İnternet

WiFi Şifremi Unuttum, Nasıl Bulabilirim?

İnternet bağlantılarında sağladığı avantajlar nedeniyle WiFi teknolojisinin daha fazla tercih edildiğini görüyoruz. Her ne kadar Ethernet bağlantısında olduğu gibi stabil çalışmıyor olsa da kapsama alanı içinde istediğimiz yerden, istediğimiz cihazla internet kullanabiliyor olmamız, WiFi bağlantısına yönelmemize neden oluyor. Tabii ki her teknolojide olduğu gibi WiFi için de bazı gereklilikler var.

Bunların başında güvenlik geliyor. Bağlantımızı korumak ve izinsiz girişleri engellemek için şifre ile giriş sistemini kullanıyoruz. Söz konusu WiFi ağının güvenliği olunca, seçeceğiniz şifre de daha bir önemli hale geliyor. Çok zor tahmin edilecek, kolay hatırlanmayan, özel karakterlerin bulunduğu şifreleri seçmek lazım. Fakat bu şekilde güçlü şifreler kullanmak, kullanıcılar için de sorun oluşturabiliyor. En sık karşılaşılan sorun “WiFi şifremi unuttum, kablosuz ağa giremiyorum” sorunu.

Peki, unutulan WiFi şifresi için çözümler neler? İllaki şifremizi sıfırlamamız mı gerekecek? WiFi şifremizi nasıl öğrenebiliriz? En önemlisi hangi cihazdan öğrenebiliriz? Çözümlere bakalım.

WiFi Şifremi Unuttum (Windows | macOS) İşletim Sistemi Kullanıyorum

Aynı WiFi ağını kullanan birden çok cihaz olabilir. Akıllı telefonunuzdan, bilgisayarınızdan ve hatta tabletinizden kullanım yapıyor olabilirsiniz. Yine unutulan şifrenin öğrenilmesi noktasında tüm bu cihazlardan yararlanmanız mümkün. Fakat şifrenin bulunması noktasında, bilgisayarınızı kullanmak işinizi kolaylaştıracaktır.

Birkaç adımda, daha önce girilmiş olan şifrenizi görüntülemeniz mümkün. Burada kilit noktamız, “daha önce girilmiş ve kayıtlı olan şifre” kısmı. Eğer cihazınıza daha önce şifreyi girmişseniz ve ağınıza otomatik olarak bağlanabiliyorsanız, yapacağınız işlemler basit adımlar üzerinden ilerleyecek. Sadece mevcut bağlantı ayarlarından şifreyi görüntülemeniz gerekecek.

İşin ikinci boyutu ise şifrenin tamamen unutulması, yani cihazda da kayıtlı olmaması. Bu durumda da kullanacağınız yöntem modem arayüzü üzerinden WiFi şifresi öğrenme olacak. Dilerseniz iki işlemi de ayrı ayrı ele alalım.

1. Durum: WiFi Şifremi Unuttum Ama Bilgisayarım Otomatik Bağlantı Kuruyor

İlk aşamada bilgisayarınızı ağa bağladığınızdan emin olun. Yani kablosuz ağ bağlantınız aktif, kullanılabilir durumda olsun.

WiFi Şifremi Unuttum, Nasıl Bulabilirim?

WiFi Şifremi Unuttum, Nasıl Bulabilirim?

 • Görev çubuğu üzerinde yer alan kablosuz ağ simgesine tıklayın ve “Ağ & İnternet Ayarları” kısmını açın.

WiFi Şifremi Unuttum, Nasıl Bulabilirim?

 • Durum sekmesi altında kendi internet bağlantınız için bilgiler verildiğini göreceksiniz. “Ağ Durumu” kısmının hemen altında bağlantı adınız yer alacak.
 • Aşağı doğru inin ve görselde de yer alan “Ağ ve Paylaşım Merkezi” kısmına tıklayın.

WiFi Şifremi Unuttum, Nasıl Bulabilirim?

 • Karşınıza yukarıdaki gibi bir pencere çıkacak. Buradan “Bağlantılar” kısmında Wi-Fi ifadesinin yer aldığını ve bağlantı adınızın görüntülendiğini göreceksiniz.
 • Bu kısma tıkladığınız zaman “Wi-Fi Durumu” penceresi açılacak.

WiFi Şifremi Unuttum, Nasıl Bulabilirim?

 • Unutulan WiFi şifresini görüntüleme konusunda “Kablosuz Özellikleri” butonuna tıklamanız gerekecek.

WiFi Şifremi Unuttum, Nasıl Bulabilirim?

 • Kablosuz ağ özellikleri açılacak ve biz buradan “Güvenlik” kısmına gireceğiz.
 • Karşınıza gelen pencere üzerinden güvenlik bilgilerini göreceksiniz. En alt kısımda ise “Ağ Güvenlik Anahtarı” bölümü karşınıza çıkacak.
 • Bu bölüm, güvenlik amaçlı olarak gizlenmiş olacak.
 • Alt kısma gelip “Karakterleri Göster” kutusunu işaretleyin. Gelen onay mesajında izinlerinizi verin.
 • Şimdi şifrenin kutucuk içerisinde görüntülendiğini göreceksiniz.

WiFi şifremi unuttum ve Windows bilgisayarımdan bağlantım var diyenler için yukarıdaki çözüm yeterli olacak. Fakat alternatifleri de değerlendirelim. Mesela macOS kullanıcıları için bu işlemin nasıl yapılacağına geçelim. Aslında mantık aynı. Çok değişen bir kısım yok. Sadece menülerin yeri değişiyor.

Mac için:

WiFi Şifremi Unuttum, Nasıl Bulabilirim?

 • Öncelikle F4 tuşu ile Launchpad ekranına ulaşıp, “Anahtar Zinciri Erişimi” kelimesini aratarak, giriş yapıyoruz.

WiFi Şifremi Unuttum, Nasıl Bulabilirim?

 • İkinci aşamada, sağ üst köşede yer alan arama kutusu içerisine kullandığımız ağ adını yazıyoruz.

WiFi Şifremi Unuttum, Nasıl Bulabilirim?

 • Altta yer alan panoda ağ adınızı göreceksiniz. Ağ adınıza tıkladığınız zaman bir durum penceresi açılacak.

WiFi Şifremi Unuttum, Nasıl Bulabilirim?

 • Açılan pencerede “Parolayı Göster” kutusunu göreceksiniz. Bu kutucuğu işaretlemeniz durumunda güvenlik protokolü devreye girecektir.

WiFi Şifremi Unuttum, Nasıl Bulabilirim?

 • Kullanıcı adınız ve şifreniz istenecek. Bu bilgileri girdikten sonra ağ şifreniz görüntülenecek.

2. Durum: WiFi Şifremi Unuttum ve Bilgisayarım Ağa Bağlı Değil

İkinci durum biraz daha umutsuz gözükebilir. Baktığınız zaman ağa bağlı değilsiniz ve şifreyi de bilmiyorsunuz. Bu kısımda önemli olan modem erişimi. Modeminiz sizi kurtaracak. Kısa bir süreliğine kablolu bağlantı ile modeminize bağlanmanız gerekecek. Ethernet kablosu ile modeme bağlanın ve işlemlere geçin.

 • Modem arayüzüne giriş yapın. Bunun için markayı bilmeniz gerekiyor. Modeminizin markasına göre arayüz giriş bilgisi değişecektir. Bizim modemimiz Huawei. Bunun üzerinden anlatım yapacağız.
 • Siz farklı bir modem kullanıyorsanız, modeminizin arayüz giriş bilgilerini çok kısa bir araştırma ile internet üzerinden bulabilirsiniz.

WiFi Şifremi Unuttum, Nasıl Bulabilirim?

 • Tarayıcımıza geliyoruz ve “192.168.1.1” adresini yazıp, bu adrese gidiyoruz. Sizin modeminize göre adres “192.168.2.1” ya da daha farklı bir şey olabilir.

WiFi Şifremi Unuttum, Nasıl Bulabilirim?

 • Şimdi bir giriş paneli gelecek. Eğer daha önce kendiniz bir kullanıcı adı ve şifre belirlemişseniz, bu kullanıcı adı ve şifreyi yazın. Ama standart olarak gelen arayüz bilgisi ise, bu durumda kullanıcı adı için: “admin” ve şifre için: “admin” yazmanız gerekiyor. (Dikkat etmeniz gereken bir noktaya geldik. Kullanıcı adı ve şifre modeme göre değişebilir. Bazı modemlerde admin kullanıcı adı olurken şifre ise “12345” şeklinde olabiliyor. Yine internet üzerinden modeminize uygun şifre ve kullanıcı adını öğrenebilirsiniz.)

WiFi Şifremi Unuttum, Nasıl Bulabilirim?

 • Admin panelimize girdik. Şimdi “Kablosuz Ağ” sekmesine tıklamanız gerekecek.
 • Burada şifrenin ve bağlantı türlerinin yer aldığını göreceksiniz.

WiFi Şifremi Unuttum, Nasıl Bulabilirim?

 • İsterseniz şifrenizi görüntüleyebilir, isterseniz de şifrenizi değiştirebilirsiniz. Bu seçim tamamen size kalmış bir durum.

Minik Hatırlatma: Modem arayüz bilgileriniz için illaki internet üzerinden arama yapmanıza gerek yok. Direkt kullandığınız internet için servis sağlayıcınızı arayarak bilgileri isteyebilirsiniz. Hatta, önermiyoruz ancak müşteri hizmetlerinden de yeni şifre oluşturmasını isteyebilirsiniz. “WiFi şifremi unuttum” ya da “modem arayüzüne giriş yapamıyorum” şeklinde bir açıklamada bulunarak bilgilerinizi istemeniz yeterli olacaktır.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu