Yazılım

Windows 10 Lisansınızın Süresi Yakında Dolacak Sorunu ve Çözümü

Windows 10 işletim sistemi, Microsoft’un diğer işletim sistemi sürümlerine göre biraz daha farklı bir şekilde sunuldu. İlk etapta Windows 8 kullanıcılarına ücretsiz olarak verilen yeni işletim sistemi, direkt olarak dijital yükseltme aracı üzerinden etkinleştirilebildi. Bu yapı işlemleri kolaylaştırmış olsa da bir süre sonra kullanıcıların lisans sorunları yaşamasına neden oldu. Birçok kullanıcı işletim sistemi orijinal olmasına rağmen Windows 10 lisansınızın süresi yakında dolacak uyarısıyla karşı karşıya kalıyor. Lisans anahtarı sorunu olarak gösterebileceğimiz uyarıyı çözüme kavuşturmak ve lisans sorununu aşmak için birkaç çözüm yolu deneyebilirsiniz.

Windows 10 Lisansınızın Süresi Yakında Dolacak Sorunu Nasıl Çözülür?

Lisans anahtarına sahip olmanıza rağmen, bu şekilde bir uyarıyı neden aldığınızı düşünebilirsiniz. Çözüm adımlarına geçmeden önce sorunun neden ortaya çıkabileceği hakkında bilgi vermemiz gerekiyor.

1. Neden: Donanım Parçalarını Değiştirmek

Eğer dışarıdan lisans almamışsanız veya kutulu bir şekilde Windows 10 yazılımını satın almadıysanız ve direkt olarak Windows 8 üzerinden yükseltme yapmışsanız, bu durumda lisansınız donanım sorunlarından etkilenebilir. İlk etapta kafanız karışabilir ama biraz daha detaya inelim. Diyelim ki Windows 8 işletim sistemini kullanıyordunuz.

Windows 8 işletim sisteminden direkt olarak Windows 10’a yükseltme yaptınız. Bir süre sonra harddiskiniz bozuldu ve yeni bir harddisk aldınız. Tekrar kurulum yapmanız ve ürün anahtarınızı otomatik olarak etkinleştirmeniz gerekiyor. Fakat ürün anahtarınız Windows 8 üzerinden etkinleştirildiği için Windows 10 lisansınızın süresi yakında dolacak uyarısı alabilirsiniz. Bu şekilde bir sorun yaşanması durumunda, lisans sürenizi sıfırlamanız iş görebilir.

1. Çözüm: Aktivasyon Sayacını Sıfırlama

Aktivasyon sayacını sıfırlamak işimizi görecektir. Böylece lisans yeniden güncellenecek ve uyarı ortadan kalkacak.

Windows 10 Lisansınızın Süresi Yakında Dolacak Sorunu ve Çözümü

 • Arama çubuğuna “cmd” yazın.

Windows 10 Lisansınızın Süresi Yakında Dolacak Sorunu ve Çözümü

 • “Komut İstemcisine” sağ tıklayın ve “Yönetici” olarak başlatın.
 • Ardından komut satırına “slmgr -rearm” ifadesini yazın.
 • Enter tuşuna basın. Bir süre bekleyin. Bir satır aşağı inilecek.
 • Bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bu işlem sonrasında aktivasyon sıfırlanmış olacaktır.

2. Neden: Kayıt Defterinde Hata

İkinci neden kayıt defterinde yer alan bir hata olarak gösterilebilir. Kayıt defterinde oluşan bir hata nedeniyle, aktivasyon devre dışı kalmış ya da lisans anahtarının okuması kısmında bozulma meydana gelmiştir. Süresiz bir lisansa sahip olsanız bile, yakın zamanda lisans süresinin dolacağı konusunda mesajlar alabilirsiniz.

2. Çözüm: Ürün Anahtarının Yeniden Girilmesi

Ürün anahtarının yeniden girilmesi, hatanın giderilmesini yani aktivasyon işleminin yeniden yapılmasını sağlayacaktır. Yapacağınız işlemler şöyle:

Windows 10 Lisansınızın Süresi Yakında Dolacak Sorunu ve Çözümü

 • Yine arama çubuğuna “cmd” yazın ve “Komut İstemini” yönetici olarak başlatın.

Windows 10 Lisansınızın Süresi Yakında Dolacak Sorunu ve Çözümü

 • Pencereye “wmic path SoftwareLicensingService get OA3xOriginalProductKey” ifadesini girin.
 • Ekranda 25 haneli bir lisans kodunun görüntülenmesi gerekecektir. Lisans kodunuzu not alın.
 • Tam kodu bir metin belgesine de kopyalayabilirsiniz.

Windows 10 Lisansınızın Süresi Yakında Dolacak Sorunu ve Çözümü

 • Bu işlemlerin sonrasında “Windows + R” tuşuna basın. “Çalıştır” penceresine “slui 3” ifadesini yazın ve “Tamam” deyin.

Windows 10 Lisansınızın Süresi Yakında Dolacak Sorunu ve Çözümü

 • Şimdi açılan pencereye not aldığınız 25 haneli kodu girin.
 • Kodu girmenizin ardından Windows Etkinleştirme penceresi gelecektir. “İleri” butonunu kullanarak etkinleştirmeyi tamamlayabilirsiniz.
 • Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda sorun giderilmiş olacaktır.

Not: Etkinleştirme tamamlanmıyorsa, bu durumda önce kayıt defterinin baştan onarılması gerekir. Bunun için “Komut istemini” başlatın ve “sfc /scannow” komutunu yazarak, onarımın yapılmasını bekleyin. Ardından yukarıda yer alan işlemleri bir kez daha uygulayın.

İki çözümden en az birinin Windows 10 lisansınızın süresi yakında dolacak sorununu çözmesi gerekiyor. Eğer sorunu çözemiyorsanız, destek ekibine ulaşabilirsiniz. Microsoft destek ekibine ulaşmak için 444 6787 numarasını arayabilir ve Microsoft İletişim ve Destek Hattı merkezinden bilgi alabilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu