulunan ‘’Başlat’’ kısmını tıklamak olacaktır. Burayı açtıktan sonra ‘’Settings’’ kısmını göreceksiniz.

Windows 10 Nasıl Türkçe Yapılır?

Ayarlar kısmı burası. ‘’Settings’’ kısmını tıkladıktan sonra açılacak olan bölümde sizler de gereken şekilde işlemlerinizi yapabilirsiniz. Açılan pencerede ‘’Time & Language’’ seçeneğini göreceksiniz. Buraya giriş yaptıktan sonra sol tarafta ‘’Region & Language’’ seçeneğini göreceksiniz. Burayı tıkladıktan sonra ‘’Languages’’ yani diller kısmının altında diller listelenmektedir.

Windows 10 Nasıl Türkçe Yapılır?

Burayı tıkladıktan sonra tüm diller karşınıza çıkacaktır. Bunların arasında eğer Türkçe’yi göremiyorsanız yapmanız gereken ‘’Add Language’’ seçeneği olacaktır. Buradan istediğiniz dili ekleyebiliyorsunuz. Böylece bu seçenekten sonra Türkçe’yi ekleyebiliyorsunuz. Burada listeyi biraz karıştırmanız gereken durumlar ortaya çıkabilir. Ancak şunu da söylemek gerekir ki özellikle dil listelerinin alfabetik olması da sizlerin işlerinizi kolaylaştırıyor. Böylece çok daha kolay şekilde hareket edebiliyorsunuz.

Windows 10 Nasıl Türkçe Yapılır?

Windows 10 Nasıl Türkçe Yapılır?

Dili ekledikten sonra dilin üzerine tıklayabiliyorsunuz. Bundan sonra ‘’Download Language Pack’’ yazısını görüyorsunuz. Bu dil paketini yüklemek için karşınıza çıkıyor. Sonrasında ‘’Download’’ düğmesine tıklamanız yeterli oluyor. Dil paketini internetten bulmanıza gerek yok. Buradan dil paketi indirilmiş olacaktır. Yalnız burada dil paketinin yüklenmesi süreci sizlerin internet hızınıza göre değişiklik gösteriyor. Bu anlamda sizler de istediğiniz gibi paketi yüklemiş oluyorsunuz.

Son olarak Windows 10 Türkçe dili yüklendikten sonra alt kısmında ‘’Set as default’’ yani varsayılan olarak ayarla diye bir seçenek görebilirsiniz. Ayrıca ‘’Set as primary’’ olarak da çıkabilir. Burayı tıkladıktan sonra işleminizi rahatlıkla yapma şansına sahip olabiliyorsunuz. Bütün bu işlemleri yaptıktan sonra yapmanız gereken bilgisayarı tekrar başlatmak olacaktır. Bu sayede bilgisayarınız açıldığında sizler de göreceksiniz ki tamamen Türkçe bir şekilde sizlerin karşısında olacaktır.

Kısacası maddeler halinde açıklayacak olursak:

  • Başlat düğmesine tıklayınız.
  • Settings kısmını seçiniz.
  • Languages kısmına girerek paketi yükleyiniz.
  • Paketi yükledikten sonra seçiminizi yapınız.
  • Bilgisayarı yeniden başlatın.

Bu 5 adım sonrasında sizler de çok kolaylıkla Türkçe bir Windows 10’a sahip olabiliyorsunuz. Aslında paket yüklenmesi konusunda şunu da özellikle belirtmekte fayda var. Özellikle birçok kişi internetten paketi bulup bunu programın içerisine atmaya çalışıyor. Bu uzun bir yol ve bazen tam olarak sonuç vermiyor. Bu sayede direkt olarak gereken tüm Türkçeleştirme işlemleri çok kolaylıkla gerçekleştirilmekte ve sizlere sunulmaktadır.

Ayrıca bilgisayarın içerisinde bulunan tüm sistemin paket olarak kendi içerisinde doğrudan Türkçeleşmesi de sağlanmış olacaktır. Sizler de bu anlamda rahatlıkla hareket edebilmek adına bu işlemleri çok kolaylıkla yapabiliyorsunuz. Ayrıca sistematik bir şekilde olduğu için sizler de herhangi bir dosya yükleme yada kontrolle zorlanmıyorsunuz.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin