Yazılım

WiFi Şifresini Öğrenme (Windows, Mac, Android)

Cihazınızla bağlandığınız WiFi ağlarının şifrelerini öğrenmek mümkündür. İster Windows olsun ister Mac veya Android. Tüm bu cihazlarda Wifi Şifresini öğrenme adımları bulunmaktadır. Bu adımlar doğrultusunda kayıtlı WiFi şifresi direkt olarak karşımıza çıkmaktadır.

Windows, Mac, ve Android için WiFi şifresi öğrenme adımlarını sizlere resimli anlatımlar eşliğinde içeriğimizde sunacağız. WiFi şifresini öğrenmek istediğiniz cihaza göre aşağıdaki başlıkları inceleyebilirsiniz. Dilerseniz hemen başlıklara geçelim…

İşlem aşamalarına başlamadan önce kısa bir ipucu vermek istiyoruz. Eğer modeminiz yeniyse WiFi şifresini modemin arka bölümünde yer alan “WiFi Password” kısmından ulaşabilirsiniz. Modeminizin markası tarafından tanımlanan bir WiFi şifresine bu yöntem ile erişebilirsiniz. Eğer bu ipucu işinize yaramadıysa WiFi şifresini öğrenme hakkındaki yazımıza devam edelim.

Windows 7,8 WiFi Şifresi Öğrenme

Windows 7 ve 8 kullanan kullanıcılar WiFi şifresini öğrenmek için aşağıdaki adımları takip etmesi gerekmektedir. Windows 10 kullanan kullanıcılar ise bir sonraki başlığı inceleyebilirler.

WiFi Şifresini Öğrenme

Windows görev çubuğundaki WiFi simgesine sağ tıklayın ve gelen seçenekler içerisinden “Ağ ve Paylaşım Merkezi’ni Aç” butonuna tıklayın.

WiFi Şifresini Öğrenme

Karşınıza gelen ağ ve paylaşım merkezi ekranından “Bağdaştırıcı ayarlarını değiştir” seçeneğine tıklayın. Bu seçeneği sol taraftaki bölümden bulabilirsiniz.

WiFi Şifresini Öğrenme

Bilgisayarınızda bulunan tüm ağ bağlantıları karşınızda olacaktır. Buradan kullanmakta olduğunuz WiFi ağına sağ tıklayın ve “Durum” seçeneğine giriş yapın.

WiFi Şifresini Öğrenme

WiFi durum ekranından WiFi ağınız hakkında bazı bilgilere ulaşabilirsiniz. Buradan “Kablosuz özellikleri” seçeneğine tıklayın.

WiFi Şifresini Öğrenme

Gelen penceredeki sekmelerden “Güvenlik” seçeneğine tıklayın. Güvenlik sekmesi içerisinde bağlantı kurduğunuz WiFi ağının çeşitli bazı güvenlik bilgileri yer almaktadır. WiFi şifresini öğrenmek için “Karakterleri göster” kutucuğunu işaretleyin. Kutucuğu işaretledikten sonra bağlı olduğunuz WiFi ağının şifresi karşınızda olacaktır.

Windows 10 WiFi Şifresi Öğrenme

Windows 10’da WiFi şifresini öğrenmek için yapılması gereken işlemlerin diğer sürümlerden pek farkı bulunmuyor. İşlem aşamalarında sadece “Ağ Bağlantıları” ekranına ulaşmak için adımlar değişmektedir. Windows 10 WiFi şifresini öğrenmek için uygulanması gereken adımlar:

  • Windows görev çubuğunun en sağında yer alan “WiFi” simgesine sağ tıklayın ve “Ağ ve İnternet Ayarları Öğesini Açın” seçeneğine tıklayın.
  • Açılan pencerede “İlgili Ayarlar” başlığının altında bulunan “Bağdaştırıcı Seçeneklerini Değiştir” kısmına tıklayın.
  • Ağ bağlantıları ekranı içerisinden WiFi ağının üzerine gelin ve sağ tıklayıp, “Durum” seçeneğine girin.
  • “Kablosuz Özellikleri” ardından “Güvenlik” sekmesi adımlarını takip edin ve “Ağ Güvenlik Anahtarı” kısmındaki kutucuğu işaretleyerek Windows 10 WiFi şifresini öğrenme adımını tamamlayın.

Mac WiFi Şifresi Öğrenme

Mac bilgisayarlara sahip kullanıcılar “Keychain Access” Uygulaması sayesinde kayıtlı WiFi şifrelerine kolaylıkla ulaşabilirler. Keychain Access uygulamasını çalıştırın ardından Sistem, Kategori ve son olarak Parolalar penceresine ulaşın.

WiFi Şifresini Öğrenme

Mac bilgisayarınıza kayıtlı olan tüm WiFi ağları karşınızda olacaktır. Şifresini öğrenmek istediğiniz WiFi ağına çift tıklayın. Gereken doğrulama adımlarının ardından WiFi ağının şifresine ulaşabilirsiniz. Mac bilgisayar kullanıcıları için yapılması gereken işlemler bunlardır.

Android WiFi Şifresi Öğrenme

WiFi Şifresini Öğrenme

Öncelikle ES File Explorer adlı uygulamayı Android telefonunuza indirmeniz gerekiyor. ES File Explorer uygulaması için tıklayın. Gerekli tüm izinler verildikten sonra uygulamayı açın.

Buradan “System Folder” ya da “Local” klasörlerinden hangisi mevcutsa onu açıyoruz.

Bu aşamadan sonra “Device Folder” kısmına giderek “Data” klasörünü açıyoruz.

WiFi Şifresini Öğrenme

Data klasörü içerisinde “misc” adlı klasörü açıyoruz ve daha sonra “wifi” adlı klasörün içine giriyoruz.

WiFi Şifresini Öğrenme

Burada bir config dosyasını açmamız gerekecek. Açmamız gereken dosyanın ismi ise “wpa” ile başlıyor.

WiFi Şifresini Öğrenme

WiFi klasörünün içerisinde yer alan “wpa_supplicant.conf” dosyasına tıklayın. Ardından metin belgesi olarak açılacak olan config dosyası üzerinden, Android WiFi şifresini öğrenmek mümkün hale geliyor.

Yukarıda anlattığımız uygulama kafanızı karıştırdıysa ya da çok uzun geldiyse, başka bir yol daha var!

Uygulama ile WiFi Şifresini Öğrenme

WiFi Şifresini Öğrenme

WiFi Key Recovery gibi popüler bir uygulama ile de WiFi şifresini öğrenmek mümkündür. Bu tür uygulamaların root yetkisi istediğini ek olarak belirtelim. Uygulama sayfası için tıklayın.

WiFi Key Recovery adlı uygulamayı indirdikten sonra ilk olarak root “superuser” erişimi vermeniz gerekiyor. Daha sonra karşımıza gelen ekranda, telefonda kayıtlı WiFi şifresini öğrenmek fazlasıyla kolay oluyor. Ağ şifresinden, ağ adına, bağlandığınız tarihten, güvenlik seviyesine kadar tüm bilgileri görebiliyorsunuz.

Windows, Mac ve Android cihazlarda WiFi şifresini öğrenme yollarının tüm ayrıntılarını aktardık. Kullandığınız cihaza göre WiFi şifresini öğrenme yolları bu yönde olmaktadır. İşlem aşamalarında merak ettiklerinizi bizlere yorum bölümünden iletebilirsiniz.

İlgili Diğer İçerikler:

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu