Yazılım

Windows 10 Gece Işığı Nedir? Ayarları Nasıl Yapılır?

Windows 10 gece ışığı özelliği, uzun bir süredir kullanılan ve ekran renk yoğunluğu ile ışık yoğunluğunu değiştiren bir özellik olarak biliniyor. Windows 10 için yayınlanan güncellemelerde bu özellik için düzenlemeler yapıldığını çok sık görüyoruz. Peki nedir bu Windows 10 gece ışığı özelliği? Ayarları nasıl yapılıyor ve bize nasıl bir artı sağlıyor?

Windows 10 Gece Işığı Ne İşe Yarıyor?

Uzun süre bilgisayar kullandığınız zaman baş ağrısı, göz yorgunluğu ve halsizlik hissedebilirsiniz. Bunun nedeni ekranın yaymış olduğu mavi ışıktır. Mavi ışığın özellikle gözler üzerinde oldukça olumsuz bir etkisi vardır. Windows 10 gece ışığı özelliği ise mavi ışık etkisini en aza indirmek adına 2016 yılında yayınlanmış olan bir özelliktir.

Özelliği açık konuma getirdiğiniz zaman, ekranda bir mavi ışık filtresi kullanılır ve ekranın size verdiği zarar en aza indirilir. Renk sıcaklığının da buna göre düzenlenmesi sağlanıyor. Özellik varsayılan olarak kullanılan ayarlarla beraber geliyor ancak bu ayarları kendinize göre düzenlemeniz mümkün.

Gece Işığı Ayarları Nasıl Düzenlenir?

Microsoft, gece ışığı özelliğini kendinize göre ayarlamanıza izin veriyor. Özelliğin ne zaman kullanıma gireceği, ne zaman kapanacağı ve filtre düzeyinin ne kadar olacağını ayarlayabiliyorsunuz. Bu şekilde bilgisayarınızda kendinize uygun bir kullanım düzeni oluşturmanız mümkün. Hangi ayarları yapabileceğinize ve bu ayarların neler olduğuna bakalım.

Windows 10 Gece Işığı Nedir? Ayarları Nasıl Yapılır?

  • Sağ alt kısımda yer alan bildirim baloncuğuna tıklayın ve menüyü açın.
  • “Gece Işığı” bölümüne gelip sağ tıklayın ve “Ayarlar’a Gidin” seçeneğini seçin.

Windows 10 Gece Işığı Nedir? Ayarları Nasıl Yapılır?

  • Açılan pencereden “Gece Işığı Ayarları” kısmına tıklayın.

Windows 10 Gece Işığı Nedir? Ayarları Nasıl Yapılır?

  • Ayar penceresi karşınıza gelecek. Ayar penceresinde yer alan butonlar ve anlamlarından söz edelim.
    • Güç: Filtrenin seviyesini belirlemenizi sağlıyor.

Windows 10 Gece Işığı Nedir? Ayarları Nasıl Yapılır?

    • Zamanlama: Filtrenin ne zaman başlayacağı ve ne zaman sonlanacağını belirleyebiliyorsunuz. İsterseniz bu kısımda saat ayarlarını yaparak, filtrenin başlayacağı ve biteceği saatleri belirleyebilirsiniz. Bunun için “Gece Işığını Zamanlayın” çubuğunu açık konuma getirmeniz ve ardından istediğiniz saat aralığını girmeniz gerekiyor. Burada bir detaydan daha söz etmek gerekiyor. Eğer konum özelliğini açarsanız, bulunduğunuz konumda gün batım ve gün doğum saatlerine göre filtre ayarlamalarının otomatik olarak yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Windows 10 gece ışığı özelliği için bilmeniz gereken detaylar bunlar. Şunu da hatırlatalım ki bu özellik tamamen ekranın zararlı ışınlarını engellemiyor. Özellikle uzun süre bilgisayarda çalışıyorsanız, koruyucu gözlükleri kullanmak da daha iyi yarar sağlayacaktır.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu