Yazılım

Windows 10 – 8 Unmountable Boot Volume Hatası

Windows işletim sistemlerinde karşılaşılan unmountable boot volume hatası, sistemin çalışmasını durduran önemli bir hatadır. Öyle ki bu hata bilgisayarınızın açılmasına engel olabilir ve bu hatayı aldıktan sonra bilgisayarı açarken siyah ekranla karşılaşabilirsiniz. Dolayısıyla hatayı aldıktan sonra Windows’un sorun giderme araçlarını da kullanmanız mümkün olmayabilir.

Windows 8’de ve 10’da Unmountable boot volume Hatası genellikle önyükleme biriminin Windows’u çalıştıramamasından kaynaklanıyor. Bu yüzden hatayı çözmek için de önyükleme biriminin Windows’u neden çalıştıramadığını tespit etmek gerekiyor. Sözü fazla uzatmadan hataya sebep olan faktörleri sizler için sıralayalım. Böylece sizler de kendi sisteminiz için unmountable boot volume hatasının nasıl ortaya çıktığını bulabilirsiniz.

Hataya sebep olan faktörler:

  • Yanlış yüklenmiş Windows güncellemeleri,
  • Windows sistem dosyalarının bozuk veya hasarlı olması,
  • Yanlış yapılan BIOS güncellemesi,
  • RAM’de meydana gelen anlık sorunlar,

Şeklindedir. Dolayısıyla hatayla karşılaştığınızda ilk yapmanız gereken bilgisayarı yeniden başlatmaktır. Böylece eğer unmountable boot volume hatasına sebep olan şey RAM’de meydana gelen anlık bir sorunsa hata ortadan kalkacaktır.

Eğer bilgisayarınızı yeniden başlatmanıza rağmen sorun devam ediyorsa ve bilgisayarı kullanabiliyorsanız (açılırken siyah ekranda kalmıyorsa) bu durumda:

  • İlk olarak, BIOS sürümünüzü kontrol edin. (Bu işlem için Buraya Tıklayarak makalemizden faydalanabilirsiniz.) BIOS sürümünüzde bir yanlışlık varsa BIOS güncellemesi yapın.
  • Daha sonra Windows güncelleştirmelerini kontrol edin. (Bu işlem için Windows arama çubuğuna “güncelleştirme geçmişini görüntüle” yazarak ilgili bölüme girmeniz yeterli olacaktır.)
  • Son olarak eğer güncelleştirmelerde bir problem varsa, tüm Windows güncelleştirmelerini kaldırın. (Bunun için güncelleştirme geçmişinin görüntülendiği penceredeki “güncelleştirmeleri kaldır” seçeneğine tıklayın)

Yukarıda söylediklerimizi yaptığınız takdirde Windows unmountable boot volume hatası son bulacaktır. Ancak buraya kadar bahsettiğimiz işlem adımlarını gerçekleştirmek için bilgisayarınızın düzgün bir şekilde açılıyor olması gerekmektedir. Bazı durumlarda ise unmountable boot volume hatası ortaya çıktıktan sonra Windows çalışmaz ve Windows başlatılırken sistem siyah ekranda kalır. Böyle bir durumda:

  • Eğer BIOS’ta sorun varsa BIOS güncellemesi için kurulum USB’si hazırlayın.
  • Eğer problemi tespit edemediyseniz ve Windows çalışmıyorsa başka bir bilgisayar aracılığıyla Windows 8 ya da 10 için format USB’si hazırlayın ve bilgisayarınıza format atın.

Böylece unmountable boot volume hatası için bütün çözümleri sıralamış olduk. Ancak tüm bunlar sorununuzu ortadan kaldırmazsa makalemizin sonunda yer alan “yorum yap” bölümünden bizlere sorularınızı iletebilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir Yorum

  1. bilgisayarımda unmontable boot volume hatası alıyor internetten araştırarak flash hazırladım biosdan girip adımları izledim tek tek yalnız yine açılmıyor. Bu kez de ekrana siyah noktalar gezmeye başlıyor ve belli süre sonra komple mavi oluyor. bunun çözümü nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu