Ana Sayfa Yazılım Windows 10 Görev Çubuğu Rengi Değiştirme

Windows 10 Görev Çubuğu Rengi Değiştirme

Windows 10 Görev Çubuğu Rengi Değiştirme

Windows 10 özelleştirilebilir yapısı sayesinde kullanıcıların isteklerine göre temada kullanılan renklerin değiştirilmesi, görev çubuğunun saydamlaştırılması ya da buna benzer özelliklerin yapılandırılmasına imkân tanıyor. Hâl böyle olunca masaüstüne güzel bir görünüm kazandırmak ve masaüstü dizaynını en iyi şekilde yapmak isteyen kullanıcılar işe görev çubuğu rengini değiştirmekle başlamak istiyor. Bu içeriğimizde görev çubuğunun rengini değiştirme başta olmak üzere birçok konuda sizlere bilgi vereceğiz.

1- Görev Çubuğu Rengi Değiştirme Adımları

Windows 10 işletim sistemine sahip cihazlarda görev çubuğunun rengini değiştirmek için aşağıdaki adımları uygulamalısınız.

 • Adım 1: Masaüstüne sağ tıklayın.
 • Adım 2: “Kişiselleştir” seçeneğine dokunun.
 • Adım 3: “Kişiselleştirme” başlığının altında yer alan “Renkler” kategorisine tıklayın.
  Renkler Butonuna Tıklama Adımı
 • Adım 4: Ekranı aşağıya doğru kaydırıp renk paletinden istediğiniz rengi seçin.
  Renk Seçim Adımı

Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra görev çubuğunuzun seçmiş olduğunuz renge bürünmesi için renk paletinin alt kısmında yer alan “Başlat, görev çubuğu ve işlem merkezi” ibaresinin başındaki kutucuğu işaretlemelisiniz.

NOT: Görev çubuğunu eğer ki kullanmış olduğunuz temaya uygun bir renge dönüştürmek istiyorsanız “Arka Planımdan Otomatik Olarak Tema Rengi Seç” seçeneğinin ön tarafında yer alan kutucuğa tıklamalısınız.

Bu noktaya kadar anlattığımız işlemler Windows 10 – 1903 öncesi sürümlerde kolayca uygulanabiliyor ancak 1903 güncellemesiyle birlikte varsayılan temadan kaynaklı olan hata sebebiyle gerçekleştirilemiyor. Hâl böyle olunca 1903 sürümünde görev çubuğu rengi değiştirme sorununu ortadan kaldırmak için “Varsayılan Tema” değişikliği yapmalısınız.

2- Windows 10 Varsayılan Tema Değişikliği Yapma Adımları

Windows 10 – 1903 sürümünde görev çubuğu rengi değiştirmek için ilgili kutucuğu seçmeye çalıştığınızda kutucuğun pasif durumda olduğunu göreceksiniz. Bu sorunun ana kaynağı “Varsayılan Tema” olarak “Windows (Açık)” temasının seçili olmasıdır. Belirtilen sorunu çözmek için aşağıdaki adımları uygulamanız gerekmektedir.

 • Adım 1: Masaüstüne sağ tıklayıp “Kişiselleştir” seçeneğine dokunun.
 • Adım 2: Sol menüden “Temalar” kategorisine girin.
 • Adım 3: Temayı değiştir başlığı altından “Windows” adlı temayı seçin.
  Windows Temasını Seçme Adımı

Bu seçimi gerçekleştirdikten hemen sonra artık “Renkler” bölümüne giderek bir önceki başlıkta anlattığımız görev çubuğu rengi değiştirme adımlarını uygulayabilirsiniz.

3- Windows 10 Görev Çubuğunu Saydam Yapma Adımları

Windows 10 kullanıcıların talepleri doğrultusunda görev çubuğunu özelleştirmek isteyen kullanıcılara saydamlaştırma imkânı tanıyor. Tüm görev çubuğunu saydam hale getirmek için aşağıdaki yöntemlerden herhangi birini kullanabilirsiniz.

Yöntem 1: “Kişiselleştirme” Bölümünü Kullanarak Görev Çubuğu Saydamlaştırma

Windows 10’un “Kişiselleştirme” bölümünü kullanarak saydamlaştırma işlemi yaptığınızda saydamlık efekti çok az miktarda geçerli olacaktır. Benim için farketmez, biraz saydam olsa da olur diyorsanız aşağıdaki adımları takip ederek görev çubuğunu saydamlaştırmayı gerçekleştirebilirsiniz.

 • Adım 1: Masaüstüne sağ tıklayın ve “Kişiselleştir” butonuna tıklayın.
 • Adım 2: Sol menüden “Renkler” bölümüne dokunun.
 • Adım 3: “Tema Renginizi Seçin” başlığının üstünde bulunan “Saydamlık Efektleri” seçeneğini aktifleştirin.
  Saydamlık Efektlerini Seçme Adımı

Bu adımların hemen ardından görev çubuğu saydam hale gelecek ve daha güzel bir görüntü ortaya çıkacaktır.

Yöntem 2: Kayıt Defterini Kullanarak Görev Çubuğunu Saydamlaştırma

Windows 10’da “Kayıt Defteri” özelliğini kullanarak normal saydamlaştırma efektinden daha fazla miktarda saydamlık efekti elde edebilirsiniz. Bu adımlarla görev çubuğu tam anlamıyla şeffaf olmasa da yerleşik özellikteki şeffaflaştırma miktarına göre daha belirgin hale gelir.

 • Adım 1: “Windows + R” kombinasyonunu kullanın ve açılan metin kutusuna “Regedit” yazıp “Enter” tuşuna basın.
 • Adım 2: Açılan ekranın üst kısmında bulunan dosya yoluna aşağıdaki dosya yolunu yapıştırın ve klavyeden “Enter” tuşuna basın.
  Kayıt Defteri Saydamlaştırma Dosyaları Yolu Adımı

Bilgisayar\HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced

 • Adım 3: Sağ tarafta açılan dosyaların yanındaki boş alana tıklayıp “Yeni > DWORD (32 bit) Değeri” oluşturun.
 • Adım 4: Yeni oluşturacağınız dosyanın adını “UseOLEDTaskbarTransparency” yapın ve “Değer Verisi” bölümüne “1” yazın.
  Kayıt Defterinden Görev Çubuğu Saydamlaştırma Ayarları
 • Adım 5: “Tamam” butonuna tıklayın ve artık görüntü daha şeffaf bir hale gelecektir.

Bu içeriğimizde sizlere “Görev Çubuğu Rengini Değiştirme” ve “Görev Çubuğunu Şeffaf Yapma” gibi konuları detaylandırarak bilgisayarınızı kendinize göre özelleştirmeniz için fikirler sunduk.

Her geçen gün teknoloji ve bilgisayara ilgimin artmasıyla edindiğim bilgileri Help 724 aracılığıyla sizlerle paylaşıyorum. Bu alana olan ilginizi pekiştirmek isterseniz içeriklerimi takibe alabilirsiniz.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin