Yazılım

Windows 10 Hesap Makinesi Açılmıyor Sorunu ve Çözümü

Her an herhangi bir konuda karşınıza çıkan matematiksel işlemleri yapmak için hesap makinesine ihtiyacınız olabilir. Bu gibi durumlarda yakınınızda bilgisayar bulunuyorsa hemen bilgisayardan “Hesap Makinesi” uygulamasını açarak ilgili işlemleri kolayca yapabilirsiniz. Bu olasılık hayatınızı ne kadar kolaylaştırırsa kolaylaştırsın bilgisayardaki hesap makinesi uygulamasında da bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Matematiksel işlemleri yapmak için bilgisayarınızda yüklü olarak gelen hesap makinesini açmaya çalıştığınızda hesap makinesi başlatılmaz, açıldığı anda kapanır ya da buna benzer durumlar olabilir. Bu gibi durumlarla karşılaştığınızda içeriğimizde “Windows 10 Hesap Makinesi Açılmıyor” sorununa dair sunduğumuz önerileri uygulayabilirsiniz.

Yöntem 1: Hesap Makinesini Yönetici Olarak Çalıştırın.

Windows 10 ve buna benzer sürümlerde bazı uygulamaların açılması için “Yönetici” iznine ihtiyaç duyulmaktadır. Hâl böyle olunca bilgisayarınız kullanmış olduğunuz hesabı yönetici olarak görmezse hesap makinesi kullanımını da kısıtlar. Tam olarak bu noktada “Windows” işletim sisteminin özelliklerinden biri olan “Yönetici Olarak Çalıştır” seçeneğini kullanabilirsiniz.

Yöntem 2: Bilgisayarda Yeni Bir Kullanıcı Oluşturun.

Windows 10 hesap makinesi açılmıyor sorununun en etkili çözümü budur. Bu başlık altında anlatacağımız adımları kullanarak yeni bir hesap oluşturup o hesaba giriş yaparak hesap makinesini çalıştırmayı deneyin.

 • Adım 1: Masaüstünün sol alt köşesinde bulunan “Windows” simgesine tıklayın.
 • Adım 2: “Denetim Masası” olarak aratın.
 • Adım 3: “Kullanıcı Hesapları” seçeneğine dokunun.
  "Kullanıcı Hesapları" Bölümünü Gösteren Adım
 • Adım 4: “Kullanıcı Hesapları” kategorisine tekrar tıklayın.
 • Adım 5: “Başka Bir Hesabı Yönetin” simgesine basın.
  "Başka Bir Hesabı Yönetin" Adımı
 • Adım 6: “Bilgisayar Ayarlarında Yeni Kullanıcı Ekle” seçeneğine tıklayın.
 • Adım 7: “Diğer Kullanıcılar” başlığı altındaki “Bu Bilgisayara Başka Birini Ekleyin” bölümüne girin.
  "Kullanıcı Ekleme" Adımı

Bu bölüm içerisindeki bilgileri eksiksiz olarak tamamlayarak kullanıcıyı oluşturun. Hemen sonrasında “Oturumu Kapat” komutu vererek kullanıcı değişikliğini gerçekleştirin. Yeni oluşturduğunuz kullanıcıyla hesap makinesine girerek işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Yöntem 3: Microsoft Hesapları Sorun Gidericisini Başlatın.

Microsoft Hesapları Sorun Gidericisi” aracılığıyla bilgisayardaki diğer kullanıcılarda açık olan “Hesap Makinesi” uygulamasını kapatabilirsiniz. Bir uygulama çakışması durumunda sorun gidericiyi başlattığınızda sorunun kaynağı sizlere bildirilecek ve çözüme ulaştırılacaktır. Bu uygulamayı başlattıktan sonra Windows 10’da hesap makinesi çalışmıyor sorunu devam ediyorsa diğer alternatif yöntemleri uygulayın.

Yöntem 4: Windows 10 Sorun Gidericisini Açın.

Windows 10’da hesap makinesinin çalışmaması bir önceki adımlarda anlattığımız yöntemlerle çözülmeyebilir. Bu sebeple sorunun kaynağını ortaya çıkarmak için bilgisayardaki en kapsamlı sorun gidericiyi açarak hemen alt kısımda bulunan “Windows Mağazası Uygulamaları” seçeneğine tıklamalısınız.

Yöntem 5: Uygulamalara Gelen Güncellemeleri Kontrol Edin.

Hesap Makinesi” uygulamasına gelen güncellemelerin yapılmaması uygulamanın açılmamasına sebep olur. “Mağaza” uygulamasını açarak yeni bir güncelleme olup olmadığını kontrol etmek sorunu çözüme kavuşturabilir.

Yöntem 6: Hesap Makinesini Silin ve Yeniden Yükleyin.

Windows 8.1 ve Windows 10 sürümleri haricinde diğer sürümlerde hesap makinesi silinmiyordu. Yeni sürümlerle birlikte işletim sistemine gelen mağaza özelliği sayesinde bu gibi bileşenler artık silindiğinde mağazadan indirilebilir hale getirildi. Bu sebeple aynı telefondan uygulama silercesine “Hesap Makinesi” uygulamasını silebilir ve mağazadan tekrardan geri yükleyebilirsiniz. Bu da yaşadığınız hesap makinesi silinmiyor sorununu tamamıyla ortadan kaldırabilir.

Yöntem 7: Sistem Dosyası Denetleyicisi Özelliğini Aktifleştirin.

Bu özelliğin temel amacı aslında sorun giderme araçlarıyla benzerlik gösterse de işlev açısından tamamıyla farklıdır. “Sistem Dosyası Denetleyici” bilgisayarınızın sistemsel dosyalarında ortaya çıkan hataları tespit eder ve onarılmasını sağlar. Hesap Makinesi uygulaması da bir sistem dosyası olduğu için sorunun tespiti ve giderilmesinde ilgili araç sizlere yardımcı olacaktır.

Yöntem 8: Komut İstemini Çalıştırın.

Komut İstemi aracılığıyla bilgisayarınıza ait birçok ayarı kodlar aracılığıyla yapabilirsiniz. Bu sebeple aşağıdaki adımları takip edip komut istemi bölümünü başlatarak ilgili kodu girdikten sonra hesap makinesi açılmıyor sorununun kaynağını tespit edebilirsiniz.

 • Adım 1: “Windows” simgesine tıklayarak “Başlat” bölümünü açın.
 • Adım 2: “Komut İstemi” yazın ve ilgili uygulamayı “Yönetici Olarak Başlatın.
  "Yönetici Olarak Başlat" Adımı
 • Adım 3: Uygulama açıldığında ekrana “sfc / scannow” yazarak sorun tespitine başlayın.
  "sfc /scannow" Adımı
 • Adım 4: Tarama sonuçlarını inceleyin.
 • Adım 5: “Hesap Makinesi” ile ilgili bir hata gözüküyorsa sorunun çözümü için denemeler yapın.

Yöntem 9: Windows Güncellemelerini Kontrol Edin.

Windows 10’da sürekli olarak yapılan sistem iyileştirmeleri sonucunda gönderilen güncelleştirmeler “Hesap Makinesi” uygulamasının işleyişini bozabilir. Bu durumda “Microsoft” tarafından yeni bir güncelleme gönderilmesini bekleyin. Bu güncelleme geldiğinde “Güncelleştirmeleri Denetle” bölümünden yeni güncellemeleri yükleyin.

Yöntem 10: Sistem Geri Yükleme İşlemi Yapın.

Windows’un her sürümünde kullanılan bu program aracılığıyla bilgisayarda yaptığınız son değişikliğin yapıldığı tarihe dönüş gerçekleştirebilirsiniz. Bilgisayar içerisinde sistemsel dosyalarda herhangi bir değişiklik yaptıysanız ve bu değişikliğin hesap makinesinin çalışmamasına sebep olduğunu düşünüyorsanız kesinlikle bu yolu denemeniz gerekiyor.

Bu içeriğimizde sizlere “Windows 10 Hesap Makinesi Açılmıyor” sorununa dair farklı çözüm önerileri sunduk. Her birini anlatıldığı gibi uygulayarak çalışmayan uygulamayı çalışır hale getirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu