Yazılım

Windows 10 0x80070422 Güncelleme Hatası Çözümü

Windows 10, Microsoft tarafından kullanıma sunulan ve dünyada birçok kişi tarafından kullanılmaya devam eden son işletim sistemidir. Bu işletim sisteminin hem kullanıcı sayısının fazla olması hem de sistemin daha stabil bir çalışma performansı göstermesi için sürekli olarak güncel tutulması gerekiyor. Tüm güncellemeler yayıncı marka tarafından indirilmeye sunulurken kullanıcılar gelen güncellemeleri indirme aşamasında 0x80070422 hatası ile karşılaşabiliyor. Bu hata gönderilen güncellemelerin doğru bir şekilde indirilmediğini, güncellemeler yüklenirken bazı problemlerin ortaya çıktığını göstermektedir. Her ne kadar büyük bir sorun gibi görülse de içeriğimizde sizlerle paylaşacağımız yöntemleri kullanarak güncelleme hatasının çözümüne ulaşabilirsiniz.

Yöntem 1: Bilgisayarınızı Kapatıp – Açın (Yeniden Başlatın)

Windows 10’da karşılaşılan birçok hatada olduğu gibi 0x80070422 hatası ile karşılaştığınızda da öncelikle bilgisayarı kapatıp açmanız gerekiyor. Bu işlem cihaza gelen güncellemeleri indirme aşamasında karşılaştığınız sorunun geçici olması halinde etkili bir çözüm yöntemi olacaktır. Hatanın çözümünün bu kadar kolay olma ihtimali varken ekstra işlemler uygulayarak zaman kaybetmek isteyeceğinizi düşünmüyoruz.

 • Başlat > Aç/Kapa > Yeniden Başlat” yolunu takip ederek cihazı yeniden başlatın.
 • Ayarlar > Güncelleme ve Güvenlik > Windows Update” adımlarını uygulayarak güncelleştirme işlemlerini tekrardan indirmeyi deneyin.

Bilgisayarınızı yeniden başlatmanıza rağmen 0x80070422 hatası tekrardan karşınıza çıkarsa diğer çözüm yöntemlerini uygulamaya devam edebilirsiniz.

Yöntem 2: Windows Update Hizmetindeki Sorunları Tespit Edip, Düzeltin.

Windows 10 cihazlarda 0x80070422 hatası ile karşılaşılmasının bir diğer önemli sebebi Windows Update uygulamasının sağlıksız çalışmasıdır. Hizmet, sağlıksız çalıştığında ise cihazınız yeni gelen güncellemeleri almaz ve ilgili güncellemeleri yapmaya çalışsanız bile sizlere farklı hatalar çıkarır. Bu sebeple hataları tespit etmek için aşağıdaki adımları takip edin.

 • Başlat Menüsü” içerisine girin ve “Hizmetler” yazın.
  Hizmetler
 • Hizmetler” uygulaması açıldığında servis listesinden “Windows Update” bölümünü bulun.
  Windows Update Hizmeti
 • Windows Update” hizmetinin karşısında “Başlangıç Türü” bölümünü “Otomatik” olarak değiştirin.

Bu adımlarda belirtilen işlemleri eksiksiz olarak yaptıktan sonra bir diğer husus olan hizmetin çalışma durumunu kontrol etmelisiniz. Tabloda “Durum” başlığı altında “Çalışıyor” yerine “Durduruldu” ibaresi bulunuyorsa hizmetin üzerine sağ tıklayıp “Başlat” butonuna basmalısınız.

Yöntem 3: “Hizmetler” Uygulamasında “Diğer Hizmetler” Bölümünü Yeniden Başlatın.

Windows 10 bilgisayarlarda “Windows Update” aracılığıyla paylaşılan güncellemeleri indirmeye yardımcı olan “Ağ Listesi” hizmetinin de çalışıyor olması gerektiğini unutmamalısınız. 0x80070422 hatasının çözümü için bu da işinize yarayacak bir yöntem olabilir. Bu yöntemi aşağıdaki adımlarla uygulayabilirsiniz.

 • Başlat Menüsü” bölümüne girip “Hizmetler” yazın ve uygulamayı başlatın.
 • Hizmetlerin bulunduğu listeden “Ağ Listesi Hizmeti” servisini bulun ve üzerine sağ tıklayın.
 • Yeniden Başlat” seçeneğine dokunarak, hizmeti yeniden başlatın.
  Yeniden Başlat

Her işlemi eksiksiz olarak uyguladıktan sonra aşağıdaki hizmetleri de kontrol etmeyi asla ve asla unutmamalısınız. Windows Update programının çalışmasında etkili oldukları biliniyor.

 • BitLocker Sürücü Şifreleme Hizmeti
 • DCOM Sunucusu İşlem Başlatıcı
 • Ağ Bağlantıları
 • Windows Defender

Her bir hizmetin “Durum” bölümünde “Çalışıyor”, “Başlangıç Türü” bölümünde ise “Otomatik” seçeneği işaretli olmalıdır.

Yöntem 4: “Windows Update Sorun Gidericisi” Uygulamasını Çalıştırın.

Windows 10 işletim sisteminin sık sık kullanılmaya başlanmasıyla birlikte “Windows Update Sorun Gidericisi” yazılımı aracılığıyla güncelleme aşamasında karşılaşılan 0x80070422 hatasının çözümü de kolayca tespit ediliyor.

 • Başlat Menüsü” bölümünü açın ve “Ayarlar” uygulamasını başlatın.
 • Güncelleştirme ve Güvenlik” seçeneğine tıklayın.
 • Menüden “Sorun Gider” kategorisine dokunun.
  Sorun Gider
 • Ek Sorun Gidericiler” seçeneğine girin.
 • Windows Update” uygulamasının üzerine tıklayın ve “Sorun Gidericiyi Çalıştır” ibaresine dokunun.
  Sorun Gidericiyi Çalıştır

Bu işlem adımlarının ardından Windows 10 güncelleme esnasında karşılaşılan 0x80070422 hatası çözümü ortaya çıkacaktır.

Windows 10 0x80070422 Güncelleme Hatası Çözümü” başlıklı içeriğimizde sizlere ilgili hatanın çözümüne ulaşmak için değerlendirebileceğiniz yöntemlerden bahsettik.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu