Yazılım

Windows 10’da Mikrofon Çalışmıyor Sorunu ve Çözümü

Windows 10, Microsoft tarafından birkaç yıl öncesinde kullanıma sunuldu. Bu işletim sisteminin kullanılmaya başlanmasıyla birlikte eski işletim sistemine alışık olan kişiler genel olarak farklı türlerde hatalarla karşılaşmaya başladı. Her hata yeni işletim sisteminin daha fazla popülerlik kazanmasıyla birlikte çözülürken dizüstü bilgisayarlarda karşılaşılan mikrofon hatası da farklı yöntemler uygulanarak ortadan kaldırıldı. Bu içeriğimizde “Windows’da 10 Mikrofon Çalışmıyor Sorunu ve Çözümü” hakkında sizlere detaylı bilgiler vererek karşılaştığınız hatanın farklı çözüm yollarından bahsedeceğiz.

Yöntem 1: Windows 10’da Mikrofonun Devre Dışı Olup Olmadığını Kontrol Edin.

Bir durumdan ne kadar şikayetçi olursanız olun, o durumun sizden kaynaklı ortaya çıkma ihtimalini göz önünde bulundurmalısınız. Bu sebeple mikrofon çalışmıyor sorununda önceliğiniz bilgisayarınızda yerleşik olarak bulunan mikrofonun kapalı olup olmadığını kontrol etmektir.

 • Başlat Menüsü” bölümünü açın ve “Ayarlar” yazın.
 • Gizlilik” kategorisine girin.
  Gizlilik
 • Mikrofon” sekmesine tıklayın.
  Mikrofon
 • Değiştir” butonuna tıklayarak mikrofon erişimini “Açık” konuma getirin.
  Değiştir

Windows 10 işletim sistemi daha önceki işletim sistemlerine nazaran mikrofon başta olmak üzere cihazda yerleşik olarak bulunan kamera vb. uygulamaların tamamını kullanmak için sizden erişim istiyor. Bu erişimi alamadığı durumlarda ne yazık ki uygulamaların kullanım olanağını sunmuyor.

Yöntem 2: “Ses Ayarları” Bölümünde Mikrofon Kontrolü Yapın.

Windows 10’da mikrofon çalışmıyor sorununun en temel sebeplerinden biri de varsayılan aygıtın seçilmiş olmamasıdır. Bu gibi durumlarda varsayılan aygıt seçimi olmadığı için mikrofonla konuştuğunuzda karşı tarafa ses gitmeyecek ya da ses kaydı alırken kaydınız başarısız olacaktır.

 • Başlat Menüsü” içerisinde “Denetim Masası” yazın.
 • Bu bölümde sağ üst köşedeki “Görüntüleme Ölçütü” alanını “Küçük Simgeler” olarak düzenleyin.
  Küçük Simgeler
 • Ses” kategorisine tıklayın ve siz karşılayan ekranın üst bölümünden “Kayıt” sekmesine tıklayın.
  Ses
 • Mikrofon Dizisi” seçeneğine sağ tıklayıp “Etkinleştir” butonuna basın.
  Etkinleştir

Bu adımları uyguladıktan sonra seslerin karşı tarafa iletilip iletilmediğini tekrardan kontrol edin. Hâlen daha ses aktarımı gerçekleşmiyorsa Windows 10’da mikrofon çalışmıyor sorunu çözümü bir sonraki başlıktaki yöntem olabilir.

Yöntem 3: Windows 10’da Sorun Giderme Aracını Çalıştırın.

Windows 10’da karşılaşılan birçok sorunda olduğu gibi mikrofon çalışmıyor sorununda da işletim sisteminde yer alan “Sorun Giderici” uygulamasını kullanabilirsiniz. Bu uygulama mikrofonunuzun çalışmasını engelleyen durumları tespit edecek ve sorunları ortadan kaldırarak mikrofonunuzun çalışmasını sağlayacaktır. Bu işlem için aşağıdaki adımları uygulayın.

 • Denetim Masası” bölümüne girin.
 • Görüntüleme Ölçütü” ibaresinin yanındaki ok işaretine tıklayarak “Küçük Simgeler” seçeneğini aktifleştirin.
 • Sorun Giderici” bileşenini çalıştırın.
  Sorun Giderici
 • Donanım ve Ses” başlığı altındaki “Kayıttan Ses Çalmayla İlgili Sorunları Gider” seçeneğine dokunun.
  Kayıttan Ses Çalmayla İlgili Sorunları Gider
 • Ses Çalma” ekranı açıldığında “İleri” butonuna tıklayarak “Sorun Giderici” aracını kullanabilirsiniz.

Bu araç sayesinde Windows 10’da mikrofon çalışmıyor sorunu adına karşınıza çıkacak engelleri otomatik olarak kaldırabilirsiniz. Bu bağlamda halen daha sorun devam ediyorsa bir sonraki yöntemi uygulamaya devam edebilirsiniz.

Yöntem 4: Mikrofonu Manuel Olarak Denetleyin.

Windows 10’da mikrofon çalışmıyor sorununu çözmek için ekstra araçları kullanmanıza gerek kalmadan manuel işlemler uygulayıp sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterli olacaktır. Birçok kişi bu yöntemi kullanarak çözüme ulaşabiliyor.

 • Masaüstünün sağ alt köşesindeki “Hoparlör” simgesine sağ tıklayın.
 • Ses Ayarlarını Aç” seçeneğine dokunun.
 • Ses” bölümü açıldığında “Çıkış Cihazını Seçin” bölümünün altından bilgisayarınızın mikrofonunu seçin.
  Çıkış Cihazını Seçin

Bu işlem adımlarını uyguladıktan sonra Windows 10’da mikrofon çalışmıyor sorununun çözülmesi muhtemel olacaktır.

Yöntem 5: Bilgisayarınızı Fabrika Ayarlarına Sıfırlayın ya da İşletim Sistemini Tekrardan Yükleyin.

Bu yöntemi uygulamak bir önceki yöntemleri uyguladıktan sonra başarıya ulaşılmadığı durumlarda mantıklı olacaktır. Windows 10’da mikrofon çalışmıyor sorununun belli başlı temel sebepleri olabilir ancak bu sebeplerden biri de işletim sisteminde yapılan köklü değişikliklerdir. İşletim sisteminde yaptığınız herhangi bir değişikliğin cihazınızın mikrofon ayarlarını bozduğunu düşünüyor, ancak değişikliğin nerede yapıldığını hatırlamıyorsanız tek yapmanız gereken cihazı fabrika ayarlarına döndürmek olacaktır.

Windows 10 Mikrofon Çalışmıyor Sorunu ve Çözümü” başlıklı içeriğimizde sizlere Windows 10’da en sık karşılaşılan mikrofon sorunuyla alakalı çözüm yöntemleri sunuldu. Bu yöntemlerden dilediğinizi değerlendirebilir ve gönül rahatlığıyla uygulayabilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu