Mobil

WhatsApp Konuşarak Mesaj Yazma (Android – iOS)

WhatsApp konuşarak mesaj yazma Android ve iOS işletim sistemine sahip telefonlarda nasıl gerçekleşir? Sorusunu resimli anlatımlar eşliğinde bu içeriğimizde ayrıntılı olarak aktarıyor olacağız.

Artık hayatımızın bir vazgeçilmezi olan WhatsApp mesajlaşma uygulaması sürekli yenilikler getirerek kendini geliştirmektedir. Anlık mesaj yazma, ses kaydı alma derken artık konuştuklarımızı yazıya dökerek karşı tarafa iletebiliyoruz. Bu yenilik konuşarak mesaj yazma ya da sesli mesaj olarak geçmektedir.

WhatsApp Sesli Mesaj ile Ses Kaydı Arasındaki Farklar Nelerdir?

WhatsApp sesli mesaj özelliği ile ses kaydı arasında farklar bulunmaktadır. Sesli mesaj özelliği sayesinde konuştuklarınız yazılı hale getirilip mesaj olarak iletilir. Ses kaydında ise konuştuklarınız direkt karşı tarafa sesli mesaj olarak gönderilir.

Ses kaydı gönderimi yapılırken klavyede bulunan mikrofon seçeneğine basılı tutulması yeterlidir. Sesli mesaj gönderirken ise kullandığınız işletim sistemlerine göre klavyeniz üzerinden mikrofonu çalıştırmanız yeterli olmaktadır. WhatsApp konuşarak mesaj yazma özelliği nasıl çalışır?

Android Telefonlarda WhatsApp Konuşarak Mesaj Yazma Nasıl Çalışır?

* Öncelikle WhatsApp uygulamanız üzerinden sohbet penceresini açın.

WhatsApp Konuşarak Mesaj Yazma (Android - iOS)

* “Bir Mesaj Yazın” bölümüne tıklayın.

WhatsApp Konuşarak Mesaj Yazma (Android - iOS)

* Sağ tarafta yer alan siyah renkteki “Mikrofon” ikonuna dokunun.

WhatsApp Konuşarak Mesaj Yazma (Android - iOS)

* Açılan bölümde orta kısımda bulunan “Mikrofon” simgesine dokunun ve konuşmaya başlayın. Böylece konuştuklarınız mesaj bölümüne yazılı olarak dökülecektir.

Yukarıda anlattığımız yöntem sizin telefonunuzda olmuyorsa eski bir Android sürüm kullanıyor olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda Google’un Android cihazlar için geliştirmiş olduğu klavye uygulamasını kullanmanızı tavsiye ederiz.

iOS Telefonlarda WhatsApp Konuşarak Mesaj Yazma Nasıl Çalışır?

iOS işletim sistemine sahip telefonlarda WhatsApp konuşarak mesaj yazma özelliğini kullanmak için öncelikle “Dikte’yi” etkinleştirmeniz gerekmektedir. Bunun için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

WhatsApp Konuşarak Mesaj Yazma (Android - iOS)

* “Ayarlar > Genel > Klavye” adımlarını takip edin.

* Klavye bölümünde yer alan “Dikte’yi Etkinleştir” seçeneğini aktif hale getirin.

* Ardından “WhatsApp” uygulamanızı açın ve bir sohbet penceresine girin.

* Klavye kısmında yer alan “Boşluk Tuşunun” yanındaki “Mikrofon” simgesine dokunun ve konuşun. Böylece konuştuklarınız yazı olarak yazılacaktır.

WhatsApp Konuşarak Mesaj Yazma Özelliğini Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler?

* İstediğiniz dilde konuşabilirsiniz. WhatsApp tüm dilleri algılamaktadır.

* Kelimelerin doğru algılanması ve yazıya düzgün geçirilmesi için tane tane konuşmanız gerekmektedir.

* Kullandığınız klavye ayarlarından kelime engelleme işlemlerini uygulayabilirsiniz. Böylece sistemin söylediğiniz kelimeyi farklı algılayıp yanlış yazmasının önüne geçebilirsiniz. (Argo kelime vb. kazalardan kurtulmuş olursunuz.)

Bu yazımızda WhatsApp konuşarak mesaj yazma özelliğini sizlere aktardık. Konu ile ilgili görüş ve sorularınızı bizlere iletebilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu