Yazılım

Windows 10 ISO’yu USB’ye Yazarken Karşılaşılan “Erişim Engellendi” Hatası ve Çözümü

Windows 10 ilk çıktığı zamanlarda sunmuş olduğu ücretsiz sürüm yükseltme özelliği sayesinde piyasadaki en fazla tercih edilen işletim sistemi olmayı başardı. Bu sebeple birçok kişi işletim sistemini ücretsiz bir şekilde Windows 10’a yükselterek bilgisayarlarını güncel yazılımla kullanmaya devam etti. Birçok kişi geçmişteki alışkanlıklarını bırakarak işletim sistemi kurulumlarını USB bellek aracılığıyla gerçekleştirmeye başladı.

Her ne kadar USB bellek aracılığıyla gerçekleştirilen kurulumların sorunsuz olduğunu söylesek de bazı kullanıcılar farklı sorunlarla karşı karşıya kalabiliyor. Bu içeriğimizde Windows 10 ISO dosyasını USB bellek bileşeninin içine taşırken Media Creation Tool yazılımında karşılaşılan “Erişim Engellendi” hatasının çözümünü anlatacağız.

Windows 10 ISO Dosyasını USB Belleğe Taşırken “Erişim Engellendi” Hatası Çıkıyor, Ne Yapmalıyım?

Windows 10 kurulum dosyasını kullanarak bilgisayara işletim sistemi yüklemenin en kolay yolu “Media Creation Tool” yazılımını kullanmaktır. Bu yazılım Windows 10 ISO görüntüsünü herhangi bir USB belleğe ya da DVD’ye kurmanıza olanak tanır.

Bu sayede yazılımı kolayca bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz. Her ne kadar anlatıldığı kadar kolay gibi gözükse de dosyanın ilgili arabirimlere yazılması esnasında “Erişim Reddedildi” hatası alabilirsiniz. Bu hata hiç beklenmedik anda ortaya çıkar ve dosyanın yazılmasını engeller.

Yöntem 1: Kullanılmayan Uygulamaları Devre Dışı Bırakın.

Media Creation Tool” kullanarak ISO görüntüsünü yazma aşamasında “Erişim Engellendi” hatasının ortaya çıkmasının en önemli sebebi bilgisayarda yüklü olan diğer programların açık olmasıdır. Bu noktada çözüm adına yapılması gereken tek işlem bilgisayarda önyükleme olarak çalışan programların kapatılmasıdır.

 • Adım 1: “Windows + R” tuş kombinasyonunu uygulayın.
 • Adım 2: “Çalıştır” bölümüne “msconfig” yazın ve “Tamam” butonuna tıklayın.
  msconfig
 • Adım 3: “Sistem Yapılandırması” penceresinde “Hizmetler” kategorisine girin.
  Hizmetler
 • Adım 4: “Tümünü Devre Dışı Bırak” butonuna dokunun.
  Tümünü Devre Dışı Bırak
 • Adım 5: “Başlatma” kategorisine geçiş yapın.
 • Adım 6: “Görev Yöneticisini Aç” seçeneğine tıklayın.
 • Adım 7: “Görev Yöneticisi” penceresinde listelenen uygulamaların üzerine sağ tıklayın.
 • Adım 8: “Devre Dışı Bırak” seçeneğine dokunun.
 • Adım 9: “Sistem Yapılandırması” bölümüne geri dönün ve “Uygula” butonuna basın.
  Uygula

Bu listede yer alan dokuz adımı eksiksiz olarak tamamladıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bir sonraki adımda ise “Media Creation Tool” aracını olağan bir şekilde tekrardan çalıştırın.

Yöntem 2: Virüs Programını Devre Dışı Bırakın.

Media Creation Tool” programıyla disk görüntüsü oluştururken “Erişim Engellendi” hatası alıyorsanız bu durumda yapmanız gereken en önemli şey virüs yazılımını ve güvenlik duvarını devre dışı bırakmaktır. Bu yazılımın disk görüntüsü oluşturmayı engellemesinin en önemli amacı olası bir durumda dosyanın USB belleğe virüs bulaştırmasıdır. Bilgisayarınızda kurulu olan virüs programını tek hamleyle cihazınızdan kaldırın ve oluşturma işlemlerini tekrardan uygulayın.

Yöntem 3: USB Bellek Değişikliği Yapın.

Windows 10 ISO dosyasını USB belleğe yansıtırken “Erişim Engellendi” hatası alıyorsanız bu durumda USB belleğin çalışır vaziyette olup olmadığını kontrol etmeniz gerekecektir. Tüm kontrolleri gerçekleştirdikten sonra elinizde bulunan USB belleği yenileyin veya farklı bir bellek tipi kullanın. Bu aşamada disk görüntüsünü USB belleğe yazarken aşağıdaki kriterleri değerlendirmeyi unutmayın.

 • En az 8 GB bellek boyutu
 • NTFS olarak biçimlendirme

USB belleği NTFS olarak biçimlendirmek için “Rufus” yazılımını kullanabilirsiniz. Biçimlendirme işlemini tamamladıktan sonra tekrardan Windows 10 disk görüntüsünü “Media Creation Tool” yazılımıyla yansıtmaya devam edebilirsiniz.

Yöntem 4: “Media Creation Tool” Yazılımına Alternatif Olarak “Rufus” Kullanın.

Rufus” yazılımı “Media Creation Tool” aracına göre biraz daha detaylı ve kullanışlıdır. Bu sebeple tercihen ISO görüntüsünü yansıtmak için ilgili programı aşağıdaki adımları uygulayarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

 • Adım 1: “Rufus” programını indirin ve başlatın.
 • Adım 2:“Önyükleme Seçimi” bölümünün yanındaki “Seç” butonuna tıklayın ve ISO görüntüsünü seçin.
  Seç Butonu
 • Adım 3: “Başlat” butonuna tıklayın ve disk görüntüsünün yazım işlemini gerçekleştirin.
  Başlat Butonu

Media Creation Tool” aracında almış olduğunuz “Erişim Engellendi” hatası bu programda yüksek olasılıkla ortaya çıkmayacaktır.

Yöntem 5: Sürücüyü Salt Okunur Moddan Çıkarın.

USB belleğinizin salt okunur modda olması herhangi bir yazım işlemi başlatıldığında “Erişim Engellendi” hatası almanıza sebep olacaktır. Bu sebeple ilk olarak belleğin herhangi bir şekilde salt okunur modda olup olmadığını kontrol etmektir. İlgili kontrol işlemlerini aşağıdaki adımları uygulayarak gerçekleştirebilirsiniz.

 • Adım 1: USB belleği bilgisayara bağlayın.
 • Adım 2: “Komut İstemi” uygulamasını “Yönetici Olarak Başlat” seçeneğine tıklayarak açın.
 • Adım 3: “Komut İstemi” içerisinde boş bir alana ilk olarak “DISKPART” yazın ve ardından “list disk” komutunu girin.
  Komut İstemi
 • Adım 4: “Disk 1” ya da “Disk 0” olarak özelliklerini görmek istediğiniz diski seçin.
 • Adım 5: Diskin “Salt Okunur” olması halinde “attributes disk clear readonly” komutunu yazın ve onaylayın.

Bu adımların uygulanmasının hemen ardından Windows 10 ISO görüntüsünü yazdırırken aldığınız “Erişim Engellendi” hatası artık karşınıza çıkmayacaktır.

Windows 10 ISO’yu USB’ye Yazarken Karşılaşılan “Erişim Engellendi” Hatası ve Çözümü” ile ilgili güncel çözüm yöntemlerini sizlerle bu içeriğimizde paylaştık. Her adımı eksiksiz olarak yerine getirmeniz sorunu tamamıyla ortadan kaldırmanız için faydalı olacaktır.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu