Mobil

WhatsApp’ta Toplu Mesaj Gönderme Nasıl Yapılır?

Birçok insan Cumhuriyet Bayramı ya da Kurban Bayramı gibi toplumumuzca önem arz eden günlerde yakınlarının bayramını WhatsApp aracılığıyla toplu mesaj göndererek kutluyor. Yaklaşan Ramazan Bayramı’nı da göz önüne alarak bu makalemizde sizlere WhatsApp’ta toplu mesaj gönderme işleminin hem Android cihazlarda hem de iPhone’da nasıl yapılacağını detaylı olarak anlatmaya karar verdik. Böylece sizler de bayram süresi boyunca yüz yüze görüşemeyeceğiniz yakınlarınızın bayramını kutlayabilir, onlara değer verdiğinizi gösterebilirsiniz.

Android Cihazlarda WhatsApp’ta Toplu Mesaj Gönderme

WhatsApp'ta Toplu Mesaj Gönderme Nasıl Yapılır?

Android cihazlarda WhatsApp’ta toplu mesaj gönderme işlemini gerçekleştirmek oldukça kolay. Siz de bu işlemi gerçekleştirmek için aşağıdaki komutları sırasıyla takip edebilirsiniz.

  • Öncelikle uygulamayı açın ve ekranın üst kısmındaki “Sohbetler” seçeneğine dokunun.
  • Daha sonra ekranın sağ üst köşesinde yer alan “Alt Alta 3 Nokta” simgesindeki “Menü” sekmesine girin.
  • Şimdiyse karşınıza çıkan menüde “Yeni Toplu Mesaj” seçeneğini seçin.
  • Bu adımda karşınıza rehberinizde kayıtlı olan kişiler çıkacaktır. Bu noktada mesaj göndermek istediğiniz kişileri seçin ve ekranın sağ alt köşesinde bulunan “Tik İşareti” simgesine dokunun.

Böylece toplu mesaj listeniz oluşacaktır. Karşınıza çıkan penceredeki sohbet kutucuğuna yazarak göndereceğiniz her şey listenizdeki bütün insanlara iletilecektir. Alıcılar mesajınızın toplu mesaj olarak gönderildiğini anlamazlar. Eğer toplu mesaj listesindeki bir kişi mesajınıza cevap verirse bu kişiyle aranızda özel bir sohbet penceresi açılır ve toplu mesaj listesindeki diğer kişiler konuşmanızı göremez.

Dilerseniz oluşturduğunuz toplu mesaj penceresinde, sağ üst köşede yer alan “Menü” sekmesinden “Toplu Mesaj Liste Bilgisi” seçeneğine dokunup, açılan sekmedeki “Alıcı Ekle” seçeneğiyle listenize yeni insanları ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda toplu mesaj liste bilgisi seçeneğine dokunduğunuzda açılan bu sekmede “Kalem” simgesine dokunarak toplu mesaj listenize isim verebilirsiniz.

Yine bu sekmede listeden çıkartmak istediğiniz kişilerin üzerine dokunup basılı tutarak, açılan menüdeki “Listeden Çıkart” seçeneğiyle o kişiyi toplu mesaj listenizden çıkarabilirsiniz. Eğer toplu mesaj listesini tamamen silmek isterseniz de WhatsApp’ı açıp “Sohbetler” bölümünden toplu mesaj listenizin üzerine dokunup basılı tuttuktan sonra üst tarafta yer alan “Çöp Kutusu” sembolüne dokunabilir ve açılan pencerede yer alan “Sil” seçeneğini seçebilirsiniz.

iPhone’dan WhatsApp’ta Toplu Mesaj Gönderme

WhatsApp'ta Toplu Mesaj Gönderme Nasıl Yapılır?

iPhone’dan WhatsApp’ta toplu mesaj göndermek için:

  • İlk olarak uygulamayı açarak ekranın alt kısmında yer alan “Sohbetler” seçeneğine dokunun.
  • İkinci adımdaysa sohbet kutucuklarınızın hemen üstündeki “Toplu Mesaj Listeleri” başlığını seçin.
  • Sonrasında ekranın alt kısmında bulunan “Yeni Liste” seçeneğini seçin.
  • Açılan pencerede toplu mesaj listesine eklemek istediğiniz kişilere dokunarak seçin ve sağ üst köşedeki “Oluştur” seçeneğine dokunun.

Bu komutları yerine getirdikten sonra toplu mesaj listeniz oluşacak ve karşınıza toplu mesaj gönderebileceğiniz sohbet penceresi çıkacaktır. Buradan gönderdiğiniz mesajlar toplu mesaj listenizdeki herkese iletilecektir. Uygulamayı kapattıktan sonra veya kişisel bir mesaj penceresi açtıktan sonra toplu mesaj listenize tekrar ulaşmak için ikinci adımda yer alan “Toplu Mesaj Listeleri” bölümüne girebilirsiniz.

Listenize isim verme/kişi ekleme ya da listenizden kişi çıkarma gibi işlemler için de “Toplu Mesaj Listeleri” başlığının sağ tarafında yer alan “İ” sembolüne dokunabilirsiniz. Oluşturduğunuz bir listeyi silmek içinse “Toplu Mesaj Listeleri” bölümüne girerek, silmek istediğiniz listenin üzerinde parmağınızı sola doğru kaydırarak, ortaya çıkan “Sil” seçeneğine dokunabilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir Yorum

  1. Numaramı kaydetmemiş kişilere ulaşmıyor. WhatsApp toplu mesaj atıyorum çoğunluğa ulaşıyor. Bazılarına sonradan whatsapplarında tek tık görüyorum. Mesajım ulaştı mı ulaşmadı mı nasıl anlarım. Engelleyip engellemediğine bakıyorum. Engelde yok. O kişiye tek atınca gidiyor. Resmide whatsappında gözükmüyor çözemedim. Çözümü var mı. varsa: ***************@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu