İnternet

Web Companion Nedir? Ne İşe Yarıyor?

İnternet kullanımı yaygınlaştıkça, internet üzerinden yayılan zararlı yazılımların da sayısı artmaya başlıyor. Özellikle son dönemde tarayıcı virüslerinde bir artış meydana gelmeye başladı. Tarayıcınızın ana sayfasını değiştiren ya da tarayıcınıza farklı pencereler yükleyen virüslerin sayısı ve türü sürekli artış gösteriyor. Bu virüsleri engellemek adına kullanabileceğiniz programlar da var. Web Companion bu programlardan bir tanesi. Etkin bir koruma sağlayan programın yeteneklerine daha yakından bakalım.

Web Companion Ne İşe Yarıyor?

Uygulama sayesinde özellikle tarayıcı virüslerine karşı bir koruma sağlayabiliyorsunuz. Tarayıcınızın ana sayfasının değiştirilip farklı bir içerik görüntülenmesine ya da arama motorunuzun farklı bir arama motoruyla değiştirilmesine neden olan virüsler için Web Companion tam anlamıyla bir koruma sunmakta.

Uygulama tam olarak bir antivirüs olmasa da tarayıcıya etki edecek zararlı yazılımların engellenmesi sağlanıyor. Bunun yanında arka kısımda da etkin olarak koruma sunuluyor. Yani bir virüs ya da dosya tarayıcınıza etki etmek istediği zaman, program kalkan görevi görüyor ve sizi uyarıyor.

Ayrıca program açık olduğu zaman indireceğiniz dosyalarda herhangi bir zararlı yazılım var mı veya gireceğiniz siteler güvenli mi buna karşı da uyarılar sunuluyor. Eğer bir site sizden kredi kartı gibi bilgiler istiyor ve yeteri kadar koruma sunmuyorsa, bu siteler için de uyarı ekleniyor.

Web Companion Nedir? Ne İşe Yarıyor?

Web Companion Ücretsiz mi?

Virüs programı tamamen ücretsiz olarak yayınlanmış durumda. İsteyen kullanıcılar daha kararlı bir koruma sunan Pro sürüme yükseltme yapabiliyor. Dil kısmında ise Türkçe dil seçeneği bulunmuyor ancak arayüzler oldukça kolay olduğu için programı kolayca kullanabiliyorsunuz. Burada bir hatırlatma eklememiz gerekiyor. Program bazı yazılımların yanında ücretsiz olarak kurulabiliyor. Fakat biz bu şekilde bir kurulum önermiyoruz. Genelde kullanıcının haberi olmadan indirdiğiniz bir başka programın yanında Web Companion programının da kurulduğunu görüyorsunuz. Dediğimiz gibi böyle bir kurulum önerdiğimiz bir kurulum değil. Böyle bir kurulumla karşılaşan kullanıcıların programı silmesi ve dilerlerse yeniden kendileri indirerek yüklemesini öneririz.

Web Companion uygulamasının ne olduğundan ve ne işe yaradığından söz ettik. Yazımızı bitirmeden şunu da belirtelim ki bu uygulamanın boyutu sanıldığından daha küçük. 8 – 9 MB civarında bir dosya boyutu var. Kısacası bilgisayarınızı ağırlaştırmadan kullanım sunulması sağlanıyor. Bunu da eklemiş olalım.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu