Ana Sayfa Multimedya VLC Player’da Filmi Kaldığı Yerden Devam Ettirme Özelliği

VLC Player’da Filmi Kaldığı Yerden Devam Ettirme Özelliği

VLC Player'da Filmi Kaldığı Yerden Devam Ettirme

VLC Media Player son zamanlarda birçok alanda popülerliğini arttıran programlardan biridir. Bu programın diğer video oynatıcı programlara göre en önemli farkı MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4 ve DivX gibi protokolleri rahatlıkla oynatabiliyor olması diyebiliriz. VLC’nin kullanıcılar tarafından beğenilen ve her daim kullanılan bir diğer önemli özelliği filmi kaldığı yerden devam ettirmesidir.

Anlık bir kararla izlediğiniz filmi kapatmanız gerekiyor ancak bunun akabinde tekrardan bilgisayar başına geçtiğinizde filme devam etmek istiyorsanız VLC kaldığı yerden devam etme özelliğini aktifleştirmelisiniz. Bu içeriğimizde özelliği aktifleştirmek için uygulamanız gereken çözüm önerilerinden bahsedeceğiz.

1- VLC Media Player’da “Devam Et” Butonunu Aktif Bırakmak

VLC Media Player programında film ya da video izlerken herhangi bir sebepten dolayı ara verdiğinizde gösterimin kaldığı yerden devam etmesi için aşağıdaki adımları sırasıyla uygulamanız gerekmektedir.

 • VLC Media Player programını açın.
 • Üst kısımdaki menüde bulunan “Araçlar” sekmesine tıklayın.
 • Açılır pencereden “Ayarlar” bölümüne girin.
 • Oynatmaya devam edilsin mi?” ibaresinin karşısındaki seçeneği “Sorulsun” olarak ayarlayın.
  VLC Media Player Kaldığı Yerden Başlatma Ayarı

Bu adımların sonucunda artık programı kapatsanız bile tekrar açtığınızda videonun kaldığı yerden oynatılması için onayınız gerekecektir. Bu onay penceresini sürekli görmek istemiyor program açıldığında direkt olarak videonun otomatik oynatılmasını istiyorsanız seçiminizi “Her Zaman” olarak yapmalısınız.

2- VLC Kaldığı Yerden Devam Etme İçin Özel Yer İmi Eklemek

VLC programını film ya da video izlemek için kullanıyorsanız kaldığı yerden devam etme özelliğini mutlaka kullanmak isteyeceksiniz. Her ne kadar bu özellik kararlı olarak çalışıyor olsa da bazı kullanıcıların kaldığı yeri kaybetmemek adına farklı alternatifler aradığı görülüyor. Bu arayışa “Özel Yer İmi Ekleme” işlemi en iyi yanıtı veriyor. Hâl böyle olunca kaldığınız yerden devam etmek için videonun ya da filmin herhangi bir noktasını yer imi olarak kaydedebilirsiniz.

 • Bir filmi ya da videoyu VLC Media Player programıyla açın.
 • Video başlatıldıktan sonra üst kısımda yer alan “Oynatım” sekmesine tıklayın.
 • Bu sekmede karşınıza çıkan “Özel Yer İmleri” seçeneğine dokunun.
  VLC Media Player Yer İmi Ekleme Adımı
 • Bir sonraki ekranda “Ekle” butonunu kullanarak kaldığınız yeri yer imi olarak kaydedin.

Burayı kullanarak kaydettiğiniz yer imleri programı kapattığınızda kaybolacaktır. Hâl böyle olunca kaldığınız yeri kaybetmemek için hiçbir şekilde programı kapatmamanız gerekiyor.

3- VLC Kaldığı Yerden Devam Etmek İçin Kısa Kod Kullanmak

VLC kaldığı yerden devam etme özelliği yerine izleyeceğiniz videonun otomatik olarak herhangi bir kısımdan başlamasını tercih edebilirsiniz. Bu özelliği mümkün kılmak için saniye cinsinden bir süre belirlemeniz gerekiyor.

Örnek: Bir filmin ya da videonun 5. dakikasından başlamak istiyorsanız bu durumda aşağıdaki kodun sonuna 300 sayısını eklemelisiniz.

-start-time=300

 • VLC Media Player programının üzerine sağ tıklayın.
 • Kısayol” menüsüne girin.
 • Hedef” bölümünün karşısında yer alan kutucuktaki yazının sonuna “-start-time=300” kodunu ekleyin.
  VLC Media Player Kaldığı Yerden Başlatma Kodu Ekleme Adımı
 • Tamam” butonuna tıklayın.

Her adımı eksiksiz olarak uyguladığınızda söz konusu programı kullanarak açacağınız tüm filmler ve videolar belirlenen başlangıç saniyesinden oynatılacaktır.

Bu içeriğimizde VLC kaldığı yerden devam etme özelliğini kullanabilmeniz için gerekli olan tüm adımları sizlerle paylaştık. Her biri yapmak istediğiniz işlem için en doğru sonuçları vermektedir.

Her geçen gün teknoloji ve bilgisayara ilgimin artmasıyla edindiğim bilgileri Help 724 aracılığıyla sizlerle paylaşıyorum. Bu alana olan ilginizi pekiştirmek isterseniz içeriklerimi takibe alabilirsiniz.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin