İnternet

WAN Portu Nedir? Ne İşe Yarar?

Evinizde internet kullanmanız için modem adı verilen bir cihaza ihtiyacınız oluyor. Bu cihaz internet bağlantısını evinizdeki cihazlara dağıtabiliyor ve böylece internete girebiliyorsunuz. İnternete bağlanmak için kullandığımız modem adı verilen bu cihazlarda farklı girişler bulunuyor. Bunlardan birisi de WAN portu.

Modeminizde LAN portlarının hemen yanında yer alan WAN portunun ne olduğunu ve ne işe yaradığını merak edebilirsiniz. Bu yazımızda modemlerde genelde mavi ya da sarı renkte olan WAN portunun ne işe yaradığından söz edeceğiz.

LAN ( Local Area Network) Nedir?

WAN portundan söz etmeden önce LAN kısmından söz ederek işe başlayalım. LAN, (açılımıyla yerel ağ bağlantısı) modemler üzerinde yer alır ve yakın alanda bulunan bilgisayarların birbirleri arasında yerel bir ağ kurulmasını sağlar.

Genelde iş yerlerinde yerel ağ bağlantısı kullanılır ve tüm bilgisayarlar yerel ağ bağlantısı kurabilir. Bu şekilde cihazlar arasında dosya gönderimi, dosya paylaşma gibi işlemler yerine getirilebilir. Böyle değerlendirildiği zaman LAN portu çok daha dar bir alanda kullanılan bağlantılar için geçerli olan porttur.

WAN portu ise, daha geniş ağ bağlantısıdır. Birden çok LAN bağlantısının bir araya getirilmesiyle oluşan bağlantılardır. Farklı LAN bağlantıları birbirlerine bağlanabilir. Bu şekilde çok daha geniş ağ bağlantıları kullanılabilir.

WAN Portu Nedir? Ne İşe Yarar?

Modemlerde WAN Portu Ne İşe Yarar?

Modemlerde kullanılan WAN portunun amacı da hemen hemen budur. Modem üzerinde yer alan bu port ile daha geniş alanda internet kullanılması sağlanır. Diyelim ki sizde internet bağlantısı var ve aktif bir şekilde internetinizi kullanabiliyorsunuz.

İnternetinizi komşunuz ile paylaşmayı düşünüyorsunuz. Yapmanız gereken sadece modeminizin LAN portuna bir Ethernet kablosu takmak olacaktır. Kablonun diğer ucunu ise komşunuzun modeminin WAN portuna takmanız gerekiyor. Böylece diğer modeme de internet sağlanabilir. Bu şekilde bir nevi internetinizi paylaşmış oluyorsunuz.

Artık diğer modemin LAN portlarına da kablo takarak kolayca interneti kullanabilirsiniz. Bir nevi interneti daha geniş bir kullanım alanına yaymış oluyorsunuz.

Şunu unutmamak gerekiyor ki WAN portu bağlantısı için modem üzerinden bazı ayarları da yapmak gerekiyor. Sorunsuz bir internet bağlantısı için yapılacak ayarlamalar önemli. Nasıl ayarlar yapılacağını servis sağlayıcınızla görüşerek öğrenebilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

3 Yorum

  1. Olmuyor. Hattan gelen interneti modemin wan portuna takman gerekiyor. Daha sonra o medemin lan portundan kabloyu diğer modemin wan portuna takacaksın. Bu şekilde olur senin dediğin şekilde olursa interneti alamazsın

  2. Bendeki modemin wan portuna takıp karşı kişinin de wan portuna taksam olmuyor mu lan portuna mı takılması gerek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu