İnternet

Wikipedia’ya Nasıl Girilir? (Program Yüklemeden)

29 Nisan 2017 tarihinde, Türkiye’ye dair asılsız haberlerin yer alması sebebiyle Wikipedia’ya gelen erişim engeli hala devam ediyor. Konuyla ilgili hükümet kanadından gelen açıklamada, erişim yasağının kaldırılmasına yönelik çalışmaların sürdürüldüğü, ancak söz konusu asılsız içeriklerin kaldırılmasına dair gerekli adımlar atılmadan, yasağın kaldırılamayacağı belirtildi.

Yasak kalkmamış olsa da Wikipedia’ya girebilmek için birkaç yöntem mevcut. Çoğu insan Wikipedia’ya girmek için VPN programlarına ihtiyaç duysa da program kullanmadan Wikipedia’ya girebilmenin de bir yolu var. Şimdi sizlere hiçbir program kullanmadan Wikipedia’ya nasıl gireceğinizi anlatacağız. Wikipedia’ya programsız girmek için:

  • Öncelikle bilgisayarınızda yüklü olan herhangi bir internet tarayıcısını açın.
  • Daha sonra https://tr.wikipedia.org/wiki/Anasayfa adresine gidin.
  • Erişim engeli olduğu için bu siteye ulaşılamıyor hatası alacaksınız.
  • Hatayı aldıktan sonra adres çubuğuna gelerek wikipedia’nın önüne 0(sıfır) koyun ve ‘’Enter’’ tuşuna basın.
  • Örnek olarak adres çubuğundaki URL’nin ‘’https://tr.0wikipedia.org/wiki/Anasayfa’’ bu şekilde olması gerekiyor.

Bu işlemleri uygulayarak istediğiniz internet tarayıcısıyla Wikipedia’ya ulaşabilirsiniz. Yukarıda bahsettiğimiz yöntem tamamen programsız olarak yapılan işlemlerdir. Peki program kullanarak Wikipedia’ya nasıl girilir?

Wikipedia’ya Nasıl Girilir? (Program Yüklemeden)

Bu konuyu da merak edenler için kısaca bahsedelim. Genel olarak yasaklı sitelere erişim için VPN programları kullanılmaktadır. Bu programlar içerisinden güvenilir olanı tercih etmek en önemli detaylardan biridir. VPN programları sadece yasaklı sitelere erişimi değil, gizliliğinizi de korumaktadır.

Yani örnek olarak kredi kart bilgileriniz, kişisel bilgileriniz ve şifreleriniz gibi önemli bilgileri de korumayı amaçlamaktadır. VPN programı ile Wikipedia’ya nasıl girilir? Sorusu ise VPN programlarının sanal ağ ortamı sayesinde dünyanın farklı lokasyonlarında bulunan sunuculara bağlanmanızı sağlar. Farklı sunuculara bağlanmanızda IP adresinizin değişmesine neden olur.

Bu işlemlerin sonucunda ise farklı lokasyonlarda göründüğünüz için Wikipedia gibi yasaklı sitelere giriş yapmanız mümkün hale gelir. Bu işlemleri kısaca böyle özetleyebiliriz. Bu konuda hazırladığımız ‘’En İyi 5 VPN Programları’’ içeriğimizi ziyaret ederek sizin için en uygun olan VPN programını tercih edebilirsiniz. Wikipedia’ya programsız ve program aracılığıyla nasıl erişim sağlanacağı konusunu aktardık. Merak ettiğiniz konuları yorum bölümünden iletebilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu