Donanım

Wi-Fi Çekim Gücü Arttırma Nasıl Yapılır?

Ethernet kablosuyla internete bağlanmanın neredeyse tarih olduğu günümüzde bunun yerini İnternete kablosuz erişmemizi sağlayan Wi-Fi bağlantısı almış durumda. Ancak hem bağlantının stabil olmaması hem de Wi-Fi çekim gücünün az olması sebebiyle hala Ethernet kablolarına ihtiyaç duyulduğu anlar olabiliyor.

Özellikle büyük alanlarda, Wi-Fi çekim gücünün az olması modemle zayıf bir bağlantı kurulmasına, internet bağlantımızın yavaş olmasına ve zaman zaman internet bağlantımızın kopmasına neden olabiliyor.

Bu durumsa akıllara “Wi-Fi çekim gücü arttırma nasıl yapılır?” sorusunu getiriyor. Elbette Wi-Fi çekim gücünü arttırmak için bilgisayara takılan sinyal güçlendirici cihazlar bulunuyor. Ancak biz bu makalemizde Wi-Fi çekim gücü arttırma işlemi için uygulayabileceğiniz diğer yöntemlerden bahsedeceğiz.

  • Wi-Fi çekim gücüne etki eden en temel etkenler cihazınız ve modem arasındaki mesafe ve engellerdir. Dolayısıyla çekim gücünü arttırmak için ilk yapmanız gereken şey modem ve internete bağlanacağınız cihaz arasındaki mesafeyi ve engelleri en aza indirmek olmalıdır.
  • Modemin yüksek bir yere kurulması ve önünde hiçbir engel olmaması da Wi-Fi çekim gücünüzü arttıracaktır.
  • Modem yakınındaki elektronik aletlerden kolayca etkilenen bir cihazdır. Dolayısıyla modemin yakınında herhangi bir elektronik cihaz bulunmaması gerekir.
  • Yüksek Wi-Fi çekim gücü için internete bağlanacağınız cihazı yerden yüksekliği en az 60-70 cm olan bir masanın ya da düzlemin üzerinde kullanmanız faydalı olacaktır.
  • Modemi evin diğer odalarına eşit uzaklıkta bir yere konumlandırmanız, odalar ve modem arasındaki engelleri azaltacak ve evin tüm odalarında internete bağlanabilmenizi sağlayacaktır.
  • Eğer modeminizde antenler bulunuyorsa, bu antenlerin birbirinden tamamen zıt yönlere bakmasında fayda var. Böylece modem farklı yönlere doğru sinyal gönderilmesini sağlayacak ve Wi-Fi kapsama alanı genişleyecektir.

Bahsettiğimiz Wi-Fi çekim gücü artırma yöntemlerini uyguladıktan sonra bile bağlantınızda herhangi bir değişiklik olmadıysa, bu durumda sinyal gücü ve kapsama alanı daha fazla olan bir modem ya da bilgisayara takılan sinyal gücü arttırıcı cihazlar kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu