Mobil

WhatsApp Yedeklemeleri Geri Yükleme Nasıl Yapılır?

İnsan hayatında önemi her geçen gün daha fazla artan iletişim büyük markalar tarafından sunulan sosyal mesajlaşma uygulamaları sayesinde kolaylaşıyor. WhatsApp bu uygulamaların başında gelirken uygulamayı kullanmak için sadece aktif bir internet bağlantınız olması yeterlidir. Uygulamada eşinizle veya dostunuzla olan temaslarınızı kaybetmemek adına yedeklemeler yapmanız gerekecektir. Üstelik yedekleme işlemini gerçekleştirmek için ekstra uygulamaya gerek duymazsınız. Bunun en önemli sebebi uygulamanın sohbet yedeklerini arka planda otomatik olarak yedekliyor olmasıdır. Kısaca herhangi bir sebepten dolayı mesajlara erişiminizi kaybetmişseniz endişe etmenize gerek kalmaz çünkü tüm yedeklerinize WhatsApp tarafından sunulan hizmetler sayesinde rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

WhatsApp Yedeklemelerini iCloud’dan Geri Yükleme

WhatsApp uygulaması geçmiş sohbetleri kaybetmemeniz için sizlere önemli avantajlar sunuyor. Sohbetlerinizi sorunsuz bir şekilde yedeklemişseniz yedekleri geri yükleme işlemlerini gerçekleştirmek için yapmanız gereken tek şey uygulamayı telefonunuzdan silerek tekrardan yüklemektir. Bu doğrultuda uygulamayı tekrardan yüklediğinizde başlangıç ekranında telefon numaranızı yazarsanız sohbet yedeklerinin geri yükleme işleminin başlatılmasına dair sizden onay alınacaktır. Bu pencerede “Evet” butonuna basarsanız yedeklemeleriniz direkt olarak tekrar yüklenecektir.

WhatsApp Yedeklemelerini Google Drive’dan Geri Yükleme

WhatsApp uygulamasında bulunan sohbet geçmişinizi Android cihazlarınızda Google Drive içerisine yedek alabilirsiniz. Herhangi bir şekilde farklı cihazdan uygulamayı yükleyip diğer cihazda bulunan sohbetlere erişmeniz gerekiyorsa eski cihazınızdaki Google Drive hesabına girmelisiniz. Bu işlemin hemen ardından uygulamayı cihazınıza yükleyerek telefon numaranızı girip sohbetleri geri yükleme işlemine başlayabilirsiniz.

 • Telefonunuza WhatsApp uygulamasını yükleyin.
 • Uygulamayı başlatarak ilk ekranda telefon numaranızı girin.
 • Kodun girişini yaptıktan sonra ekranınızda sohbet yedeklerini geri yüklemek adına onay vermeniz gerekecektir.
 • Bu onay aşamasını tamamladıktan sonra sohbet yedekleriniz anlık olarak yüklenmeye başlayacak.

Android cihazlarda WhatsApp mesajlarını geri getirme işlemi bu adımlarla sınırlıdır.

WhatsApp Yedekleme Nasıl Aktif Edilir?

WhatsApp Yedeklemeleri Yükleme

Tüm WhatsApp sohbetlerinizin yapmış olduğunuz küçük hatalardan dolayı silinmesini engellemek için muhakkak yedek alma işlevini aktif hale getirmeniz gerekiyor. Telefonunuzda bulunan mesajları yedekleme işlemi Android ve iOS cihazlarda farklılık göstermektedir.

iPhone Cihazlarda WhatsApp Mesajlarını Yedekleme

iPhone’da WhatsApp sohbetlerini yedekleme işlemi direkt uygulama aracılığıyla gerçekleştiriliyor. Bu doğrultuda yedeklemeleri aktif hale getirmek için aşağıdaki adımları takip etmek yeterli olacaktır.

 • iPhone cihazınızda WhatsApp uygulamasını açın.
 • Uygulama ekranının alt kısmında bulunan “Ayarlar” simgesine tıklayın.
 • Ayarlar bölümünde “Sohbetler” kısmı görülecektir, buraya girin.
 • Yedekleme işlemini başlatmadan önce son adım olarak “Sohbet Yedeği” sekmesine giriş yapın.
 • Bu sekme içerisinde sohbet verilerinizi yedeklemeyi başlatmak için “Şimdi Yedekle” butonuna basın.
 • Sohbetlerinizin yedeklemesi iCloud üzerinden başlatılacaktır.

Uygulama içerisinde yaptığınız yedeklemeler cihazınızı değiştirmiş olsanız bile diğer cihazda aynı iCloud hesabını aktif ettiğinizde otomatik olarak geri yüklemeye mümkün hale gelecektir.

Android Cihazlarda WhatsApp Mesajlarını Yedekleme

WhatsApp uygulamasını kullandığınız cihaz Android işletim sistemine sahipse sohbet yedekleriniz Google Drive uygulamasında yedeklenecektir. Yedekleme işlemini başlatmak için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

 • Telefonunuzdan WhatsApp uygulamasına girerek sağ üst köşedeki üç nokta simgesine tıklayın ve “Ayarlar” seçeneğine dokunun.
 • Ayarlar ekranı içerisinde “Sohbetler” kısmı bulunuyor. Buraya giriş yapın.
 • Sohbet” kategorisinde ekranı aşağıya kaydırarak “Sohbet Yedeği” kısmını göreceksiniz.
 • Sohbet Yedeği” kısmına girerek ekranda bulunan “Yedekle” butonuna tıklayın.
 • Yedekleme işlemi başlatılacak ve kısa süre içerisinde tamamlanacaktır.

Android cihazınızdan yedekleme işlemini yaptıktan sonra Google Drive hesabınız aracılığıyla tekrardan yükleyebilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu