Yazılım

Windows 10 Akıllı Depolama Özelliği Nasıl Kullanılır?

Şüphesiz bilgisayarlar hayatımızda oldukça önemli bir yere sahip. İş, eğitim, eğlence gibi birçok amaç için kullandığımız ve gerek duyduğumuz bilgisayarlarda çoğu zaman birçok veriyi bir arada depoluyoruz. Elbette durum böyle olunca bazı durumlarda bilgisayarımızın depolama alanı azalıyor ve çoğu zaman bunu fark edemeyebiliyoruz. Günlerce kullanmadığımız dosyalarda işimizin bittiği ve silmeyi unuttuğumuz verilerde bilgisayarımızda depolanmaya devam ediyor. İşte Windows 10 akıllı depolama özelliği tam da bu duruma çözüm üreten bir özellik olarak karşımıza çıkıyor.

Windows 10 akıllı depolama özelliği sayesinde günlerce kullanılmayan ve geri dönüşüm kutusunda kalan ancak silmeyi unuttuğumuz dosyalar otomatik olarak silinebiliyor. Dolayısıyla eğer bu özelliği düzgün bir şekilde kullanmayı başarabilirseniz bilgisayarınızda gereksiz dosyaların birikmesine ve depolama alanınızı işgal etmesine son verebilirsiniz. Üstelik böylece depolama alanı azaldıkça yaptığımız veri temizliği işlerinden de kurtulmuş olursunuz. Sözü fazla uzatmadan Windows 10 akıllı depolama özelliği nasıl kullanılır? Sorusuna cevap verelim.

Özelliği kullanmak için:

  • İlk olarak başlat menüsündeki arama çubuğuna “Ayarlar” yazın ve karşınıza çıkan “Dişli Çark” simgesine tıklayın.

Ayarlar Çark Simgesi

  • Daha sonra, açılan ayarlar penceresinde yer alan “Sistem” bölümüne giriş sağlayın.

Ayarlar Penceresi Sistem

  • Sistem” bölümüne girdikten sonra pencerenin sol tarafındaki “Depolama” bölümüne girin ve karşınıza gelen “Akıllı Depolama’yı Yapılandır veya Şimdi Çalıştır” seçeneğine tıklayın.

Akıllı Depolama’yı Yapılandır veya Şimdi Çalıştır

  • Şimdiyse, “Akıllı Depolama” ifadesinin altındaki opsiyonu aktif hale getirin ve alttaki sekmeye tıklayarak Windows’un bu özelliği ne zaman veya ne sıklıkla kullanacağını belirleyin.

Şimdi Temizle

  • Son olarak, pencerenin alt bölümünde yer alan sekmelerden ilgili seçimleri yaparak Windows 10 akıllı depolama özelliğini kendi tercihlerinize göre özelleştirin ve “Şimdi Temizle” butonuna tıklayın.

Yukarıda belirttiğimiz işlem adımlarını gerçekleştirdiyseniz Windows sizin tercihlerinize göre akıllı depolama özelliğini aktif hale getirecektir. Böylece kullanmadığınız dosyalar otomatik olarak silinecek, bu dosyalarla defalarca uğraşmak zorunda kalmamış olacaksınız.

Artık makalemizin sonuna geldik. Windows akıllı depolama özelliğiyle ilgili sormak istediğiniz sorular varsa makalemizin sonunda yer alan “yorum yap” bölümünü kullanabilir ve bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu