Web Tasarım

Veritabanı Bağlantısı Kurulurken Hata Oluştu Sorunu

WordPress web sitemizde bazen bazı hatalar ile karşılaşabiliriz. Karşılaşabileceğimiz en önemli hatalardan biride Veritabanı bağlantısı kurulurken hata oluştu hatasıdır. Bu sorun bazen kısa süreli bazen ise uzun süre çözüm aranılan bir sorundur. Çözüm yolları için yapılması gerekenler ve tavsiyeler bu yazımızda paylaşıyoruz.

Bu hatayı anlık olarak karşılaştıysanız öncelikle web sitenizin trafiğini kontrol edin eğer anlık aşarı bir trafik söz konusu olduysa MySQL Serverınızın gelen trafiğe karşı yetersiz kalmış olabilir. Bunu anlamak için kişisel sunucuya sahipseniz ve cPanel yazılımınız varsa WHM Panelden sunucu servislerini kontrol edebilir ve yeniden başlatabilirsiniz.

Paylaşımlı hosting kullanıcısı iseniz hosting hizmeti aldığınız firma ile iletişim sağlayabilir ve MySQL Server trafiğinizi kontrol etmelerini, Web servislerini yeniden başlatmalarını rica edebilirsiniz. Hosting firmalarının kullanmakta olduğunu paylaşımlı sunucularda anlık kesintiler söz konusu olmaktadır.

Yukarıda bahsedilen durum çözüm sağlamadıysa çözüm yollarını aramaya devam edebiliriz.

Yeni bir WordPress kurulumu yapmakta olan site sahipleri bu hata ile karşılaşıyorsa wp-config dosyasını kontrol etmeleri gerekmektedir. WordPress wp-config dosyasında veritabanı bağlantısı için düzenlenmesi gereken bilgiler bulunmaktadır. Bu bilgilerden biri yanlış olursa veritabanı bağlantı sorunu yaşarsınız.

WordPress wp-config dosyanızı not defteri yardımıyla açın ve ardından aşağıdaki sıralanan bilgileri kontrol edin.

WordPress MySQL Ayarları (wp-config.php)

DB NAME : WordPress veritabanının adı

DB USER : MySQL veritabanı kullanıcısı

DB PASSWORD : MySQL veritabanı parolası

DB HOST : MySQL sunucusu

Yukarıda verilen WordPress veritabanı bağlantı bilgilerinden herhangi biri eksik veya hatalı olursa web siteniz veritabanı ile bağlantı sağlayamaz. Bu bilgileri doğrulamak için hosting sağlayıcınız ile iletişim kurabilir veya hosting panelinizden veritabanı bilgilerinize erişebilirsiniz.

Bu sorunun genel sebeplerini yukarıda sizler ile paylaştık. Eğer bu sorunu sıklıkla yaşıyorsanız kullandığınız hosting firmasına sorununuz için çözüm bulmalarını talep edebilirsiniz. Kişisel sunucu kullanıcı ise güncel bir sunucu talep edebilirler. Umarım yukarıdaki bahsedilenler sorununuza çözüm olmuştur.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir Yorum

  1. Çok sağolun. Bir saattir uğraşıyordum. Meğer Sunucuyu değiştirmeyi unutmuşum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu