Yazılım

Windows 0x80073712 Hatası Nasıl Çözülür?

Windows 10 işletim sisteminde, kullanıcıların en sık karşılaştıkları hata kodlarının içerisinde 0x80073712 hata kodu da yer alıyor. Windows Update hatası olarak gösterebileceğimiz 0x80073712 hata kodunu alan kullanıcılar, sistemlerinde güncelleme gerçekleştiremiyor.

Yeni bir güncelleme yüklemek istediğiniz zaman ya da yeni bir güncelleme dosyası indirmeye başladığınızda bu hata ile karşı karşıya kalabiliyorsunuz. Güncellemenin yüklenmesinin önüne geçen hatanın neden kaynaklandığı belli. Sorunun çözümü için de uygulanacak çözüm adımları da çok zor değil.

Windows Update 0x80073712 Hatası ve Çözüm Yolları

Hatayı çözmek için sorunun hangi nedenden kaynaklandığını bilmek gerekiyor. Genel olarak bu soruna neden olan birkaç durum var. Hem bu durumlara hem de çözüm önerilerine daha yakından bakmak gerekiyor.

1. Neden: Windows Update Dosyalarının Bozulması

İlk neden güncelleme dosyalarının bozulmasından kaynaklanıyor. Güncelleme dosyaları indirilirken bir hata meydana gelmiş ve indirme işlemi yarım kalmış olabilir. İndirilen dosyalarda da yükleme sırasında bir bozulma ya da hata meydana gelebilir. Genelde yükleme yapılırken ilerlemenin belli bir yüzdede kalmasının nedeni budur. İndirilen dosyaların çıkarılması sırasında hata yaşanırsa, bir süre güncellemenin ilerlemesini beklersiniz, yükleme ilerlemez ve yine 0x80073712 hata kodu ile karşılaşırsınız.

1. Çözüm: Windows Update Sorun Gidericisi Kullanma

Eğer dosyalarda bir hata meydana geldiyse, Windows Update Sorun Giderici bölümünü kullanmanız durumunda bu dosyalar düzeltilecektir. Yapacağınız işlemler şöyle:

  • Buradan Microsoft destek sayfasına giriş yapın.

Windows 0x80073712 Hatası Nasıl Çözülür?

  • Alt kısımda yer alan menüden işletim sisteminizi seçin.

Windows 0x80073712 Hatası Nasıl Çözülür?

  • İkinci adımda işletim sisteminize uygun olarak sunulan “Windows Update Sorun Giderici” linkine tıklayıp sorun gidericiyi indirin.

Windows 0x80073712 Hatası Nasıl Çözülür?

  • Sorun gidericiyi yönetici olarak başlatın ve “İleri” butonuna basın. Kısa bir sorun tespit işlemi yapılacak. Tanılama işlemi başlatılacak.
  • Bir sorun varsa bulunup giderilecektir. Sonrasında güncellemeyi yeniden deneyebilirsiniz.

2. Neden: Windows Modül Yükleyici Sorunu ve Güncelleme Ayarları

İkinci neden Windows modül yükleyicisinin çalışmaması olarak gösterilebilir. Yeni güncellemeler için yükleme yapılmasını engelleyen sorun, yine 0x80073712 hata kodunu almanıza neden olacaktır.

2. Çözüm: Yükleyici Sorunlarını Düzeltme

Windows 0x80073712 Hatası Nasıl Çözülür?

  • Arama kutusuna gelin ve “services.msc” yazın.

Windows 0x80073712 Hatası Nasıl Çözülür?

  • “Hizmetler” menüsü açılacak. Buradan “Windows Update” bölümünü bulun ve sağ tıklayarak “Özellikler” kısmına girin.

Windows 0x80073712 Hatası Nasıl Çözülür?

  • Açılan pencerede genel sekmesi altında “Başlangıç Türü” bölümüne gelin ve bu bölümde “Otomatik” seçeneğini seçin.

3. Neden: Bir Virüs Güncellemeleri Engelleyebilir

Eğer sisteminize bir virüs bulaşmışsa, bu virüs sistem dosyalarına zarar vermiş olabilir. Güncelleme dosyaları da bu aşamada zarar görebilir.

3. Çözüm: Virüs Taraması Yapın

Windows Defender kullanıyorsanız ve buna rağmen sisteminize bir virüs bulaşmışsa, bu durumda başka bir virüs programına ihtiyacınız var. İyi bir programla tam sistem taraması yaptırın ve virüslü dosyaların silinmesini sağlayın.

İlginizi Çekebilir: En İyi Antivirüs Programı Hangisi? (Ücretsiz)

Bonus: Tüm bu işlemler işe yaramadıysa ve güncellemeleri yükleyemiyorsanız, bu durumda Microsoft güncelleme kataloğu sayfasına girebilir ve yüklemede sorun yaşadığınız güncellemeyi indirerek manuel yükleme yapabilirsiniz. Burada yer alan sayfadan Microsoft güncelleme kataloğu sayfasına ulaşabilirsiniz. Hangi güncelleme dosyasında sorun yaşıyorsanız, Güncelleştirme ekranında bu sürümün numarasını alabilir ve katalog üzerinde arama yapabilirsiniz.

0x80073712 hata kodu için bu çözümler işe yarayacaktır. Çözümleri uyguladıktan sonra her seferinde güncellemeyi yeniden yapmayı deneyin.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu