Yazılım

Windows 10 LiveKernelEvent Hatası

Hayatımızın her noktasında aktif olarak kullandığımız bilgisayarlar farklı zaman dilimleri içerisinde karşımıza beklenmedik hatalar çıkarabiliyor. Hataların genelde bilgisayarın en çok lazım olduğu zamanda ortaya çıkması doğrudan yapmanız gereken işlerin aksamasına sebep oluyor.

Bu hataların hayatınıza etkilerini tabii ki iş dünyasıyla sınırlı tutmamak gerekir. Hafta sonunu bilgisayarda oyun oynayarak geçirmek istediğinizde yüklemiş olduğunuz bir oyunun güncel sürümü bilgisayar bileşenlerinizle uyum sağlamazsa oyun ya hiç açılmayacak ya da bilgisayar mavi ekran hatası vererek kapanacaktır.

Böyle bir durumla karşılaştığınızda yapmanız gereken tek şey bilgisayar bileşenlerini harici programlar kullanarak ya da bilgisayarın kendi sunduğu güncelleme araçlarıyla güncellemek olacaktır. Bu içeriğimizde Windows 10 işletim sisteminde güncelleme kaynaklı olarak en çok karşılaşılan hatalardan biri olan LiveKernelEvent hatasının çözümü hakkında bilgiler vereceğiz.

LiveKernelEvent Hatası Çözümü

Bu hata türü genel olarak ekran kartı kaynaklıdır. NVIDIA ve AMD gibi üretici firmalar genellikle satışa sundukları ekran kartlarının güncel işlemleri sorunsuz yapmasını sağlamak için belirli aralıklarla güncellemeler yapar. Hâl böyle olunca LiveKernelEvent hatasıyla karşılaşıldığında yapılacak ilk işlem sürücü güncellemelerini kontrol etmek olacaktır. Bilgisayarınızda ekran kartı sürücüsüne dair herhangi bir güncelleme bulunmuyorsa doğrudan ekran kartı modelinizi yazarak internetten güncel sürümü indirin.

Sürücü güncellemesini yaptınız ancak halen hatayı almaya devam ediyorsanız diğer bir seçenek olan güç kaynağını kontrol edebilirsiniz. Kasa içerisinde bulunan ekran kartını besleyen güç kaynağından görüntü bileşeninin stabil çalışmasını sağlayacak kadar güç aktarımı gerçekleşmiyor olabilir. O halde ekran kartınızın özelliklerini inceleyerek ihtiyacı olan güç miktarını gözlemleyin ve güç kaynağının anlık aktardığı enerjiyi ölçün.

Windows 10 Ekran Kartı Güncelleme

Bilgisayarınızda sürücü güncelleştirmelerinin yapılmaması kullandığınız program ile sistem özelliklerinin uyumsuz olmasına sebep olacaktır. Bu durumda ise sürekli mavi ekran hatası ile karşılaşmanız kaçınılmazdır. Sistem sürücülerini en güncel haliyle kullanmak hem hataların önüne geçecek hem de bilgisayarınızdan üst düzey performans almanızı sağlayacaktır.

Ekran Kartı Sürücüsü Güncelleştirme

Ekran kartı sürücüsünü herhangi bir ek program kullanmadan güncelleştirmek isterseniz aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

 • Bilgisayarınızdan “Başlat” menüsüne girin.
 • Hiçbir noktaya tıklamadan “Aygıt Yöneticisi” yazın.
 • Aygıt yöneticisi penceresi açıldığında “Görüntü bağdaştırıcıları” seçeneğine iki kere tıklayın.

Windows 10 LiveKernelEvent Hatası

 • Alt sekmelerde bilgisayarınızda aktif olarak kullandığınız ekran kartları açılacaktır.
 • Herhangi birinin üzerine sağ tıklayın ve “Sürücüyü Güncelleştir” butonuna tıklayın.
 • Bir sonraki pencerede “Sürücü Güncelleştirmelerini Otomatik Ara” seçeneğine basın.
 • Bu aşamadan sonra güncelleştirmeler otomatik olarak bulunacak ve güncellenecektir.

Güncellemeyi tamamladıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmanız yeterlidir. Uygulamaları başlatırken karşılaştığınız LiveKernelEvent hatasının türü ne olursa olsun en doğru çözüm bu olacaktır.

Ekran Kartı Sürücüsünü Programla Güncelleme

Windows 10 LiveKernelEvent Hatası

Ekran kartının güncel olmayan sürümünü güncel sürüm ile değiştirmek istiyorsanız “Aygıt Yöneticisi” yolunu değil de ek sürücü güncelleştirme programlarını tercih edebilirsiniz. Bu işlem için ise en uygun program “Driver Booster” olacaktır.

Buradan programı indirerek kurulumunu gerçekleştirip aşağıdaki adımları uygulamanız gerekiyor.

 • Kurulumu gerçekleştirdikten sonra masaüstü kısayolu yardımıyla programı açın.
 • İlk ekranda karşınıza “Tara” butonu çıkacaktır.
 • Tara” butonuna tıklayarak güncel olmayan sürücüleri tespit etmeye başlayın.
 • Güncelleştirmeniz gereken sürücüler bulunduğunda liste olarak karşınıza çıkacaktır.
 • Bu noktada sadece ekran kartı sürücülerini güncellemek istiyorsanız tek tek bu sürücüleri bularak sağ tarafta bulunan “Güncelle” butonuna tıklayın.

Güncelleme sürecinde ekranınızda birkaç kez görüntü gidip gelebilir. Bu durumlarda hiçbir şekilde endişe etmeyin. Güncelleştirme işlemi tamamlandığında size uygulama aracılığıyla bilgi verilecektir. Bu yolları deneyerek güncelleştirmeleri tamamladıktan sonra LiveKernelEvent hatasının ortadan kalktığını göreceksiniz.

Ekran Kartı Modelini Öğrenme Windows 10

Windows 10 LiveKernelEvent Hatası

Bilgisayarınızda takılı olan ekran kartı sürücüsünün güncellemelerini indirmek için marka ve model bilgilerini öğrenmeniz gerekebilir. Bu bilgilere erişmek için CPU – Z programını kullanabilirsiniz.

Programı ilk olarak buradan indirin ve bilgilerini öğrenmek için aşağıdaki adımları takip edin.

 • İndirdiğiniz programı açın ve “SETUP ENGLISH” butonuna tıklayarak kurun.
 • Programın boyutu çok küçük olduğu için kurulumda kısa sürecektir.
 • CPU – Z programını çalıştırdığınızda karşınıza çıkan ekranda üst kısımda bulunan kategorilerden “Graphics” sekmesini tıklayın.
 • Bu sekmede “GPU” başlığının altında “NAME” seçeneğinde ekran kartı markanız ve modeliniz bulunuyor.

Bu modele göre internetten güncelleştirmeleri ve güncel sürümü indirebilirsiniz.

Windows 10 “Güncelleştirme Tamamlanamadı Değişiklikler Geri Alınıyor” Hatası

Bilgisayarda güncellemeleri yaparken sık karşılaşılan hatalardan biri de “Güncelleştirme Tamamlanamadı” hatasıdır. Bu hata genel olarak internet bağlantısının sağlıklı olmamasından kaynaklanıyor olsa da yapacağınız birkaç işlem neticesinde çözümlenecektir.

 • Başlat” menüsünde “Çalıştır” kısmını bulun ve açılan ekrana “Regedit” yazın.
 • Kayıt defteri bileşenleri açılacaktır.
 • Bu noktada sol kısımda bulunan “HKEY_LOCAL_MACHINE” sekmesine girin.
 • Sırasıyla “Software”, “Microsoft”, “Windows NT”, “CurrentVersion” ve “ProfileList” yolunu takip edin.
 • Son kısma eriştiğinizde “UpdatusUser” verilerinin tamamını silin.
 • Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve güncelleştirmeleri tekrardan yükleyin.

Bu adımları gerçekleştirdiğinizde güncelleştirme esnasında alacağınız hatalar ortadan kalkmış olacaktır.

Hata hakkında yapamadığınız, yardımcı olmamızı istediğiniz kısımları yorum kısmında belirterek bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu