Yazılım

Windows 10 Kırmızı Ekran Hatası ve Çözümleri

Windows 10 işletim sistemi sürekli olarak güncellemeler alıyor. Windows 10 işletim sistemi için yayınlanan güncellemeler genelde artı özellikler ve yenilikler sunuyor ancak bazı güncellemeler hatalara neden olabiliyor. Güncellemelerden sonra en sık karşılaşılan sorunların başında da Windows 10 kırmızı ekran hatası geliyor.

Ekranın tamamen kırmızı olması ya da ekranda bir anda kırmızı tonların yükselmesine neden olan hata, çoğu zaman kullanıcıların ekranlarının bozulduğunu düşünmesine neden oluyor. Dilerseniz sorundan daha detaylı bahsedelim ve çözüm önerilerimize bakalım.

Windows 10 Kırmızı Ekran Hatası Nasıl Çözülür?

Windows 10 Kırmızı Ekran Hatası ve Çözümleri

Bu hata ile karşılaşan kullanıcıların birkaç farklı çözüm yolunu denemesi gerekiyor. Çözüm rehberimizde de adım adım ilerleyeceğiz ve 2 farklı çözüm yollundan söz etmeye çalışacağız.

1. Neden: Ekran Kartı Sürücü Sorunu

İlk neden ve en sık karşılaşılan neden, ekran kartı sürücü sorunu olarak öne çıkmakta. Windows 10 güncellemesinden sonra, eğer ekran kartı sürücüsü ile yeni güncellemenin dosyalarında bir uyuşmazlık yaşanırsa, Windows 10 kırmızı ekran hatası ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Ekranda genelde kırmızı renk tonlarının daha yoğun bir şekilde görüntülendiğini görürsünüz. Sadece kırmızı renk değil, genel olarak renk düzeninde bozulma yaşanabilir.

1. Çözüm: Sürücüleri Güncelleme

İlk yapmanız gereken ekran kartınızın sürücüsünü güncellemek olacaktır. Son dönemde sunulan ekran kartlarında, otomatik sürücü güncelleme sistemi var. Nvidia ya da AMD ekran kartı yazılımınızdan, yeni bir sürücü güncellemesi olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Eğer yeni bir sürücü varsa yüklemek sorunu çözecektir. Ekran kartınızın yüklü bir yazılımı yoksa ya da ekran kartınız eski ise bu durumda aygıt yöneticisi üzerinden de sürücü güncellemelerini yükleyebilirsiniz. Yapacağınız işlemler şöyle:

Windows 10 Kırmızı Ekran Hatası ve Çözümleri

 • “Başlat’a” sağ tıklayın ve “Aygıt Yöneticisi” sekmesini açın.

Windows 10 Kırmızı Ekran Hatası ve Çözümleri

 • Aygıt yöneticisi penceresinden “Görüntü Bağdaştırıcıları” sekmesine tıklayın ve ekran kartlarınızı görüntüleyin.

Windows 10 Kırmızı Ekran Hatası ve Çözümleri

 • Kullandığınız ekran kartının üzerine gelin ve sağ tıklayın. (Not: Harici ekran kartının dışında Intel işlemcilerinin grafik birimi de bu kısımda görüntülenebilir. Hangi ekran kartınızı geçerli ekran kartı olarak seçmiş ve masaüstünde ayarlarını kullanıyorsanız, o ekran kartını seçin.) Ardından “Sürücüyü Güncelleştir” seçimini yapın.

Windows 10 Kırmızı Ekran Hatası ve Çözümleri

 • Sürücü güncelleme penceresi açılacak. Buradan “Güncel Sürücü Yazılımını Otomatik Olarak Ara” seçeneğini seçmeniz gerekiyor.
 • Kısa bir arama yapılacaktır. Eğer daha güncel bir sürücü varsa çevrimiçi olarak bulunup, yüklenecektir.

Windows 10 Kırmızı Ekran Hatası ve Çözümleri

 • Eğer güncelleme yoksa, cihazınızın güncel olduğunu gösteren bir bildirim alacaksınız. “Kapat” diyerek pencereyi kapatın.

Sürücü güncellemesi yapılmasına karşın sorun çözülmediyse, bir sonraki çözüm önerimize geçelim.

2. Neden: Gece Işığı Modunda Hata

Windows 10 işletim sisteminin yeniliklerinden birisi de gece ışığı özelliği. Gece ışığı özelliğini açtığınız zaman, ekrandaki mavi ışık etkisi en aza indiriliyor. Bu modu açtığınız zaman ekranın beyaz dengesinin değiştiğini ve biraz daha turuncu bir hal aldığını görüyorsunuz.

Fakat özellik her zaman düzgün çalışmıyor. Bazı zamanlarda bu özelliği kapatsanız bile, ekran gece ışığı modundan çıkmıyor. Bu da Windows 10 kırmızı ekran hatası ile karşılaşmanız anlamına geliyor.

2. Çözüm: Gece Işığı Görüntü Ayarlarını Yapma

Eğer gece ışığı özelliğinden kaynaklı olarak bir sıkıntı yaşanıyorsa, bu durumda gece ışığı için ayarlamalar yapmanız lazım.

Windows 10 Kırmızı Ekran Hatası ve Çözümleri

 • Sağ alt kısımda yer alan “Bildirim” menüsüne tıklayın.
 • Buradan “Gece Işığı” seçeneğine gelin ve sağ tıklayarak mini menüyü açın. “Ayarlar’a Gidin” yolunu kullanın.

Windows 10 Kırmızı Ekran Hatası ve Çözümleri

 • Ayar penceresinden “Gece Işığı Ayarları” seçeneğine basın.

Windows 10 Kırmızı Ekran Hatası ve Çözümleri

 • “Güç” çubuğunu göreceksiniz. Çubuğu sola çekin ve sıfıra indirin. Ekrandaki kırmızı renk yoğunluğunun gitmesi gerekiyor.

Windows 10 kırmızı ekran hatası konusunda çözüm önerilerini aktarmaya çalıştık. Eğer bir donanım sorunu yaşamıyorsanız, genel olarak bu iki yöntem sorununuzu çözmeye yardımcı olacaktır. Fakat çözümleri denemenize rağmen hiçbir sonuç alamıyorsanız, bizlere danışmaktan çekinmeyin.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

2 Yorum

 1. benim ekranım tam ekran yapınca kırmızılaşıyor sadece tam ekranda ve küçültünce düzeliyor ve kasadan kaynaklı çünkü kasayı başka ekranlarda denedim hepsinde aynısı napıcağım ?

  1. Merhaba, görüntü kablonuzu test ettiniz mi? Veya direkt olarak onboard ekran kartıyla?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu