Mobil

WhatsApp Dosya Biçimi Desteklenmiyor Sorunu ve Çözümü

WhatsApp, sadece anlık mesajlaşma uygulaması değil. Belki uygulama ilk çıktığı zamanlarda, anlık mesajlaşma özelliği daha çok öne çıkıyordu ancak zaman içerisinde gelen güncellemelerle beraber uygulamanın yetenekleri de arttı. Artık uygulamayı sadece mesaj göndermek ya da arama yapmak için kullanmıyoruz. Dosya gönderimi için de WhatsApp ilk tercih edilen uygulamalardan biri oldu. Fakat uygulamanın her zaman stabil çalıştığını söylemek mümkün değil. Dosya gönderimi konusunda özellikle “WhatsApp dosya biçimi desteklenmiyor” hatası çok sık karşılaşılan sorunların başında geliyor.

Dosya gönderimi yapmak istediğiniz zaman, bir uyarı şeklinde karşınıza çıkan hata, gönderimin başarısız olmasıyla sonuçlanıyor. Peki, WhatsApp ile dosya gönderimi yapamıyorsanız, hangi çözümleri uygulamalısınız?

WhatsApp Dosya Biçimi Desteklenmiyor Hatasının Nedenleri

“WhatsApp Dosya Biçimi Desteklenmiyor” Sorunu ve Çözümü

WhatsApp dosya biçimi desteklenmiyor hatası için öncelikle nedenlere bakmak gerekiyor. Bu sorunun oluşmasında farklı nedenler karşımıza çıkıyor. Hemen nedenleri sıralayalım.

 • 1. Neden: Saat Ayarlaması Yanlış

Akıllı telefonunuzda kullandığınız saat ayarının doğru olması önemli. Bazı uygulamalar, sunuculara bağlanırken saat verisiyle eşleşme gerçekleştirir. WhatsApp bu uygulamalardan birisi. Sunucu ile bağlantı kurulurken, saat verisi değerlendirilir. Eğer telefonunuzda saatiniz çok geri ise uygulamaya girmek istediğiniz zaman saat yanlış uyarısı alırsınız. Küçük farklar varsa, bu uyarı gözükmeyecektir. Ancak dosya gönderimi yapmak istediğiniz zaman, sorun yaşayacaksınız.

 • 2. Neden: Dosya Gönderim Sınırları Aşılmış

Her ne kadar WhatsApp sürekli güncellemeler alıyor olsa da henüz istenen seviyeye gelmedi. Dosya gönderimi konusunda, eski sürümlerde hemen her format desteklenmiyordu. Şimdi genel olarak kullanılan formatların desteklendiğini görmekteyiz. Mp3, PDF gibi formatlar destekleniyor. Fakat formatlar destekleniyor olsa da dosya gönderimi için sınır var. Her boyuttaki dosyayı karşı tarafa göndermeniz mümkün değil.

 • 3. Neden: İnternet Bağlantısı

WhatsApp dosya biçimi desteklenmiyor hatasının en sık karşılaşılan nedeni, internet sorunudur. Cihazınızın bağlantı kalitesi iyi olmadığı zaman gönderim başarılı olmaz. Kimi zaman direkt olarak dosya gönderilemiyor mesajı alırken kimi zaman dosya biçimi desteklenmiyor hatası alırsınız. Mesajlar karşı tarafa iletiliyor olabilir. Aynı şekilde siz de mesajları alabiliyor olabilirsiniz ancak dosya gönderimi için bağlantı kalitesi yetersiz gelebilir. Yani internete bağlı olsanız da yeterli bağlantı kalitesi olmadığı zaman hata ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

 • 4. Neden: Sunucu Sorunu

WhatsApp son dönemde çok sık çökmeye başladı. Ara ara sunucu sorunları yaşanıyor ve uygulama çöküyor. Bu tür dönemlerde de WhatsApp dosya biçimi desteklenmiyor hatası alabilirsiniz. Ama bu sorun geçici bir sorundur ve sizin yapacağınız bir işlem yok.

WhatsApp Dosya Biçimi Desteklenmiyor Hatası Çözümler

“WhatsApp Dosya Biçimi Desteklenmiyor” Sorunu ve Çözümü

Nedenleri bir bir ele aldığımıza göre, çözüm aşamalarına geçiş yapabiliriz. Yine adım adım çözümlere bakalım.

 • 1. Çözüm: Telefonunuzun Saatini Ayarlayın

İlk nedende belirttiğimiz gibi, akıllı telefonlarınızın saati yanlışsa düzeltmeniz gerekiyor. Tabii ki telefondan telefona saat ayarının nasıl yapılacağı değişebilir. Bunun için genel bir anlatım yapacağız.

 • Öncelikle ayarlara giriş yapın.
 • “Daha Fazla” sekmesini kullanın.
 • Buradan “Tarih ve Saat” kısmına girin.
 • Eğer telefonunuz internete bağlı ise “Otomatik Tarih ve Saat” ayarını aktifleştirmeniz yeterli olacaktır.
 • İsterseniz bu ayarı kapatıp, “Saati Ayarla” sekmesinden de manuel olarak saati ayarlayabilirsiniz.

Dediğimiz gibi modellere göre değişiklikler yaşanabilir.

 • 2. Çözüm: Dosya Gönderim Sınırlarına Dikkat Etmek

Nedenler kısmında söz ettik. WhatsApp dosya gönderimi için belli başlı sınırlar var. Sınırı aşan dosya boyutlarında gönderim yapmak hataya neden olacaktır. Desteklenen dosya boyutları ise şöyle:

 • Android cihazlardan gönderilebilecek maksimum dosya boyutu 100 MB.
 • iOS işletim sistemleri için gönderilebilecek maksimum dosya boyutu 128 MB.
 • WhatsApp Web sürümü üzerinden gönderilebilecek olan maksimum dosya boyutu 64 MB.

Gelen güncellemeler, boyutların değişmesine neden olabilir.

 • 3. Çözüm: İnternet Bağlantınızı Kontrol Edin

Mümkünse dosya gönderimi yapacağınız zaman, güçlü internet bağlantısı kullanın. Mesela mobil veri bağlantısındaysanız, WİFİ bağlantısına geçebilirsiniz. İyi kalitede bir bağlantı ile dosya göndermeyi yeniden deneyebilirsiniz.

 • 4. Çözüm: Beklemek

Sorun her zaman sizden kaynaklı olmayabilir. Bazı zamanlarda hata mesajı almanızın nedeni sunucu kaynaklı sorunlardır. Uygulamanın dünya genelinde sunucu sorunu yaşaması durumunda, sizin yapabileceğiniz bir şey yok. Sorunun çözülmesini beklemeniz gerekiyor.

WhatsApp dosya biçimi desteklenmiyor hatası için genel olarak nedenleri ve çözüm önerilerini ele aldık. Tüm çözüm önerilerine rağmen, dosya gönderimi yapamıyorsanız yorum bölümünden sorularınızı iletebilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

8 Yorum

 1. Play Store’dan uygulamalar ve cihaz yönetim kısmını tıklayın orada yönetme kısmı olacak tıklayın. WhatsApp bulun oradan tıklayın kaldırın. Sonra yine Play Store’dan geri yükleyin WhatsApp ben bu şekilde hallettim düzeldi.

 2. 15 dakikalık bir video göndereceğim fakat göndermiyor. Videonun gönderim sınırını aştığını düşünüyorum fakat telefondan bakamıyorum. Sunucuyla ilgili olduğunu düşündüm ve yarım saat bekledim hiçbir şey değişmedi. Daha önce bu tür videoları gönderebiliyordum. Bunun çözümünü nasıl halledebilirim?

 3. Merhabalar son iki günün whatsapp’tan gönderdiğim ve bana gönderilen dosyaları açamıyorum hata veriyor ve bugün silinen mesajları geri getirme uygulaması gibi bir şey yükledim acaba ondan dolayı mı yoksa sorun mu oluştu lütfen yardımcı olur musunuz

 4. Galerimde fotoğraf ve video yok önceden çektiğim video vardı sildim ama Wp fotoğraf gönderme yerine basıyorum dosya biçimi desteklenmiyor hatası veriyor nasıl çözebilirm bunu acil yardım lazım.

 5. Dual whatsapp ta önce normal dosyalarda dosya biçimi desteklenmiyor hatası veriyordu şimdi ise fotoğraf bile paylaşamıyorum. Birincil WhatsApp ta sıkıntı yok. Fakat dual sorunlu. Okulun hattını kullandığım için bilgilendirmeler aksıyor anlatılanları denedim, sorun çözülmedi İnternet kaynaklı da değil ne yapabilirim

 6. 9111.MOV formatında benimki aynı sorun yukarıda denilen her şey tamam ama olmuyor 13mb lık görüntü

 7. Twitter dan indirdiğim 10 saniyelik videoyu whatsapp desteklenmiyor sorunu alıyorum ve paylaşamıyorum telefon ayarları düzgün çözümü nasıl yapabilirim?

  1. Merhaba, videonun hangi formatta olduğunu iletir misiniz bize?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu